ASV aizsardzības ministrs Marks Espers Minhenes drošības konferencē nosaucis Ķīnu par ASV galveno pretinieku, kā arī brīdinājis sabiedrotos Eiropā atturēties no sadarbības ar kompāniju “Huawei” nākamās paaudzes un 5G tīklu izveides jomā.
Ja sabiedrotie neievērošot ASV rekomendācijas, M. Espers brīdinājis par sadarbības ierobežošanu drošības sadarbībā un izlūkinformācijas apmaiņā.
M. Espera stingrie izteicieni par “Huawei” un 5G tehnoloģijām gan daļēji atšķīrās no citu ASV amatpersonu teiktā. ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo pagājušajā nedēļā garantēja, ka ASV un Lielbritānijas izlūkinformācijas informācijas apmaiņa arī turpmāk būs intensīva, par spīti tam, ka Lielbritānija daļēji atļāva “Huawei” iesaistīties Lielbritānijas topošajā 5G tīkla izbūvē.
Dienu iepriekš Baltā nama atbildīgais par starptautisko telekomunikācijas politiku – Roberts Blērs žurnālistiem sacīja, ka Vašingtona nesamazinās informācijas apmaiņu ar sabiedrotajiem. “Tomēr mēs Vašingtonā nopietni izvērtēs sabiedroto rīcību sekas,” viņš piebilda.
Arī abu ASV politisko partiju likumdevēji ir vienisprātis par to, ka Ķīna būs spējīga izmantot “Huawei” dalību 5G tīklu izveidē spiegošanas nolūkos, kas radītu būtiskus draudus.
Vācija vēl nav izlēmusi, vai tā ieviesīs vispārēju “Huawei” aizliegumu 5G tīkla izveidē, vai arī noteiks ierobežojumus, lai rastu iespēju izslēgt ķīniešu telekomunikāciju gigantu no projektiem.
Tomēr Lielbritānijas parlaments pirms divām nedēļām nepakļāvās Donaldam Trampam, pieņemot lēmumu atļaut “Huawei” būvēt daļu no Lielbritānijas 5G tīkla.
M. Espers teica, ka starptautiskajai sabiedrībai vajadzētu bažīties par to, kā Pekina izmanto mākslīgo intelektu un tehnoloģijas, lai izsekotu un apspiestu musulmaņu minoritātes, žurnālistus un demokrātiju atbalstošos protestētājus.
“Pirmkārt NATO vajag fokusēties uz to, lai nodrošinātu stabilitāti un drošību kontinentā savaldot Krieviju,” teica Espers.
Šobrīd Baltais nams 5G infrastruktūras izveidē pēta sadarbības iespējas ar tādām kompānijām kā “Samsung”, “Nokia” un “Ericsson”, Pentagons aicina uzņēmumus testēt to izveidotos 5G prototipus vairākās militārās iestādēs.
Bez “Huawei” un 5G Espers aicināja: “starptautiskajai sabiedrībai apzināties, kādus izaicinājumus rada Ķīnas manipulācija ar starptautiskajiem likumiem un normām, kuri pārējai pasaulei ir palīdzējušas vairākas desmitgades.”
M. Espers brīdināja: “Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins savu valsti ved arvien ātrāk nepareizajā virzienā, proti, veicinot vairāk represiju, agresīvāku ekonomisko praksi, kā arī agresīvāku militāro nostāju.”
“Lai gan ASV nemeklē konfliktu ar Ķīnu, Vašingtona investēs gan konvencionālās, gan jaunās paaudzes pretraķešu sistēmās, ņemot vērā, ka Pekina savu kaimiņu iebiedēšanas labad izvieto tālas darbības rādiusa ieročus.”
Tā kā Ķīna turpina izstrādāt koncentrētas enerģijas ieročus un militāros satelītus, Pentagons sācis veidot Kosmosa spēkus, lai nodrošinātu kosmosā izvietoto komerciālo iekārtu, darbības brīvību.