Baltkrievijas pašpasludinātā prezidenta realizētie hibrīduzbrukumi pret Eiropas Savienības (ES) ārējās robežas valstīm – Latviju, Lietuvu un Poliju, nav sniegušas viņam vēlamo rezultātu, kas ir pret Baltkrieviju vērsto ES sankciju mīkstināšana vai atcelšana, kā arī A. Lukašenko atzīšana par likumīgu Baltkrievijas prezidentu. Līdz ar to, visticamāk, diktators arī šogad izmantos gan jau ierastās hribrīduzbrukumu metodes, kā ieroci izmantojot Tuvo austrumu migrantus, gan arī meklēs jaunus uzbrukuma veidus. Tikmēr Kremlis, paliekot pērn realizēto hibrīduzbrukumu ēnā, vēroja, kā Baltkrievija “sadedzina visus tiltus ar Rietumiem”, tādējādi arī vājinot tās pozīciju pret Krieviju, vēstīts jaunākajā Igaunijas Ārējās izlūkošanas dienesta (Välisluureamet) pārskatā.
Pēc Baltkrievijas pašpasludinātā prezidenta Aleksandra Lukašenko režīma veiktās “Ryanair” lidojuma piespiedu novirzīšanas 2021. gada maijā, kam sekoja jaunas Eiropas Savienības sankcijas pret Baltkrieviju, A. Lukašenko veica masīvu hibrīduzburkumu pret ES dalībvalstīm – Latviju, Lietuvu un Poliju. Tādējādi diktators centās sodīt Eiropas Savienību gan par sankciju noteikšanu, gan Baltkrievijas opozīcijas atbalstīšanu. A. Lukašenko mērķis bija arī piespiest ES iesaistīties politiskās sarunās, lai leģitimizētu viņa režīmu un izrautu Baltkrieviju no starptautiskās izolācijas.
Lai realizētu savu mērķi, A. Lukašenko panāca vairāku tūkstošu migrantu transportēšanu, galvenokārt no Tuvajiem Austrumiem, uz Baltkrieviju un pēc tam uz Eiropas Savienības ārējās robežas. Nelikumīgos robežpārkāpējus uz Minsku gan ar regulārajiem, gan čarterreisiem nogādāja tādas aviokompānijas kā Baltkrievijas nacionālā aviokompānija “Belavia” un ASV sankcionētā Sīrijas aviokompānija “Cham Wings”. Sadarbībā ar Tuvo Austrumu tūrisma operatoriem Baltkrievijas Ārlietu ministrija un tūrisma biroji nodrošināja migrantiem ceļošanas dokumentus un izmitināšanu Baltkrievijas valsts vai privātajās viesnīcās. Pēc tam šie cilvēki tika nogādāti pie ES ārējas robežas, kur Baltkrievijas robežsargi deva norādījumus par tās šķērsošanu. Igaunijas izlūkošanas dienests raksta – Baltkrievijas robežsargi pret migrantiem pielietoja vardarbību, nozaga viņiem vērtīgas mantas, savukārt, ja šie cilvēki vēlējās atgriezties savā mītnes zemē, pieprasīja kukuļus līdz 1000 ASV dolāru apmērā no vienas personas.
Lai arī Krievija bija A. Lukašenko īstenotā hibrīduzbrukuma fonā, galvenokārt aprobežojoties ar publiski izteiktu atbalstu “brāļu tautai” un migrantu krīzē vainojot Rietumus, Baltkrievijas režīma rīcība visnotaļ kalpoja arī Krievijas interesēm. Jāatzīmē gan, ka uz Eiropas Savienību izdarītais spiediens, izmantojot Baltkrievijas resursus, radīja negatīvu ietekmi uz abām pusēm.
Darbojoties pret Eiropas Savienību, A. Lukašenko zaudēja pat niecīgāko iespēju manevrēt starp Rietumiem un Krieviju, līdz ar to Krievijas pozīcija sarunās ar A. Lukašenku kļuva vēl spēcīgāka.
Igaunijas izlūkdienesta vērtējumā Lukašenko naidīgums pret Rietumiem 2022. gadā tikai pieaugs, jo viņa hibrīduzbrukums nav devis vēlamo efektu. Lukašenko, visticamāk, mēģinās atkārtoti izmantot gan jau ierasto hibrīduzbrukumu metodi, gan arī centīsies atrast jaunus līdzekļus, lai piespiestu Rietumus iesaistīties sarunās, lai atzītu A. Lukašenko leģitimitāti. Tikmēr pieļaujams, ka Kremlis nav ieinteresēts tieši iesaistīties A. Lukašenko aktivitātēs, vismaz tik ilgi, kamēr tas nerada problēmas pašai Krievijai.