Pieaugot bažām par zemūdens infrastruktūras drošību, Apvienotie reaģēšanas spēki (JEF) aktivizējuši Apvienotās Karalistes vadītu reaģēšanas sistēmu, lai izsekotu potenciālus zemūdens infrastruktūras apdraudējumus un uzraudzītu Krievijas ēnu floti. Sistēma paredz, ka JEF dalībvalstis un NATO tiks brīdināti par visiem kuģiem, kas tiek uzskatīti par apdraudējumu galvenajās interešu jomās.
Iniciatīva aktivizēt sistēmu seko nesenajiem “Estlink-2” elektrības kabeļa un vairāku datu zemūdens kabeļu bojājumiem Baltijas jūrā 2024. gada 25. decembrī. Somijas varas iestādes uzskata, ka incidentu, iespējams, izraisījis tankkuģis, kas ir daļa Krievijas ēnu kuģu flotes, ko tā izmanto, lai mēģinātu apiet starptautiskās sankcijas.
“Šis ir vēl viens jūras incidentu piemērs, kam ir tieša ietekme uz ekonomiku un drošību Somijā un Igaunijā, uzsverot apdraudējumu zemūdens sakaru un enerģijas tīkliem, kas ir būtiski visu mūsu valstu drošībai un labklājībai,” rakstīts JEF oficiālajā vietnē “jefnations.org”.
Apvienoto reaģēšanas spēku operācija “Nordic Warden”, kas tika aktivizēta pagājušajā nedēļā, izmanto mākslīgo intelektu, lai novērtētu datus no dažādiem avotiem, tostarp no automātiskās identifikācijas sistēmas (AIS), ko kuģi izmanto, lai pārraidītu savu atrašanās vietu, kā arī, lai aprēķinātu risku, ko rada katrs kuģis, kas ierodas interešu zonās.
Tāpat arī konkrēti kuģi, kas identificēti kā daļa no Krievijas ēnu flotes, ir reģistrēti sistēmā, lai tos varētu rūpīgi uzraudzīt, tiem tuvojoties galvenajām interešu zonām. Ja tiks novērtēts iespējamais risks, sistēma reāllaikā uzraudzīs aizdomīgo kuģi un nekavējoties izsūtīs brīdinājumu, kas tiks izplatīts ar JEF dalībvalstīm, kā arī NATO sabiedrotajiem.
“Nordic Warden” sistēma tika aktivizēta pagājušajā nedēļā saskaņā ar JEF protokoliem, kas nodrošina aliansei iespējas aizsargāties pret iespējamiem draudiem. Iniciatīva uzsver, kā JEF izmanto novatoriskas tehnoloģijas, lai veicinātu kolektīvo Eiropas drošību, vienlaikus atbalstot un papildinot NATO operācijas.
“Apvienotā Karaliste un JEF uzņemas vadību, sniedzot atbalstu mūsu sabiedrotajiem aizsargāt zemūdens infrastruktūru. “Nordic Warden” palīdzēs aizsargāt gan pret tīšām sabotāžas darbībām, gan arī no ārkārtējas nolaidības gadījumiem, kas, kā mēs esam redzējuši, sabojā zemūdens kabeļus. Izmantojot mākslīgā intelekta spēku, šī Apvienotās Karalistes vadītā sistēma ir nozīmīgs jauninājums, kas sniedz iespēju pārraudzīt lielas jūras teritorijas ar salīdzinoši nelielu resursu skaitu,” sacīja Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes aizsardzības ministrs Džons Hīlijs.
22 interešu zonā esošie reģioni, tostarp Lamanša, Ziemeļjūras, Kategata un Baltijas jūras daļas, pašlaik tiek uzraudzītas no JEF operatīvās mītnes Nortvudā, kur plecu pie pleca strādā visu JEF valstu personāls.
“Nordic Warden” pirmo reizi tika izmēģināta 2024. gada vasarā un vēlreiz JEF mācībās “Joint Protector”, kurās uz Latviju tika nosūtīts vairāk nekā 300 dalībnieku no Apvienotās Karalistes personāla, lai demonstrētu Lielbritānijas spēju īsā laikā izvietot savu JEF operatīvo štābu ārvalstīs.
Apvienotā Karaliste ir vadījusi vairākus starptautiskos centienus, lai iznīcinātu Krievijas ēnu floti. Kā daļu no Lielbritānijas premjerministra pagājušajā gadā Eiropas Politiskajā kopienā uzsāktās iniciatīvas Apvienotā Karaliste ir noteikusi sankcijas 93 naftas tankkuģiem, kurus Krievijas diktators Vladimirs Putins izmantojis, lai mīkstinātu sankciju triecienu un finansētu savu nelikumīgo karu Ukrainā.
Šodienas paziņojums papildina pagājušajā mēnesī noslēgto vienošanos starp Apvienoto Karalisti, Dāniju, Zviedriju, Poliju, Somiju un Igauniju, lai pieprasītu pierādījumu no aizdomās turētajiem ēnu kuģiem, kad tie šķērso Baltijas jūru.
JEF izsaka atzinību Somijai un Igaunijai par izlēmīgo rīcību, risinot strāvas kabeļa “Estlink-2” incidentu.
Apvienotajos reaģēšanas spēkos ir desmit līdzīgi domājošas valstis – Dānija, Igaunija, Somija, Islande, Latvija, Lietuva, Norvēģija, Nīderlande, Zviedrija un Apvienotā Karaliste kā pamatnācija.