Ukrainas valsts aizsardzības uzņēmuma “Luč” izstrādātais prettanku raķešu komplekss “Stugna” jau no pirmajām Krievijas izraisītā kara dienām Ukrainā demonstrējis apbrīnojamu precizitāti un efektivitāti, pārvēršot metāllūžņu kaudzēs simtiem Krievijas kara tehnikas vienību. Vienlaikus raķetes unikālā vadības sistēma pat ienaidnieka atbildes uguns laikā ļauj saglabāt dzīvību šīs sistēmas operatoriem.
Kā vēsta Ukrainas aģentūra "UNIAN", jau kopš pirmajām kara dienām ar krievu okupantiem, raķešu kompleksi “Stugna” ieņēmuši godpilnu vietu to Ukrainas aizsardzības ieroču līderu sarakstā, kas Krievijas diktatora Vladimira Putina iekarotājiem radījis visvairāk tehnikas un dzīvā spēka zaudējumu. Kā ziņo medijs, savā rezultativitātē “Stugna” ir teju līdzvērtīga ar Turcijas bezpilota uzbrukuma lidaparātu “Bayraktar TB2”.
To apliecina arī daudzie video sociālajos tīklos, kuros redzama prettanku raķešu kompleksa “Stugna” triecieni pa Krievijas kaujas tehniku.
Raķešu kompleksa “Stugna” tehniskās iespējas ļauj ar to iznīcināt teju jebkuru tanku un visa veida pretinieka bruņoto transportu.
130 milimetru “Stugna” kompleksa raķetē RK-2S ievietotais kumulatīvais lādiņš spēj caursist pat 800 milimetru biezu tērauda bruņu. Ņemot vērā, ka raķetes lādiņš aprīkots ar tandēma tipa kaujas galviņu, proti, sākotnējo lādiņu, kas iznīcina tanku aktīvi reaktīvās bruņas bloku un pēc kura cauri tanka bruņām izšaujas pamata lādiņš, šis ierocis praktiski neatstāj iespēju ienaidnieka tanka apkalpei no tās izsargāties.
Pie priekšrocībām noteikti pieskaitāms arī prettanku kompleksa efektīvais šaušanas attālums, kas ir līdz pieciem kilometriem. Jāpiebilst, ka šis rādītājs ir vairāk nekā uz pusi lielāks nekā Ukrainai no ASV piegādātajām pārnēsājamajām ASV prettanku raķetēm FGM-148 “Javelin”.
Tiesa, ieroču sistēmas svars nav no mazākajiem – palaišanas iekārta vien sver 38,2 kilogrami, savukārt raķetes RK-2S masa ir vēl papildus 30 kilogrami. Neraugoties uz lielo svaru, kompleksa “Stugna” vadības pults ir aprīkota ar īpašu kabeli, pateicoties kam raķetes operatoram šaušanu un vadību iespējams veikt 50 metru attālumā no palaišanas iekārtas tādējādi, pasargājot raķešu sistēmas apkalpi no iespējamas pretinieka atbildes uguns.
Kā norāda raķetes izstrādātāji, arī sistēmas precizitāte ir gana iespaidīga – ar to varot trāpīt pat nocietinājuma ložmetējligzdā. Šāds augsts trāpījumu rezultāts iespējams, pateicoties raķetes lāzernovades sistēmai. Tiesa, atšķirībā no citām līdzīga principa raķešu sistēmām, kurās ar lāzeru tiek izgaismots pats mērķis, ko uztver raķetes galviņa, lidojot uz to, sistēmas “Stugna” novades princips ir atšķirīgs. Lāzers izgaismo raķetes aizmugurējo daļu, ļaujot operatoram to novadīt uz mērķi, izmantojot pulti. Šādi Ukrainas raķešu sistēma neļauj pretiniekam izmantot agrīnās brīdināšanas sistēmu, atklājot mirkli, kad tā tanks tiek izgaismots ar lāzeru.
Arī raķetes tēmeklis ļauj to izšaut jebkurā diennakts laikā un jebkuros laikapstākļos, padarot kompleksu "Stugna" par vienu no nāvējošākajiem ieročiem Ukrainas aizstāvju rokās.