Krievijas izraisītā kara apskats – 29. maijs

Konfliktu zonas
Sargs.lv/Institute for the Study of War
Iznīcināta krievu okupantu tehnika
Foto: Iznīcināta krievu okupantu tehnika Foto: ZUMAPRESS.com/Scanpix

Jauni ziņojumi apstiprināja, ka Ukrainas spēki 28. maijā veica veiksmīgu pretuzbrukumu pie Hersonas un Mikolajevas apgabala robežas, piespiežot Krievijas spēkus pāriet uz aizsardzību. Šī Ukrainas pretuzbrukuma mērķis, visticamāk, ir izjaukt Krievijas centienus izveidot spēcīgas aizsardzības pozīcijas gar Dienvidu asi. Lai gan nešķiet, ka Ukrainas pretuzbrukums tuvākajā laikā varētu atgūt ievērojamu teritoriju, tas, visticamāk, izjauks Krievijas operācijas un, iespējams, piespiedīs Krieviju nosūtīt pastiprinājumu uz Hersonas reģionu, kurā pārsvarā atrodas zemāka līmeņa vienības. Ukrainas pretuzbrukumi var arī palēnināt Krievijas centienus nostiprināt administratīvo kontroli okupētajos Ukrainas dienvidos, ziņo ASV Kara izpētes institūts (Institute for the Study of War, ISW).

Krievijas spēki 29. maijā turpināja uzbrukt Severodoņeckai, bet neguva nekādus panākumus. Krievijas progress intensīvās pilsētas kaujās, visticamāk, būs lēns. Krievijas mērķis Ukrainas austrumos iepriekš bija ieņemt visu Luhanskas un Doņeckas apgabalu,taču tagad tie gandrīz pilnībā koncentrējas uz Severodoņecku. Krievijas karaspēks, visticamāk, nespēs veikt vairākas vienlaicīgas operācijas un tuvākajās dienās vēl vairāk samazinās prioritātes attiecībā uz virzīšanos uz dienvidaustrumiem no Izjumas un uz rietumiem no Limanas.

Krievijas spēki turpināja uzbrukuma operācijas uz dienvidaustrumiem no Izjumas virzienā uz Slovjansku, bet 29. maijā neguva nekādus panākumus. Krievijas karaspēks nesekmīgi uzbruka Bohorodičnai, aptuveni 30 km uz dienvidaustrumiem no Izumas. Krievijas spēki papildus apšaudīja ukraiņu pozīcijas uz dienvidrietumiem no Izjumas ap Husarivku, Veļiku Kamišuvahu un Virnopiliju, kā arī uz dienvidaustrumiem no Izjumas ap Dovhenke un Raihorodoku. Panākumi gan Harkivas apgabala dienvidaustrumos, gan Doņeckas apgabala ziemeļos tagad ir pakārtoti dominējošajiem Krievijas centieniem Donbasā - Severodoņeckas ielenkšanai.

Image
Krievijas izraisītā kara situācija – 29. maijs
Krievijas izraisītā kara situācija – 29. maijs George Barros, Kateryna Stepanenko and Thomas Bergeron/Institute for the Study of War and AEI’s Critical Threats Project

Ukrainas ģenerālštābs 29. maijā paziņoja, ka Krievijas karaspēks plāno aplenkt Severodoņecku un Ļisičansku un pārgriezt galvenās Ukrainas sauszemes sakaru līnijas (GLOC) šajā rajonā. 29. maijā Krievijas spēki papildus mēģināja virzīties uz ziemeļiem uz Severodoņecku no Bobrovas un Ustiņivkas. Luhanskas reģionālās valsts pārvaldes vadītājs Serhijs Haidajs uzsvēra, ka Ukrainas karaspēks joprojām kontrolē Severodoņecku, noliedzot Čečenijas līdera Ramzana Kadirova nepatiesos apgalvojumus, ka Severodoņecka no 28. maija ir pilnīgā Krievijas kontrolē. S. Haidajs papildus apgalvoja, ka Ukrainas spēki veica ierobežotu pretuzbrukumu un izspieda Krievijas grupējumu no Toščivkas, kas var radīt spiedienu uz Krievijas operācijām Popasnas apkārtnē.

Krievijas spēki 29. maijā turpināja uzbrukuma operācijas, lai virzītos uz rietumiem no Luhanskas apgabala administratīvās robežas. Ukrainas Ģenerālštābs norādīja, ka Krievijas karaspēks cīnās ap Volodimirvku, Vasiļivku, Kamišuvaku un Mironivku. Šie karaspēki, visticamāk, plāno sasniegt un bloķēt Bahmutas-Lisičanskas šoseju T1302. Krievijas spēki Doņeckas pilsētas apkaimē turpināja neveiksmīgus uzbrukumus ap Avdijivku. Ukrainas Ģenerālštābs ziņo, ka Krievijas karaspēks 29. maijā pastiprināja gaisa, mīnmetēju, artilērijas un raķešu triecienus Doņeckas apgabala rietumu daļā ap Kurafovje.

Krievijas spēki koncentrējās uz savu pozīciju uzturēšanu uz ziemeļiem no Harkivas pilsētas un 29. maijā apšaudīja apkārtējās apdzīvotās vietas. Ukrainas Ģenerālštābs paziņoja, ka Krievijas spēki apšaudīja Čerkasu Tišķu, Rusku Tišku, Petrivkas un Ternovas apvidu, lai atturētu Ukrainas tālāku virzību uz starptautisko robežu. Krievijas "Telegram" kanāls apgalvoja, ka Ukrainas spēki, cīnoties Ternovā, cieta smagus zaudējumus un Krievijas spēki ir apturējuši Ukrainas virzību uz starptautisko robežu.

Ukrainas ģenerālštābs paziņoja, ka Krievijas spēki ieņēma aizsardzības pozīcijas Kostromkā, apdzīvotā vietā Hersonas apgabala ziemeļrietumos. Ukrainas ģenerālštābs norādīja, ka Krievijas spēki mēģina atgūt pozīcijas Andrijivkā, Bilohirkā un Bila Kriņicā, kas norāda, ka Ukrainas pretuzbrukuma laikā uz dienvidiem 28. maijā tika atgūtas šīs pozīcijas. Krievijas spēki veica artilērijas triecienus pret Nikolajevas un Zaporižjes apgabaliem un raķešu triecienu pret Krivij Rihu.

Krievijas spēki 29. maijā turpināja nostiprināt administratīvo kontroli okupētajos reģionos. Tiek ziņots, ka Krievijas okupācijas spēki caur Mariupoles ostu uz Krieviju sūta izlaupīto tēraudu un metālu. Krievijas atbalstītais Hersonas civilmilitārās administrācijas vadītājs Kirils Stremuzovs aģentūrai "Reuters" sacīja, ka lēmums par Hersonas pievienošanos Krievijai, visticamāk, tiks pieņemts nākamgad, un atsauca savus iepriekšējos paziņojumus, ka Hersona pievienosies Krievijai automātiski, norādot, ka notiks "referendums". K. Stremuzovs sacīja, ka okupācijas administrācija koncentrējas uz kārtības atjaunošanu Hersonā pirms lēmumu pieņemšanas par iespējamo referendumu par pievienošanos Krievijas Federācijai, norādot, ka Ukrainas partizānu aktivitātes var traucēt pašreizējos centienus nostiprināt pilnīgu Krievijas administratīvo kontroli Hersonas apgabalā.

Dalies ar šo ziņu