Ukrainā novērots, ka tuva darbības rādiusa ballistiskās raķetes “Iskander-M” izšauj iepriekš nezināmu mānekli, kas paredzēts, lai izvairītos no pretgaisa aizsardzības sistēmām, atsaucoties uz ASV amatpersonu, ziņo “The New York Times”.
Amerikāņu izlūkdienesti ir atklājuši, ka ballistisko raķešu sistēmās, ko Krievija ir pielieto Ukrainā, ir kāds pārsteigums - mānekļi, kas maldina pretgaisa aizsardzības radarus un maldina siltuma meklēšanas raķetes.
Saskaņā ar amerikāņu izlūkdienesta amatpersonas teikto, katra no šīm ierīcēm ir aptuveni 30 centimetrus gara, šautriņas formā un baltas ar oranžu asti. ASV amatpersona sacīja, ka tās izlaiž no tuvas darbības ballistiskajām raķetēm “Iskander-M”, ko Krievija izšauj no pārvietojamiem palaišanas kompleksiem pāri robežai.
This is an unidentified munition currently being found in Ukraine. At the moment an official identification has not been made. Any additional images, technical information or identification is very much appreciated: https://t.co/dtWwdIJaV3 pic.twitter.com/p2lWFeljYd
— CAT-UXO (@CAT_UXO) March 5, 2022
Saskaņā ar ASV valdības dokumentiem raķetes “Iskander” var sasniegt mērķus vairāk nekā 300 kilometru attālumā. Katrs mobilais palaišanas aparāts var izšaut divas “Iskander” raķetes, pirms tas ir jāpārlādē.
Pirms divām nedēļām sociālajos plašsaziņas līdzekļos sāka izplatīties dīvainas formas munīcijas fotogrāfijas. Tās bija mulsinājušas ekspertus un atklātā avota izlūkošanas analītiķus, no kuriem daudzi, pamatojoties uz to lielumu un formu, tās bija sajaukuši ar kasešu ieroču bumbām.
Ričards Stīvenss, kurš 22 gadus pavadīja britu armijā kā sprāgstvielu iznīcināšanas karavīrs un vēlāk 10 gadus strādāja par civilo spridzināšanas tehniķi Irākas dienvidos, Āfrikā un citos reģionos, teica, ka viņam ir nācies saskarties "ar daudz ķīniešu un krievu munīcijām, bet es nekad neesmu redzējis šādu".
R. Stīvenss ievietoja munīcijas fotogrāfijas vietnē, kas paredzēta militārajiem un civilajiem spridzināšanas ekspertiem, taču neviens cits arī nebija redzējis šo noslēpumaino munīciju.
Šo ierīču iekļaušana tādos ieročos kā “Iskander-M”, kuriem ir parastās kaujas galviņas, iepriekš nav dokumentēta militārajos arsenālos.
Dž. Lūiss skaidroja, ka māņu izmantošana var liecināt par zināmu Krievijas militārās vadības neuzmanību vai steidzamību, ņemot vērā, ka Krievija zina, ka Rietumu izlūkdienesti tos neizbēgami savāks un izpētīs, lai NATO pretgaisa aizsardzības sistēmas varētu turpmākajā nākotnē reaģēt uz šādiem mānekļiem.
"Citām valstīm pārdotajos “Iskander” ieročos šāda variācija nav konstatēta. Tas man liek domāt, ka krievi uzskata, ka viņiem ir svarīgi šo tehnoloģiju paturēt noslēpumā, taču šis karš viņiem ir pietiekami svarīgs, lai no tā atteiktos," skaidro Dž. Lūiss.