Kāds lēmums ir jāpieņem Zelenskim un kas šobrīd zināms par Krievijas un Ukrainas sarunām?

Konfliktu zonas
Sargs.lv/The Jerusalem Post/AFP
Zelenskis
Foto: AFP/Scanpix

Trīs dienas pēc Izraēlas premjerministra Naftali Beneta tikšanās ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu Maskavā sāk parādīties arvien jaunas detaļas par to, kā norit sarunas starp Ukrainu un Krieviju. Ukrainas prezidents V. Zelenskis var stiprināt Ukrainas neatkarību, taču par to viņam būs jāmaksā ļoti augsta cena, raksta ziņu vietne “The Jerusalem Post”, minot, ka tās rīcībā ir informācija, ka Krievija it kā piedāvājusi “galīgo” versiju šī kara izbeigšanai, un tagad bumba esot Ukrainas pusē.

Kā norāda Izraēlas avoti, Putins ir it kā pavēlējis apturēt savus spēkus un izdevis pavēli panākt pamieru, lai sagaidītu Zelenska lēmumu.

Ja Ukrainas prezidents šo priekšlikumu noraidīšot, tad Francijas prezidents Emmanuels Makrons jau izteicies, ka “ļaunākais vēl tikai priekšā". Tādā gadījumā Putins pavēlēs savai armijai “spiest pedāli grīdā”, kas līdz nepazīšanai izmainīs Ukrainas seju.

Kā informē avoti, Zelenskis ir ļoti grūtas izvēles priekšā - no vienas puses viņš bauda milzīgu popularitāti un ir kļuvis par tādu kā Če Gevaras tēlu, taču no otras puses viņš labi apzinās, kāds bija Argentīnas revolucionāra un partizānu vadoņa gals.

Tas, kas šobrīd izskan – Zelenskis var stiprināt Ukrainas neatkarību, bet par to būs jāmaksā ļoti augsta cena.

Pieņēmumi ir tādi, ka viņam, iespējams, būs jāatsakās no strīdīgā Donbasa reģiona, oficiāli atzīstot prokrieviskos kaujiniekus Ukrainā, kā arī jāapsola, ka Ukraina nekad nepievienosies NATO. Tāpat jāgarantē, ka Ukrainas armija tiks samazināta un tiks pasludināta Ukrainas neitralitāte. Ja viņš noraida šo priekšlikumu, tad iznākums var būt briesmīgs – tūkstošiem, varbūt pat desmitiem tūkstošu ukraiņu ies bojā, un pastāv liela varbūtība, ka Ukraina pilnībā zaudēs savu neatkarību.

Izraēlas avoti ziņo, ka premjera N. Beneta brauciens uz Maskavu nebija domāts kā starpniecība starp abām pusēm, taču viņš vēlējies saprast Putina nostāju, kā arī viņa prāta stāvokli un “sarkanajām līnijām”, lai ziņotu par to Rietumiem.

Reālās sarunas starp Krieviju un Ukrainu esot daudz nopietnākas, nekā Rietumi par tām domā. Kijeva līdz šim arī nav atklājusi Rietumiem visas detaļas, par ko tiek spriests šajās divpusējās sarunās.

Tikmēr paši ukraiņi pilnībā labi apzinās, kādas ir Putina prasības, un viņi saprot, ka tuvākajās dienās Ukrainas prezidentam būs jāpieņem dramatisks lēmums.

Tomēr viens ir skaidrs - Putins ir apņēmības pilns un pieaugošie sarežģījumi kopš iebrukuma Ukrainā viņu neatturēs. Gluži otrādi, viņš nevar pagriezties atpakaļ, tāpēc, jo vairāk karš nežēlīgāks, nogalinot arvien vairāk cilvēku, jo vairāk viņš būs spiests parādīt  demonstrēt Krievijas patiesos sasniegumus.

Jau ziņots, ka 5. martā Izraēlas premjerministrs Naftali Benets Maskavā tikās ar Krievijas vadoni Vladimiru Putinu, lai pārrunātu situāciju Ukrainā. Izraēlas amatpersonas norādīja, ka saruna Kremlī ilgusi trīs stundas. Vēlāk Izraēlas premjera birojs izplatīja paziņojumu, ka Benetam bijusi saruna arī ar Ukrainas prezidentu V. Zelenski, bet vēlāk viņš bija ieplānojis tikties arī ar Vācijas kancleru Olafu Šolcu.

Izraēla uztur diezgan ciešas attiecības gan ar Maskavu, gan Kijevu, un Benets līdz šim nav pievienojies citiem pasaules valstu līderiem, kuri publiski nosodījuši Krievijas karu Ukrainā.

Iepriekš arī izskanējusi informācija, ka Kijeva lūgusi Benetu uzņemties vidutāja lomu konfliktā. Arī Kremlis vēlāk paziņoja, ka Izraēlas premjers esot piedāvājis starpniecību, lai izbeigtu karadarbību Ukrainā.

Dalies ar šo ziņu