Vācija un Apvienotā Karaliste vienojušās par Krievijas zemūdeņu izsekošanu no Lielbritānijas Karalisko gaisa spēku (RAF) bāzes. Saskaņā ar līgumu izsekošanu veiks vācu izlūklidmašīna. Parakstītā vienošanās paredz arī valstu sadarbību ieroču ražošanā, tostarp artilērijas lielgabalu un raķešu ražošanā, ziņo Lielbritānijas radiostacija “LBC”.
Saskaņā ar vienošanos Vācijas ieroču ražotājs “Rheinmetall” izveidos rūpnīcu Apvienotajā Karalistē, lai izgatavotu artilērijas lielgabalu stobrus, izmantojot britu tēraudu.
Lielbritānija un Vācija arī sadarbosies, lai ražotu tālās darbības rādiusa raķetes, kuru darbības rādiuss būtu tālāks nekā pašreizējām “Storm Shadow” raķetēm. Valstis kopā izstrādās arī jaunus bezpilota lidaparātus.
Tā dēvētais Trīsvienības nama vienošanās (Trinity House Agreement) liecina par Lielbritānijas premjerministra Kīra Stārmera valdības mēģinājumiem veidot ciešākas saites ar Eiropas sabiedrotajiem, īpaši drošības jomā. Paredzams, ka darījums būs plašāka Apvienotās Karalistes un Vācijas līguma pirmā daļa.
“Trīsvienības nama vienošanās ir pagrieziena punkts mūsu attiecībās ar Vāciju un būtisks Eiropas drošības stiprinājums,” sacīja Lielbritānijas aizsardzības ministrs Džons Hīlijs.
Viņš arīdzan norādīja, ka valstu vienošanās nodrošina nepieredzētus jaunus sadarbības līmeņus ar Vācijas bruņotajiem spēkiem un rūpniecību, sniedzot labumu valstu kopīgajai drošībai un labklājībai, aizsargājot kopīgās vērtības.
Līgumā arī noteikts, ka Vācijas jūras patruļlidmašīnas “P-8 Poseidon” periodiski darbosies no Lielbritānijas Karalisko gaisa spēku bāzes Losimutā, Morajā. Tās potenciāli būs bruņotas ar Apvienotās Karalistes piegādātajām torpēdām, palīdzot monitorēt Ziemeļatlantijas okeānu.
Reaģējot uz potenciālajiem Krievijas draudiem jūrā, sabiedrotie arī strādās kopā, lai aizsargātu zemūdens esošos kabeļus.
Turklāt vienošanās pavērs ceļu jaunajai “Rheinmetall” rūpnīcai, kurā Apvienotā Karaliste pirmo reizi desmit gadu laikā ražos artilērijas lielgabalu stobrus, izmantojot “Sheffield Forgemasters” ražoto tēraudu, papildus nodrošinot 400 darbavietas.
Paredzams, ka pirmie artilērijas lielgabalu stobri tiks ražoti 2027. gadā.
Citi pasākumi ietvers sadarbību arī NATO austrumu flanga stiprināšanai un papildu atbalstu Ukrainai, tostarp darbu pie Vācijas “Sea King” helikopteru aprīkošanas ar modernām raķešu sistēmām, ko varētu izmantot Ukrainas bruņotie spēki.
“Ar Trīsvienības nama vienošanos mēs parādām, ka NATO sabiedrotie ir atzinuši, ko šie laiki prasa, un ir apņēmības pilni uzlabot savas atturēšanas un aizsardzības spējas. Tādējādi ar to tiek likts pamats turpmākajiem projektiem, un Trīsvienības nama vienošanās ir nozīmīgs ieguldījums šajā jomā. Man ir īpaši svarīgi, lai mēs vēl ciešāk sadarbotos, lai stiprinātu NATO austrumu flangu un novērstu kritisko spēju nepilnības, piemēram, tālā darbības rādiusa raķešu jomā,” sacīja Vācijas aizsardzības ministrs.