Maskava cer, ka līdz ar apkures sezonas sākumu Rietumvalstis novērsīsies no Ukrainas

Konfliktu zonas
Sargs.lv/Meduza.io
Krievijas diktators Vladimirs Putins ar videokonferences starpniecīvu piedalās Eiroāzijas ekonomiskās savienības tikšanās laikā
Foto: via REUTERS/Scanpix

Kremlis cer, ka Rietumvalstis, iestājoties nākamajai apkures sezonai, kas šogad tiek prognozēta izmaksu ziņā ļoti dārga, pagurs no sociālās spriedzes pašu mājās un vairs nevēlēsies atbalstīt Ukrainu tās cīņā pret Krievijas iebrucējiem. Šāda Rietumvalstu novēršanās varētu dot priekšrocības Krievijai, kuras resursi, salīdzinot ar Ukrainu, ir lielāki. Tā atsaucoties uz “Kremlim pietuvinātiem avotiem”, raksta Rīgā bāzētais Krievijas neatkarīgais medijs “Meduza”.

Par spīti tam, ka iebrukums no sākotnēji cerētā “zibenskara” pāraudzis ilgstošā karadarbībā, Krievijas Prezidenta administrācijā un valdošajā partijā “Jedinaja Rossija”, militārā kampaņa tiek vērtēta pozitīvi.

Vēl jo vairāk – Kremlī aizvien tic, ka karu iespējams pavērst agresorvalstij labvēlīgā virzienā. Iekšējās diskusijās ir izvirzīti divi varianti, ko darīt tālāk. Saskaņā ar pirmo, Krievija varētu apstāties pēc Luhanskas un Doņeckas apgabalu teritoriju ieņemšanas. Jau patlaban Krievija kontrolē aptuveni 95% no Luhanskas apgabala un aptuveni 60% no Doņeckas apgabala teritorijām .Savukārt otrais variants paredz, ka pēc Donbasa kampaņas Krievija jau šā gada vasaras beigās vai rudenī varētu mēģināt vēlreiz iekarot Ukrainas galvaspilsētu Kijivu.

Lai gan agresorvalsts armijas dzīvā spēka rezerves plok, pašreizējā kara stadijā nav aktuāls jautājums par vispārējo mobilizāciju. Kremlī valda bažas, ka šāds solis varētu negatīvi ietekmēt ne tikai valdošā režīma, bet arī personīgi diktatora Vladimira Putina reitingus.

Tā vietā plānots likt akcentus uz līgumdienestu. Jau šobrīd ir veiktas izmaiņas likumdošanā, kas ļauj slēgt līgumus par profesionālo dienestu Krievijas iedzīvotājiem vecumā virs 40 gadiem. Tāpat tiek domāts pat plašāku obligātā militārā dienesta karavīru iesaisti Ukrainas karā.

Kremlī arī sliecas domāt, ka Rietumvalstis ilgstoši nesniegs Ukrainai apbruņojumu un finansiālo atbalstu Ukrainas valdībai tās sociālo saistību pildīšanai. Šādam pieņēmumam par labu runā noguruma pieaugums no Krievijas uzsāktā kara, pašu Rietumvalstu sabiedrību iekšienē, kā arī gaidāmā apkures sezonā un ar to saistītais straujais iedzīvotāju izmaksu kāpums.

V. Putina režīma pārstāvji uzskata, ka, tuvojoties apkures sezonai, Rietumvalstis sāks rīkoties reālistiskāk attiecību veidošanā ar Maskavu. “Zibenskarš neizdevās, ir bijušas pārrēķināšanās, taču tas nenozīmē, ka ilgtermiņā Krievijai nevarētu uzvarēt. Krievijai ir vairāk resursu nekā Ukrainai,” norādīja viens no Kremlim pietuvinātiem avotiem.

Pašreizējā situācijā, kad, raugoties no militārā viedokļa, Krievija gūst zināmus panākumus Donbasa virzienā, Kremlī, iespējams, nostiprinās noskaņojums par labu Krievijas kara Ukrainā turpināšanai. V. Putina režīma elites pārstāvji pieņem, ka ilgtermiņā Maskavas ieinteresētība un fokuss uz  Ukrainas jautājumu var būt lielāks nekā Rietumvalstu šā brīža mērķis – novājināt Krieviju.

Vienlaikus gan nav izslēgts, ka V. Putina varas vertikāles iemītnieki savā kalkulācijā atkal var kļūdīties, novērtējot Rietumvalstu apņemšanos par zemu. Vienlaikus šādiem pieņēmumiem par labu runā Itālijas, Francijas un Vācijas amatpersonu paustais iepriekšējo nedēļu laikā. Šo valstu amatpersonu mudinājumi Ukrainai piekāpties Krievijas prasībām, kā arī to gatavība apsvērt jaunu Eiropas drošības arhitektūru, likušas pieņemt, ka aiz šiem apgalvojumiem slēpjas šo valstu gatavība iespējamiem kompromisiem Ukrainas jautājumā.

Vienlaikus “Meduza” publikācija par Krievijas ekspektācijām Ukrainas konflikta kontekstā jāvērtē kritiski. Konkrētās publikācijas autors Andrejs Percevs sevi ilgstoši pozicionē kā personu, kurai ir avoti gan V. Putina administrācijā, gan valdošajā partijā “Jedinaja Rossija”. Tiesa, šo avotu translētā informācija ne vienmēr ir guvusi apstiprinājumu. Piemēram, atsaucoties uz saviem “Kremļa avotiem”, A.Percevs kopā ar vēl vienu Krievijas politisko procesu nvērotāju Konstantīnu Gaazi, kurš arīdzan bieži atsaucies uz kontaktiem varas struktūrās, vēl pāris dienas pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā apgalvoja, ka viņiem ir droša informācija – Krievija neiebruks Ukrainā. Šie autoru secinājumi izrādījās pilnīgi aplami, par ko abi vēlāk atvainojās.

Dalies ar šo ziņu