2. jūnijā Afganistānas galvaspilsētā Kabulā svinīgi tika nolaists Igaunijas karogs, tādējādi iezīmējot to, ka Igaunijas Aizsardzības spēki noslēdz savu dalību NATO starptautiskajā operācijā, kurā piedalījās kopš 2003. gada.
Kā atzīst Igaunijas Aizsardzības spēku kontingenta komandieris Afganistanā pulkvežleitnants Vladislavs Belovs, šis karoga nolaišanas brīdis esot nedaudz skumjš, jo iezīmē kāda perioda beigas, bet tajā paša laikā ir arī jaunas nodaļas sākums.
Pasākuma laikā arī tika pieminēti deviņi Igaunijas Aizsardzības spēku karavīri, kuri pēdējo 18 gadu laikā krituši Afganistānā, kā arī tie, kuri uzdevumu izpildes laikā tikuši ievainoti. Kopumā šajā starptautiskajā NATO operācijā Afganistānā dienējuši gandrīz 3000 Igaunijas armijas karavīru.
Pateicoties par Igaunijas ieguldījumu Afganistānā, operācijas “Resolute Support” komandieris ģenerālis Skots Millers (Scott Miller) igauņu karavīriem pasniedza NATO operācijas medaļas.
Igaunija ir viena no nedaudzajām NATO dalībvalstīm, kas konsekventi piedalījusies starptautiskajās operācijās Afganistānā. No 2003. līdz 2014. gadam Igaunijas armijas karavīri pildīja pienākumus Starptautiskajos drošības palīdzības spēkos (ISAF), ko pēc 2015. gada aizstāj operācija “Resolute Support”.
Plānots, ka visi Afganistānā dienošie Igaunijas Aizsardzības spēku pārstāvji, tostarp štāba virsnieki, militārās policijas darbinieki, mediķi un kājnieki, jau tuvāko nedēļu laikā atgriezīsies Igaunijā.
Jau ziņots, ka aprīlī ASV prezidents Džo Baidens paziņoja, ka šī gada laikā no Afganistānas tiks izvests viss ASV personāls, drīz pēc tam sekoja paziņojums, ka to darīs arī citas valstis, tai skaitā Igaunija un Latvija. Kā pēc aprīlī notikušās NATO aizsardzības un ārlietu ministru tiešsaistes sanāksmes “Sargs.lv” atzina aizsardzības ministrs Artis Pabriks – sabiedrotie vienojušies par karaspēka izvešanu no Afganistānas līdz šī gada 11. septembrim.
Tajā pašā laikā NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs jau paziņojis, ka NATO arī pēc aiziešanas no Afganistānas turpinās apmācīt Afganistānas armijas īpašos spēkus ārpus valsts, kā arī turpinās atbalstīt Afganistānas drošības institūcijas ar padomu un arī finansiāli. Pagaidām gan nav zināms, kur šādas apmācības varētu tikt organizētas.