ASV Bruņoto spēku hakeri, atbalstot Ukrainu, veikuši uzbrukuma kiberoperācijas

Konfliktu zonas
Sargs.lv/Sky News
ASV Nacionālās drošības aģentūras (NSA) ditektors un ASV Kiberspēku pavēlniecības komandieris ģenerālis Pols Nakasone
Foto: AFP/Scanpix

ASV Bruņoto spēku Kiberspēku pavēlniecības hakeru vienības, atbildot uz Krievijas īstenoto visaptverošo militāro iebrukumu Ukrainā, pirmo reizi veikušas uzbrukuma kiberuzbrukuma operācijas, atbalstot Ukrainu. Tā intervijā britu televīzijas kanālam “Sky News” atzina ASV Kiberspēku pavēlniecības komandieris un vienlaikus arī ASV Nacionālās drošības aģentūras (NSA) direktors ģenerālis Pols Nakasone (Paul Nakasone).

“Mēs veicām vairāku pilna spektra kiberoperāciju sēriju – uzbrukuma, aizsardzības un informācijas operācijas,” intervijā stāstīja ģenerālis P. Nakasone.

Ģenerālis neatklāja sīkākas detaļas par veiktajām kiberoperācijām, tomēr atzina, ka to īstenošana bija likumīga un ASV bruņoto spēku hakeri darbojušies civilās pārvaldes vadībā, ko īsteno ASV Aizsardzības departaments.

“Mans darbs ir piedāvāt aizsardzības sekretāram un ASV prezidentam vairākus rīcības modeļus,” viņš sacīja “Sky News”, tiesa, uz žurnālista jautājumu – kādi bijuši piedāvātie rīcības modeļi, viņš neatbildēja.

Ģenerālis P. Nakasone atzina – pretēji Krievijai, kas īsteno operācijas, par tām klaji melojot, ASV aizvien pieturas pie sava stratēģiskā uzstādījuma – atklāt patiesību.

“Klasisks piemērs tam ir 2020. gads, kad mēs redzējām veselu rindu dīvainu starpniekserveru, kas šajā gadījumā bija klasiskās troļļu fermas, ko bija sākts veidot Āfrikas valstīs,” viņš teica.

Kiberspēku pavēlniecība kopā ar NSA šo informāciju nodeva ASV Federālajam izmeklēšanas birojam, kā arī televīzijas kanālam CNN, izgaismojot plānoto operāciju.

Šāda pieeja tiek izmantota kopš 2018. gada. Visspilgtāk tā izpaudās kā ASV reakcija, brīdinot pārējo pasauli, pirms Krievija vēl uzsāka savu iebrukumu Ukrainā. "Mūsu spēja dalīties ar šo informāciju, spēja nodrošināt, ka tā ir precīza un ir savlaicīga, un neapstrīdama, šajā krīzē ir bijusi ļoti, ļoti vērtīga,” viņš sacīja’.

Ģenerālis Nakasone arī slavēja Ukrainas aizstāvju spējas, noraidot pieņēmumus, ka kiberdraudi Krievijas iebrukuma laikā Ukrainā bijuši maznozīmīgi.

“Ja jūs prasītu viedokli par to ukraiņiem, viņi neteiktu, ka tie būtu bijuši uzpūsti. Ja paskatās uz tiem graujošajiem uzbrukumiem un graujošajiem uzbrukumiem, ar kuriem viņi ir saskārušies - jūs par to rakstījāt attiecībā uz uzbrukumu [satelītu kompānijai] “Viasat” - tas ir kaut kas tāds, kas ir turpinājies nepārtraukti. Mēs to esam redzējuši attiecībā uz uzbrukumu viņu satelītsistēmām, slaucītāju uzbrukumiem, kas tā arī nav apstājušies un citiem graujošiem uzbrukumiem  Ukrainas viņu valdības sistēmām,” viņš skaidroja.

“Šis ir tas puzles gabals, kas dažkārt paliek sabiedrībai neievērots. Nav tā, ka viņi [Ukrainas kiberaizsardzības speciālisti red.] nebūtu bijuši ļoti aizņemti. Viņi visu šo laiku bijuši neticami aizņemti. Viņu izturība ir tā, kas visvairāk intriģē,” sacīja NSA direktors.

Vaicāts, cik liels risks, ka Krievija veiktu tiešus kiberuzbrukumus pa ASV, ģenerālis P. Nakasone sacīja: “Mēs paliekam modri katru dienu. Katru dienu! ES par to domāju visu laiku. Tāpēc mēs sadarbojamies ar virkni partneru, lai nodrošinātu, ka mēs to novēršam uzbrukumus, kas vērsti ne tikai pret ASV, bet arī mūsu sabiedrotajiem.”

Saskaņā ar ģenerāļa P. Nakasones teikto, šobrīd ASV Kiberpavēlniecības speciālisti ir izvietoti 16 citās valstīs, kurās viņi var meklēt izlūkdatus, izmantojot sabiedroto valstu datortīklus. Šāda piekļuve tīkliem allaž notiek uz abpusējas vienošanās pamata. Izšķiroša nozīme veiksmei ir tam, kā ASV Kiberpavēlniecība spēj dalīties ar uzņemošo valsti iegūtajā izlūkinformācijā.

“Iedomājieties, ja jūs esat pretinieks, kurš tikko ir iztērējis lielu naudu kāda instrumenta iegādei, ko, pēc jūsu domām un cerībām, varēs izmantot vairākos kiberuzbrukumu gadījumos pašam paliekot nepamanītam, atklājat, ka šis konkrētais instruments ir publiskots un nu katru reizi pēc tā izmantošanas, atstāj tīklā sava veida parakstu. Šādos gadījumos – jūs kā uzbrucējs vienā momentā esat zaudējis jebkādu spēju veikt uzbrukumu,” skaidroja ģenerālis P. Nakasone.

Vienā no šādām operācijām Ukrainā piedalījās ASV Kiberpavēlniecības speciālisti, savus pienākumus veicot teju līdz pat 24. februārim -  datumam, kurā Krievija veica visaptverošo iebrukumu Ukrainā.

“Mēs devāmies uz Ukrainu 2021. gada decembrī pēc oficiālās Kijevas aicinājuma piedalīties kiberoperācijās. Mēs Ukrainā uzturējāmies gandrīz 90 dienas,” sacīja ģenerālis.

Dalies ar šo ziņu