ASV un Lielbritānija paziņo par stratēģisku paktu cīņai pret Krievijas un Ķīnas radītajiem draudiem

Ārvalstīs
LETA/AFP
Sunaks un Baidens tiekas Londonā
Foto: ZP/Scanpix

ASV un Lielbritānijas līderi ceturtdien paziņoja par jaunu stratēģisku paktu, lai cīnītos pret jauniem draudiem no Krievijas un Ķīnas puses un pret ekonomikas nestabilitāti.

Baltajā namā rīkotā samitā ASV prezidents Džo Baidens un Lielbritānijas premjerministrs Riši Sunaks demonstrēja vienotu fronti, vēršoties pret Krievijas iebrukumu Ukrainā un mākslīgā intelekta straujās attīstības izaicinājumiem.

Sunaks tomēr nepiepildīja Lielbritānijas ieceri noslēgt pēcbreksita brīvās tirdzniecības vienošanos ar ASV.

Abi līderi pieņēma "Atlantijas deklarāciju", kuras mērķis ir veicināt rūpnieciskos sakarus aizsardzības un atjaunīgās enerģijas jomās, ņemot vērā augošu konkurenci no autoritāru valstu puses.

"Tādas valstis kā Ķīna un Krievija vēlas manipulēt un ekspluatēt vai nozagt mūsu intelektuālo īpašumu, izmantot tehnoloģiju autoritāriem mērķiem, vai atņemt tādus svarīgus resursus kā enerģija," Sunaks sacīja preses konferencē, stāvot blakus Baidenam. "Tās negūs panākumus," viņš piebilda.

Saskaņā ar šo deklarāciju abas puses vienojās sākt sarunas par svarīgu minerālu , kuri tiek izmantoti akumulatoros Lielbritānijā, apstrādi ASV.  

Baidens arī piekrita lūgt ASV Kongresam noteikt Lielbritāniju par aizsardzības iepirkumu avotu, lai paātrinātu tādu nākamās paaudzes ieroču kā hiperskaņas raķetes izstrādi.

Neraugoties uz brīvās tirdzniecības līguma trūkumu, Sunaks sacīja, ka abu valstu "ekonomiskās attiecības nekad nav bijušas stiprākas", un raksturoja Londonas un Vašingtonas "īpašās attiecības" kā "nepieciešamu aliansi".

Sunaka pirmajai valsts vizītei Baltajā namā arī bija mērķis atjaunot abu valstu līderu personīgās attiecības pēc tam, kad Lielbritānijā pērn nomainījās premjerministri, un pēc tam, kad Baidens, kurš lepojas ar savām īru saknēm, lika skaidri saprast savu neapmierinātību ar Borisa Džonsona attieksmi pret Ziemeļīriju. 

Baidens piekrita, ka Savienotajām Valstīm "neviena valsts nav tik tuvu" svarīguma ziņā kā Lielbritānija. 

Abi līderi atzina, ka pasaules ekonomika pieredz lielākās pārmaiņas kopš rūpnieciskās revolūcijas laikiem, ko daļēji veicina mākslīgā intelekta attīstība.

Baidens un Sunaks arī apsolīja turpināt vadīt globālo atbalstu Ukrainai tās cīņā pret Krievijas iebrukumu. Baidens sacīja, ka viņi apsprieduši "nelokāmo atbalstu Ukrainas tautai, kas aizstāvas pret visbrutālāko agresiju, kādu esam redzējuši ilgā laikā".

"Es gribu pateikties premjerministram par viņa stipro līdera lomu," sacīja Baidens. Viņš pauda pārliecību, ka ASV, neraugoties uz dažu republikāņu politiķu vilcināšanos, sniegs "nepieciešamo finansējumu Ukrainas atbalstam, cik ilgi vajadzēs".

Sunaks un Baidens arī apsprieda NATO vadību un Baidens atzina, ka Lielbritānijas aizsardzības ministrs Bens Voless ir "ļoti kvalificēts" kandidāts NATO ģenerālsekretāra amatam. Pašreizējais NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs atstās šo amatu oktobrī.

Baidens gan sacīja, ka NATO ir vajadzīga "vienprātība" par jauno vadītāju. Par kandidātiem uz NATO ģenerālsekretāra amatu tiek uzskatīti arī Dānijas un Igaunijas premjerministri.

Dalies ar šo ziņu