ASV valdībai nav iebildumu par Slovākijas padomju laika iznīcinātāju “MiG-19 Fulcrum” nodošanu Ukrainai, atsaucoties uz augsta raga amerikāņu aizsardzības amatpersonas paziņoto, raksta “The Drive”. Slovākijas iecere seko pēc tam, kad Polijas plāns Ukrainas gaisa spēkiem nodota tās iznīcinātājus “MiG-29” sabruka pēc ASV paziņoja, ka tās tieši neveicinās iznīcinātāju piegādi caur amerikāņu bāzi Vācijā.
Tiesa, Slovākijas valdība norāda, ka pirms gaisa kuģu sūtīšanas Ukrainai, tai nepieciešamas noteiktas drošības garantijas. Tādējādi joprojām paliek jautājums par to, cik ātri Ukrainas gaisa spēki cīņā varēs iesaistīt papildus “MiG-29” vai citus kaujas gaisa kuģus.
ASV aizsardzības amatpersona vakar žurnālistiem norādīja, ka Amerikas Savienotajām Valstīm nav iebildumu par to, ka valstis, tostarp Slovākija, Ukrainai sūta kauja gaisa kuģus. Pentagons šādu ASV valdības nostāju pauda jau martā, kad Polija ierosināju Ukrainas gaisa spēkiem nodot savus “MiG-29” iznīcinātājus. Tiesa, Amerikas varasiestādes arī norādīja, ka tās nav ieinteresētas tiešā veidā iesaistīties Polijas lidmašīnu piegādē, iespējams, lai neriskētu, ka iznīcinātāju nosūtīšana uz Ukrainu veicinātu nopietnu spriedzes saasināšanos ar Krieviju, kā arī uzskatot, ka Ukrainas spēkiem labāk izmantot papildu uz zemes izvietotās pretgaisa aizsardzības sistēmas.
NEW: U.S. "does not object" to the provision of fixed-wing fighters to Ukraine, such as Soviet-era MiG-29 jets after Slovakia floated a transfer: senior U.S. defense official
— Jack Detsch (@JackDetsch) April 12, 2022
The U.S. nixed a Polish deal to give MiGs to Ukraine through American military base in Germany in March
Ieceri par iznīcinātāju sūtīšanu Ukrainai Slovākijas premjerministrs Eduards Hēgers izteica nedēļas sākumā, piebilstot, ka pirms lidmašīnu pārvietošanas būs nepieciešamas noteiktas drošības garantijas. Lai gan Slovākijas Gaisa spēki tuvāko gadu laikā plāno iegūt jaunas ASV ražotas “F-16C/D Viper” kaujas lidmašīnas, vismaz pagaidām Slovākijas Gaisa spēku rīcībā esošās 12 “MiG -29 Fulcrum” lidmašīnas ir vienīgās to rīcībā esošās kaujas lidmašīnas. Tāpat šobrīd vēl nav informācijas, cik daudz lidmašīnu Slovākija uzreiz varētu nodot Ukrainai.
The MiG-29MU1 is the first stage of a Ukrainian upgrade programme by the Lviv repair plant, adding improved radar, R-27ER AAMs, NATO-standard radio and GPS receiver. Work is now under way on the further improved MiG-29MU2 that brings air-to ground weapons. /25 pic.twitter.com/Tq14Btu4a6
— Thomas Newdick (@CombatAir) June 8, 2020
Līdzīgas prasības par drošības garantijām Slovākijas varas iestādes pieprasīja arī, lai Ukrainai dāvinātu pretgaisa aizsardzības sistēmas “S-300PMU”. Ukrainas armija nu jau saņēmusi vairākas “S-300PMU” sistēmas pēc tam, kad vairākas NATO dalībvalstis, tostarp ASV, Slovākijā izvietoja pretgaisa sistēmas “Patriot”, lai kompensētu Ukrainai nodotās gaisa aizsardzības sistēmas. Iespējams, ASV militārpersonas, kā arī citi NATO sabiedrotie varētu rīkoties līdzīgi, Slovākijā izvietojot citus iznīcinātājus, lai pēc “Mig-29” nodošanas Ukrainai neradītu problēmas pašas Slovākijas gaisa telpas aizsardzībai.
Tiesa, nav skaidri zināms, vai iznīcinātāju nodošana Ukrainai patiešām notiks, jo pastāv bažas par to, cik viegli Ukrainas gaisa spēki spēs integrēt savā bruņojumā piegādātos iznīcinātājusun tos atbilstoši uzturēt. Līdzšinējo kauju laikā Krievijas spēki ir veikuši triecienus pa diviem galvenajiem militārās aviācijas remonta cehiem, nodarot būtiskus zaudējumus abiem objektiem.
