Jau pēc pāris dienām noslēgsies mēnesi ilgā kvalifikācijas prakse Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas pirmā un otrā kursa kadetiem, kas sākās 22. maijā. Zināmā mērā to var salīdzināt ar zemessargu un karavīru vasaras nometni – kadeti beidzot ir nokārtojuši vispārizglītojošos mācību priekšmetus un vairākas nedēļas var veltīt tikai militāro zināšanu papildināšanai. Daudziem tas ir pirmais ieskats karavīra darba grūtākajā, taču arī interesantākajā pusē, kas ietver maršus ar pilnu ekipējumu, ierakumu veidošanu un dzīvošanu mežā. “Tas ir izaicinājums,” sarunā ar “Sargs.lv” praksi raksturo pirmā kursa kadete Rēzija, piebilstot, ka panākumu atslēga veiksmīgai uzdevumu izpildei, kā ierasts, ir savstarpējā sadarbība un atbalsts.
“Sargs.lv” bija iespēja ieskatīties Kalpaka skolas kvalifikācijas prakses norisē. Saules uzkarsētā otrdienas pēcpusdienā ierodamies Kandavā, kur Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskola dala telpas ar Kandavas Lauksaimniecības tehnikumu. Tas sniedz priekšrocības arī Kalpaka skolas kadetiem, kuri var izmantot iespēju, piemēram, iziet B kategorijas autovadītāja apmācību. Daļai kadetu šajā dienā notiek šaušanas apmācības ar pneimatiskajiem ieročiem, bet pārējie atrodas pļavā dažus kilometrus tālāk no skolas teritorijas, kur pēc pusdienām turpina ierakumu veidošanu.
Kalpaka skolas direktors stāsta, ka vasaras prakse ir lieliska iespēja visiem kadetiem beidzot pilnvērtīgi uz savas ādas izjust kāds ir karavīra darbs. Protams, kamēr kadeti ir nepilngadīgi, skola rūpīgi ievēro visas prasības attiecībā uz viņu veselību un labsajūtu, un mācību procesā netiek izmantoti ne kaujas ieroči, ne imitācijas līdzekļi, kas varētu radīt bīstamību veselībai.
Būtiski šajā kvalifikācijas prakses laikā ir attīstīt kadetu spēju koncentrēties un ievērot disciplīnu. Šim nolūkam tiek organizētas šaušanas nodarbības ar pneimatiskajiem ieročiem, kurus vēlāk aizstāj arī mazkalibra ieroči. Papildus drošības principu apgūšanai tas palīdz attīstīt kadetiem arī nepieciešamās pareizas šaušanas iemaņas, kuras tiem noderēs, pēc pilngadības sasniegšanas uzsākot apmācību ar kaujas ieročiem.
Kā tad paši kadeti uztver kvalifikācijas praksi, kas daudziem no viņiem ir pirmais realitātei maksimāli pietuvinātais ieskats karavīra darba ikdienā. Liela daļa no Kalpaka skolas kadetiem ir bez iepriekšējas militāras pieredzes, bet netrūkst arī bijušo jaunsargu. Šogad prakses laikā kadetiem ir paveicies ar laikapstākļiem – tie ir silti un sausi, pagājušogad bijis lietains laiks, kas, protams, atstāj iespaidu uz morāli, atceras Kalpaka skolas direktors.
Tikmēr Ingus no pirmā kursa ir ļoti apmierināts ar kvalifikācijas prakses norisi, jo saņēmis to, ko sagaidīja. Viņš ir piedzīvojumu un spriedzes meklētājs, kuru nebaida grūtības, jo to pārvarēšana stiprina pārliecību par sevi.
Lai kadetu mācību laiku pietuvinātu karavīra darba specifikai, visi jau otrajā pusgadā tiek sadalīti nodaļās, bet nodaļu komandieri nepārtraukti tiek mainīti, lai visiem būtu iespēja attīstīt savas vadītāja prasmes. Paredzēts, ka pēc skolas pabeigšanas visi kadeti iegūs kaprāļa dienesta pakāpi un jaunākā instruktora kvalifikāciju.
Tas gan nenozīmē, ka visi Kalpaka skolas audzēkņi saistīs savu turpmāko dzīvi ar militāro jomu, jo viņiem tā ir brīva izvēle. Audzēkņi var uzsākt profesionālo dienestu, stāties Zemessardzē, studēt Nacionālajā aizsardzības akadēmijā (NAA) (šeit viņiem ir būtiskas priekšrocības iestāšanās procesā) vai vienkārši palikt rezervē.
Gan direktors, gan instruktori pauž, ka tieši pirmie kursi ir laiks, kurā kadeti iepazīst militāro jomu un saprot, vai šis darbs un dzīvesveids ir viņiem piemērots. Daudzi ir spējuši pārlauzt savu raksturu un kļuvuši par īsteniem cīnītājiem, taču pāris gadījumos jaunieši ir sapratuši, ka viņu patiesais aicinājums tomēr ir jāmeklē citur.
Neraugoties uz karsto laiku, kadeti cītīgi pilda viņiem dotos uzdevumus. Kad pienācis laiks lauka kaujas iemaņu nodarbībai, kadetu nodaļas pamet ierakumu veidošanu un pāriet pie uguns un kustības taktiskā vingrinājuma izpildes. Tas ietver pārvietošanos uguns aizsegā, respektīvi, puse no nodaļas ar uguns atbalstu sedz otras grupas virzību uz priekšu vai atkāpšanos. Instruktori tikmēr vērtē sniegumu, koriģē un rūpējas par kadetu veselību, lai neviens nepārkarstu un neaizmirstu padzerties ūdeni.
Prakses laikā kadeti saņems no prakses vadītāja raksturojumu par praksē paveikto darbu, attieksmi un demonstrētajām iemaņām.
Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālā vidusskola atgādina, ka prakse notiek Latvijas valsts mežu un pašvaldības teritorijās un tiek izmantotas ieroču replikas. Kā arī pilsētas teritorijā notiek vakara pastaigas, kas ir neatņemama militārās disciplīnas sastāvdaļa, tās laikā kadeti soļo ierindā un dzied karavīru dziesmas. Skola aicina iedzīvotājus nesatraukties un izturēties ar sapratni.
Šī ir otrā kvalifikācijas prakse Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālajā vidusskolā, jo skola tika atklāta 2021. gada 1. jūlijā. Papildus vispārizglītojošajiem mācību priekšmetiem tiek apgūti profesionālie mācību priekšmeti, kas attīsta fiziskās un militārās spējas. Papildus informāciju par skolu un mācību programmu var iegūt vietnē www.kalpakaskola.lv, kā arī sekojot aktualitātēm sociālajos tīklos Facebook un Instagram: Kalpaka skola.
Jau no rītdienas, 21. jūnija, līdz 21. jūlijam notiek dokumentu iesniegšana audzēkņu uzņemšanai 2023./2024. mācību gadam. Notiks sekmju izvērtēšana, un visi pretendenti, kas izturēs pirmo kārtu, tiks aicināti uz iestājpārbaudījumiem klātienē 2. un 3. augustā, kad notiks fiziskās sagatavotības pārbaude un uzdevumi matemātikā, ķīmijā un fizikā.