Baltkrievijas aizsardzības ministrs Viktors Hreņins paziņojis, ka valsts līderis Aleksandrs Lukašenko ir devis uzdevumu izveidot Baltkrievijā atsevišķus teritoriālās aizsardzības spēkus jeb zemessardzi.
Papildus tam ir izceļami vēl daži pasākumi, kas ir vērsti uz ārējās un iekšējās drošības stiprināšanu Baltkrievijā. Tā, piemēram, 26. maijā A. Lukašenko deva uzdevumu bruņoto spēku sistēmā izveidot Operatīvo militāro pavēlniecību “Dienvidi”, tai skaitā Ukrainas, virzienā.
Vērtējot minētās A. Lukašenko iniciatīvas, jāņem vērā, ka pagaidām tie ir tikai deklaratīvi paziņojumi, nenorādot šiem mērķiem nepieciešamos finanšu un cilvēkresursus, kuri būtu vajadzīgi reālai spēka struktūru stiprināšanai.
Šādi paziņojumi šobrīd izskan, iespējams, divu iemeslu dēļ – pirmkārt, iekšējām vajadzībām, kas saistīts ar A. Lukašenko personīgās varas jautājumu, otrkārt, ārējām vajadzībām – atbalsta demonstrēšana Maskavai, stiprinot kopīgās Savienotās valsts aizsardzības un uzbrukuma spējas.
“Sargs.lv” jau rakstīja, ka Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko vara ir vērtējama kā visai nestabila kopš 2020. gada augusta, kad, zaudējot prezidenta vēlēšanās, viņš varu saglabāja, pateicoties masveidīgai vēlēšanu rezultātu viltošanai un brutālai opozīcijas protestu apspiešanai. Kopš tā laika Baltkrievija attīstīja sakarus ar Krieviju.
Lai gan kopš 24. februāra kopš Krievijas iebrukuma sākšanas Ukrainā, Baltkrievijas bruņoto spēku vienības tieši kaujās pret Ukrainas aizstāvjiem neiesaistījās, tā Krievijas agresoriem ļāva izmantot Baltkrievijas teritoriju apšaužu veikšanai, uzlidojumiem, kā arī ļāva izmantot Baltkrievijā esošās slimnīcas ievainoto Krievijas okupantu ārstēšanai. Šie faktori Baltkrieviju pret Ukrainu vērstās agresijas jautājumā padara par līdzatbildīgu agresorvalsti Krievijai.