Ukrainā pieaug to civiliedzīvotāju skaits, kuri pievienojas Teritoriālajiem aizsardzības spēkiem un kļūst par rezerves karavīriem. Tie ir dažāda vecuma, dzimuma un profesijas pārstāvji, kuri grib apgūt kaujas pamatiemaņas, lai vajadzības gadījumā aizstāvētu, pirmkārt, savu kopienu un būtu gatavi palīdzēt arī Ukrainas regulāro spēku karavīriem aizsargāt valsti.
Ārā līst, taču pie bijušās asfalta rūpnīcas Kijevas nomalē kombinezonos tērpti cilvēki nelielās grupās trenējas taktiskos vingrinājumos. Rokās viņiem pneimatiskās šautenes un no koka izgrebti Kalašņikova modeļi, bet dažiem ir arī īstas karabīnes. Tie ir Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri grib būt gatavi vajadzības gadījumā aizstāvēt valsti un stāties pretī ienaidniekam.
Viņu instruktors, jauns karavīrs pilnā kaujas ekipējumā, dod komandas un ik pa laikam atgādina: “Kaujā neviens necīnās vienatnē.”
Civilie rezervisti no 130. teritoriālā aizsardzības bataljona uz maiņām trenējas piesegt biedru, kamēr otrs iet uzbrukumā – tie ir uguns un kustību taktikas pamati, kas jāzina katram kājniekam. Šo rezervistu vidū ir dažādi cilvēki – gan pēc vecuma un dzimuma, gan profesijas, taču viņi visi ir gatavi veltīt savas nedēļas nogales, lai mācītos militāro taktiku.
Kopš pērnā pavasara, kad Krievija pie Ukrainas robežām sāka masveidā savilkt karaspēku, Ukraina ir gatava paātrināt Teritoriālo aizsardzības spēku izveidi visā valstī.
Kā raksta “The Kyiv Independent”, jaunais spēks ir paredzēts kā organizēta valsts mēroga paramilitārā civilo brīvprātīgo nodaļa. Viņi trenējas, lai spētu palīdzēt regulārajiem bruņotajiem spēkiem aizstāvēt savas kopienas liela okupācijas kara gadījumā.
Jau ziņots, ka ASV prezidents Džo Baidens 18. februārī paziņoja, ka, viņaprāt, Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir nolēmis iebrukt Ukrainā dažu nākamo dienu laikā.
Saskaņā ar Vašingtonas teikto, Ukrainas pierobežā varētu būt no 149 līdz pat 190 000 karavīru. Tik grandiozā okupācijas karā, kāds Eiropā nav pieredzēts kopš Otrā pasaules kara laika, Kijeva tiek uzskatīta par Krievijas galveno mērķi.
“Sargs.lv” jau rakstīja, ka 21. februāra vakarā Putins paziņoja, ka Krievijas Federācija atzīst Maskavas atbalstīto kaujinieku bandu pašpasludinātās republikas Ukrainas austrumos. Īsi pēc tam viņš uzdeva Krievijas Aizsardzības ministrijai nodrošināt, lai Krievijas bruņotie spēki uzturētu mieru šajās tā sauktajās Doņeckas un Luhanskas "tautas republikās" (DTR un LTR), kas nozīmēja oficiālu Krievijas armijas ievešanu šajās jau iepriekš faktiski okupētajās Ukrainas austrumu teritorijās.
Rezervisti ir cieši apņēmušies aizstāvēt savas vietējās kopienas, darot to kopā ar kaimiņiem. Šī kustība aktivizējās tieši šī gada sākumā, ienesot jaunu dzīvību teritoriālajā aizsardzības spēkos. Ar jaunu likumprojektu tika izveidota skaidra struktūra šim spēku veidam, padarot to par atsevišķi Ukrainas militārā dienesta daļu. 2022. gada sākumā par šī civilā karaspēka komandieri kļuva Donbasa kara veterāns brigādes ģenerālis Jurijs Galuškins.
Vienībai aicināts pievienoties ikviens ukrainis vecumā no 18 līdz 60 gadiem, galvenie kritēriji – nav iepriekšējas sodāmības un ir izieta medicīniskā un psiholoģiskā pārbaude. Saskaņā ar likumu, arī ārvalstu pilsoņi, kuri vismaz piecus gadus dzīvo Ukrainā, var mēģināt pievienoties šai vienībai.
Lai pievienotos vienībai, brīvprātīgie paraksta līgumu un dod teritoriālo aizstāvju zvērestu, taču Ukrainas armijas pārstāvji atzīst, ka rezervisti, kas neierodas uz regulāriem treniņiem darba vai ģimenes jautājumu dēļ, nekādā veidā netiks sodīti, jo dienests ir brīvprātīgs.
Kā 11. februārī paziņoja Ukrainas armijas komandieris ģenerālleitnants Valērijs Zalušnijs, viņš vēlētos, lai šajā brīvprātīgajā militārajā vienībā iesaistās vismaz 2 miljoni ukraiņu jeb 5% no valsts iedzīvotājiem.
Taču Teritoriālie aizsardzības spēki cer, ka nākotnē arī tie būs nodrošināti ar progresīviem ieročiem, piemēram, “NLAW” un “FGM-148 Javelin” prettanku sistēmām, ko attiecīgi nodrošina Apvienotā Karaliste un ASV.
Saskaņā ar Ukrainas Nākotnes institūta aptauju, kas notika janvāra beigās, 56% ukraiņu ir gatavi pievienoties šai vienībai un aizstāvēt savu kopienu. Arī vairākas Ukrainas slavenības iesaistījušās Ukrainas rezervistu apmācībā, piemēram, bijušās smagā svara kategorijas boksa pasaules čempioni Kijevas mērs Vitālijs Kļičko un viņa brālis Volodimirs Kļičko.