Vienlaikus gan Ukrainas Gaisa spēkiem ir pieredze ar “MiG-29” ekspluatāciju, un viņi līdz šim ir demonstrējuši spēju ar tām lidot. Tāpat Ukrainas gaisa spēkos pilotu ir vairāk nekā lidmašīnu, kas mazinātu bažas par papildus lidotāju apmācību. Iespējams, Ukrainas pilotiem nav nepieciešama sarežģīta apmācība, lai sāktu izmantot izmantot visas Slovākijas dāvinātās “Fulcrum” lirmašīnas. Tiesa, ņemot vērā, ka tās ir modernizētas, iespējams pirms došanās kaujā, lidotājiem būtu nepieciešamas papildus instrukcijas to sekmīgai izmantošanai.
E. Hēgers laikrakstam “Politico” sacīja, ka viņa valstij, visticamāk, būs grūtības pašai uzturēt šīs lidmašīnas bez "attiecībām" ar Krieviju. "Mēs joprojām gaidām “F-16” iznīcinātājus," viņš norādīja.
Nav arī skaidrs, vai šo iznīcinātāju piegāde būtiski uzlabos Ukrainas spēku kaujas spējas.
“Tie [Slovākijas “MiG-29” iznīcinātāji] mums palīdzētu nodrošināt gaisa patruļas uzbrucēju notveršanai, zema augstuma mērķu un atsevišķu helikopteru iznīcināšanai, taču tie nav paredzēti, lai nodrošinātu kaujas pārākumu gaisā,” intervijā medijam pagājušajā mēnesī sacīja ukraiņu iznīcinātāja pilots, kurš pazīstams ar segvārdu "Juice".
“Šiem “MiG” ir tādi paši radari kā mūsu kaujas gaisa kuģiem, tikai nedaudz modernizēti. “MiG” ir ļoti spējīgs un lielisks iznīcinātājs, bet galvenā problēma ir tā raķetes. Poļi izmanto tās pašas raķetes, ko mēs. Tāpēc mums ir jāsaņem kaut kas jauns, ar patiešām spējīgiem ieročiem,” sacīja pilots.
Tikmēr Ukraina turpina saņemt ārvalstu militāro palīdzību. ASV valdība apgalvo, ka tā plāno līdz aprīļa vidum pabeigt 800 miljonu dolāru militārās palīdzības paketes piegādi, par ko prezidents Džo Baidens paziņoja pagājušajā mēnesī. Tikmēr ASV aizsardzības amatpersona norādīja, ka nedēļas sākumā reģionā ieradās divas kravas lidmašīnas ar ložmetējiem, granātām, bruņuvestēm un daudz ko citu.
NEW: U.S. expects to finish delivering President Biden's most recent $800 million military aid package to Ukraine by mid-April: senior U.S. defense official.
— Jack Detsch (@JackDetsch) April 12, 2022
Two U.S. flights arrived in the region yday with machine guns, body armor, grenades, and other explosives.
ASV aizsardzības amatpersona arī paziņoja, ka Ukrainā nogādāts “ievērojams daudzums” no 100 ukraiņiem domātajām bezpilota lidaparātu “Switchblade” partijām, kas tiek dēvēti arī par "pašnāvnieku droniem", un, ka šie ieroči tagad jau tiek izmantoti.
NEW: U.S. has delivered a "significant amount" of the first 100 Switchblade drones to Ukrainian troops and the kamikaze drones are being used in the field: senior U.S. defense official
— Jack Detsch (@JackDetsch) April 12, 2022
U.S. is working hard to expedite the supplies of more of the drones that detonate over targets
Tiek ziņots, ka ASV armijas “Switchblade” piegāde Ukrainai ir bijusi paraugs iespējamai turpmākai ieroču sistēmu nodošanai, kam nepieciešama plašāka Ukrainas bruņoto spēku personāla apmācība.
It appears as if the Switchblade drone transfer helped move U.S. policy in this direction, and that the U.S. is finally preparing its military assistance for the reality of a longer war in Ukraine. Lithuania's training proposal got a big win from this too. pic.twitter.com/MswMKdMfQJ
— Samuel Ramani (@SamRamani2) April 12, 2022
Savukārt zemāk esošajā attēlā redzamas uz ukraiņu karavīru pleciem uzliktas trīs dažāda veida pretgaisa aizsardzības sistēmas (MANPADS). To piegāde no ārvalstīm bijis galvenais faktors Ukrainas karavīru spējai neļaut Krievijas spēkiem līdz šim iegūt pilnu pārākumu gaisā visā valsts teritorijā. Fotoattēlā redzamas trīs personas no kreisās uz labo pusi ar ASV ražoto “Stinger”, Polijā ražoto “Piorun” un padomju laika “Igla”, no kuriem pēdējais jau atradās Ukrainas bruņojumā, kad sākās konflikts.
Three different MANPADS at once in one photo: Stinger, Igla and Piorun#UkraineWar #RussianUkrainianWar #UkraineRussianWar #Russia #Kiev #Ukraine #Kyiv #mauripol #Kharkiv #Odessa #Nikolaev #Bucha #Kramatorsk pic.twitter.com/jp6ePLcRDt
— EliasMC (@EliasMezaCota) April 12, 2022