Krievija varētu izmantot arī kosmosa ieročus karam Ukrainā

Konfliktu zonas
Sargs.lv/Atlantic Council
AFP/Scanpix
Foto: AFP/Scanpix

Pēdējās nedēļās Krievijas spēki ir virzījušies uz Ukrainu pa sauszemi, gaisu un jūru. Saprotams, ka lielākā daļa Maskavas spēju analīzes ir koncentrēta uz tās konvencionālajiem spēkiem. Tomēr, tā kā sīva Ukrainas pretestība kavē Krievijas armijas iebrukumu, Rietumiem ir ļoti svarīgi pilnībā izprast ceturto jomu - kosmosu, kurā Kremlis varētu mēģināt iegūt pārsvaru, izmantojot savu agresijas instrumentu klāstu. Tas ir īpaši svarīgi, jo kosmosa spējas nodrošina arī Maskavas kodolinfrastruktūru, kuru Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir nostādījis paaugstinātas trauksmes stāvoklī.

Kosmosa resursi, piemēram, GPS signāli, cita starpā ir svarīgi Ukrainas bezpilota lidaparātiem, kurus varētu izmantot, lai mērķētu uz Krievijas artilēriju. Krievija varētu mēģināt izmantot kosmosa spējas pret Ukrainu. Domnīca “Atlantic Council” ir aplūkojusi Krievijas iespējamo kosmosa ieroču klāstu un tā izmantošanas iespējas.

Signālu kodēšana

Lai gan vairāk nekā miljardu dolāru vērtā Krievijas militārā kosmosa programma gadu gaitā ir saskārusies ar neveiksmēm, pēdējā laikā tā ir pievērsusies spējām, kas ļauj traucēt citu valstu kosmosa līdzekļus. Daži ziņojumi liecina, ka Krievija jau ir mēģinājusi traucēt GPS un viltot ģeogrāfiskās koordinātas Ukrainā. Tas var traucēt Ukrainai veikt kritiski svarīgas bezpilota lidaparātu operācijas un izmantot ieročus, vienlaikus slēpjot Krievijas karaspēka pārvietošanos.

Pagaidām Krievijas centieni traucēt vai viltot GPS signālus šķiet lokāli. Tomēr, ja Maskava pastiprinās šo stratēģiju izmantošanu, NATO un privātie kosmosa uzņēmumi varētu reaģēt, nodrošinot Ukrainai izlūkošanas, telekomunikāciju vai navigācijas iespējas, piemēram, nosūtot “Starlink” interneta uztvērējus, kad Krievijas spēki pārtrauca tradicionālo interneta pakalpojumu sniegšanu.

Spiegs debesīs

Krievijas satelīti “Repei”, visticamāk, vāc izlūkdatus. Rietumiem ir sava kosmosa jomas apzināšanas infrastruktūra, ko tie, visticamāk, izmantos, lai pretdarbotos jebkādai Krievijas kosmosa spiegošanai kara Ukrainā laikā. ASV Kosmosa spēki nesen palaida divus ģeosinhronās situācijas apzināšanās programmas satelītus, lai papildinātu esošos satelītus, kas izseko cilvēka radītos objektus kosmosā. 

Raķešu draudi

Ko darīt, ja kosmosā situācija saasināsies? Novembrī Krievija demonstrēja savas pretkosmosa spējas, iznīcinot vienu no saviem satelītiem tā dēvētajā tiešās pretsatelītiskās darbības (ASAT) izmēģinājumā. Atkarībā no Krievijas politisko un militāro mērķu attīstības tā varētu saasināt karu, izmantojot ASAT, lai radītu kosmosa atlūzu laukus, kas traucētu Ukrainas satelītu iespējām vai komerciālo satelītu attēlu piegādātājiem.

Diemžēl 1967. gada Ārpuskosmosa līgums, kas nosaka, ko valsts drīkst un ko nedrīkst darīt kosmosā, ir formulēts tik neviennozīmīgi, ka Krievijas pagājušā gada ASAT izmēģinājums nav nepārprotami uzskatāms par pārkāpumu, lai gan tas atstāja ievērojamu kosmosa atkritumu daudzumu.

Krievija, visticamāk, neizmantos ASAT spējas pašreizējā karā, ja vien tā nesajutīs eksistenciālus draudus. Tomēr nākotnē ASV Kosmosa spēki investē privātajā sektorā, lai attīstītu spēju likvidēt tādas valsts kā Krievijas apzināti radītas kosmosa atlūzas. Tas parādītu, ka ASV var mazināt Krievijas ASAT spējas. Ilgtermiņa obligāts uzdevums ir pilnībā novērtēt Krievijas spējas uzbrukt kosmosā bāzētiem stratēģiskiem objektiem un izstrādāt ticamus risinājumus, lai mazinātu šos draudus.

Nedraudzīga pārņemšana

Ukrainas spēcīgais kosmosa sektors varētu kalpot arī kā pievilcīga balva Kremlim, ja Krievija nostiprinātu kontroli pār konkrētām kaimiņvalsts teritorijas daļām. Divdesmit valsts pārvaldītās korporācijas Ukrainas "kosmosa klasterī" - teritorijā ap Dņepru, Harkivu un Kijivu - ir īpaši pievilcīgas Maskavai.

Krievi, iespējams, vēlēsies izmantot Ukrainas kosmosa pētniecību un attīstību savām stratēģiskajām interesēm. Saskaroties ar milzīgu ekonomisko spiedienu, ko rada ASV un tās sabiedroto sankcijas, Krievija varētu justies motivēta pārņemt Ukrainas inženiertehnisko un kosmisko infrastruktūru, lai palīdzētu paplašināt Maskavas kosmosa ambīcijas.

Krievijai jau ir piemērotas ierobežojošas sankcijas, tostarp bloķēts augsto tehnoloģiju imports kosmosa programmai. Tomēr Rietumiem būtu jāapsver vēl lielākas finansiālās sankcijas, kas varētu vēl vairāk noslogot Krievijas ekonomiku.

Visticamākais scenārijs

Lai gan teorētiski Krievija varētu uzbrukt arī NATO kosmosa resursiem, izņemot Ukrainas, tas, visticamāk, piespiestu aliansi atsaukties uz tās 5. panta savstarpējās aizsardzības paktu. Ir pamatoti pieņemt, ka Krievija divreiz padomās, pirms šāda scenārija iedarbināšanas.

Tuvākajā nākotnē kā lielākās ar kosmosu saistītās problēmas Ukrainai, visticamāk, kļūs GPS traucēšana. Šajā nenoteiktības periodā Amerikas Savienoto Valstu, Ukrainas un to partneru interesēs ir pilnībā izprast Krievijas kosmosa resursu spējas, to, kā tā varētu tos izmantot, un to, kā Maskavu var saukt pie atbildības, ja tā pārkāpj robežu.

ASV Kosmosa pavēlniecības vadītājs ģenerālis Džeimss Dikinsons ir noteicis, ka sagatavošanās nākotnes konfliktiem vai krīzēm ir viena no galvenajām prioritātēm. Amerikas Savienotajām Valstīm ir jābūt gatavām, ja Krievija nolemtu savu agresiju pret Ukrainu pārcelt ārpus mūsu atmosfēras.

Dalies ar šo ziņu