NATO galvenais mērķis Afganistānā ir uzlabot Afganistānas valsts varas institūciju spēju efektīvi nodrošināt drošību valstī, kā arī radīt apstākļus, lai valsts nekad nekļūtu par drošu patvērumu teroristiem.
NATO un Afganistāna
Kopš 2003. gada augusta NATO vadītie Starptautiskie drošības atbalsta spēki (ISAF) ir veikuši ne tikai drošības operācijas, bet arī nodrošinājuši Afganistānas nacionālo drošības spēku (ANSF) apmācību un attīstību.
2014. gada nogalē noslēgsies ISAF operācija, kura tika uzsākta 2011. gadā ar mērķi - nodrošināt pilnīgu Afganistānas drošības spēku atbildību par situāciju valstī. Pēc 2014. gada NATO plāno izvērst nākamo operāciju – apmācīt, konsultēt un atbalstīt ANSF, paredzot NATO spēku uzturēšanos ilgtermiņā. Plašāka sadarbība turpināsies arī saistībā ar NATO un Afganistānas partnerības līgumu, kas parakstīts 2010.gadā Lisabonas samitā.
NATO augstākais civilais pārstāvis (Senior Civilian Representative) Afganistānā arī turpmāk nodrošinās alianses politisko un militāro mērķu īstenošanu, sadarbosies ar Afganistānas valdību, starptautisko organizāciju un kaimiņvalstu pārstāvjiem.
Pāreja uz afgāņu atbildību pār drošību un savu valsti
2014. gada beigās noslēgsies ISAF operācija un turpmāk Afganistānas Nacionālās drošības spēki uzņemsies pilnu atbildību par savu valsti un tās iedzīvotāju drošību. 2011. gadā tika uzsākts pasākumu komplekss, kas nodrošināja Afganistānas drošības spēku spēju kontrolēt drošības situāciju valstī.
Palielinot Afganistānas drošības spēku lomu un spējas drošības situācijas stabilizēšanā, tika radīti apstākļi, lai mainītu ISAF operāciju nākamai attīstības pakāpei – pāreju no kaujas uzdevumu veikšanas uz vietējo drošības spēku apmācību un konsultēšanu. Nepieciešamības gadījumā ISAF piedalās kaujas operācijās, tomēr mērķtiecīgi un saskaņoti virzās uz operācijas noslēgšanu 2014. gada beigās. Iepriekš parakstītās NATO saistības ar Afganistānu paliks spēkā arī pēc ISAF operācijas noslēguma.
Pēc NATO Čikāgas samita 2012. gada maijā sabiedrotie vienojās par NATO vadīto operāciju Afganistānā pēc 2014. gada. Jaunā NATO operācija – apmācība, konsultēšana un atbalsta sniegšana Afganistānas drošības spēkiem (“Resolute Support”) -, tika apstiprināta 2013. gada jūnija sanāksmē, kurā piedalījās NATO aizsardzības ministri, to valstu pārstāvji, kuras nodrošina karavīru dalību ISAF operācijā un Afganistānas pārstāvji.
NATO vadītajā operācijā pēc 2014. gada noslēguma vairs netiks iekļauti kaujas uzdevumi. Operācija“Resolute Support” nodrošinās apmācību, konsultēšanu un atbalstu, koncentrējoties uz nacionālo un starpinstitūciju spēju attīstību un armijas virspavēlniecības un policijas apmācību. Desmit sadarbības valstis ir izteikušas gatavību piedalīties apmācības misijā.
Čikāgas samitā sabiedroto valstu līderi apņēmās arī pēc 2014. gada sniegt savu finansiālo atbalstu Afganistānai. NATO izstrādās atbilstošu, saskaņotu un efektīvu finansēšanas mehānismu un izdevumu kārtību visiem Afganistānas Nacionālo drošības spēku attīstības virzieniem
Detalizētāka turpmākā NATO un Afganistānas sadarbība pēc 2014. gada ir aprakstīta NATO - Afganistānas sadarbības līgumā, kuru abas puses parakstīja 2010. gada Lisabonas samitā.
2012. gada jūlijā Tokijā tika organizēta Afganistānai veltīta konference, kurā starptautiskās organizācijas un Afganistānas valdības pārstāvji uzsāka darbu pie plāna izveides, kas paredz ilgtspējīgu Afganistānas attīstību pēc 2014.gada. Šajā pašā konferencē afgāņu varas pārstāvji noradīja uz sadarbības virzieniem: visaptverošas, caurspīdīgas un ticamas vēlēšanas, korupcijas novēršana un valsts pārvaldes efektivitātes uzlabošana, konstitūcijas principu nostiprināšana, jo īpaši cilvēktiesību jomā, tiesiskuma ievērošana un īstenošana.