Ķīna samazinās bruņotos spēkus; tikmēr karakuģus sūta uz Aļasku

Ārvalstīs
LETA--TASS/RFE/RL, BNS/AFP

Dziņpins
Foto: Publicitātes foto

Ķīna samazinās bruņoto spēku skaitlisko sastāvu  par 300 000 karvīru līdz diviem miljoniem, atklājot parādi par godu Otrā pasaules kara noslēguma 70. gadadienai, ceturtdien sacīja Ķīnas prezidents Sji Dziņpins.

Ķīna samazinās bruņotos spēkus; tikmēr karakuģus sūta uz Aļasku

"Mēs, ķīnieši, mīlam mieru. Lai arī cik stipri mēs kļūsim, mēs nekad netieksimies pēc hegemonijas vai ekspansijas. Ķīna nekad nesagādās ciešanas citām valstīm," uzsvēra prezidents. "Karš - tas ir Damokla zobens, kas joprojām karājas virs cilvēces. Mums ir jāmācās no pagātnes un jāvelta sevi mieram."

Ķīnas bruņotajos spēkos šobrīd ir 2,3 miljoni karavīru, no tiem Sauszemes spēkos - 1,6 miljoni, Jūras spēkos - 400 000, bet 255 000 - Gaisa spēkos.

Ķīna ar militāru parādi atzīmē uzvaras par Japānu 70.gadskārtu

Ķīna ceturtdien ar militāru parādi Pekinas Tjaņaņmeņas laukumā atzīmēja 70.gadkārtu kopš uzvaras pār Japānu Otrajā pasaules karā, tomēr uz to ieradās maz Rietumvalstu līderu.

Sakot runu Tjaņaņmeņas laukuma tribīnē, Ķīnas prezidents Si Dziņpins sacīja, ka “totālā uzvara” pār Japānu “atjaunoja Ķīnas kā lielvalsts statusu pasaulē”.

Pēc 70 lielgabalu salūta 12 tūkstoši karavīru, tai skaitā no Krievijas un vairākām citām valstīm, maršēja pāri laukumam. Viņiem sekoja tanki un raķetes, un laukumu pārlidoja gandrīz 200 lidaparātu.

Parādē pirmoreiz tika demonstrētas pretkuģu ballistiskā raķete DF-21D, kas var mainīt spēku samēru ar ASV Klusajā okeānā. Ķīnas televīzijas komentētājs nosauca šo ieroci par “trumpja kārti”.

17 valstis nosūtīja savus karavīrus piedalīties šajā parādē, tai skaitā Krievija, Kuba, Meksika, Serbija un vairākas Ķīnas kaimiņvalstis.

Parāde notika laikā, kad Ķīna arvien vairāk izrāda gatavību iesaistīties teritoriālos strīdos.

Ķīnas karakuģi parādījušies Aļaskas piekrastē

Pieci Ķīnas Jūras spēku kuģi ienākuši Beringa jūrā un pārvietojas neitrālajos ūdeņos netālu no Aļaskas, trešdien pavēstīja Pentagona pārstāvji. Atbilstoši viņu teiktajam šī pirmā Ķīnas Jūras spēku kuģu parādīšanās tik tālu uz ziemeļiem.

Akcija sakritusi ar ASV prezidenta Baraka Obamas vizīti Aļaskā.

Baltā nama pārstāvis atzina, ka no Ķīnas kuģu puses nav manītas nekādas naidīgas darbības, bet "to nodomi pagaidām paliek neskaidri".

Tā ir simboliska akcija, kuras mērķis ir nodemonstrēt Savienotajām Valstīm Ķīnas jūras karaflotes jaunās iespējas un pieteikt savas pretenzijas uz globālā spēlētāja lomu, ziņu aģentūra "Reuters" citē Vašingtonas konservatīvās domnīcas "Heritage Foundation" pārstāvja teikto.

Dalies ar šo ziņu