Krievijas okupantu atbalstītās Austrumukrainas teroristiskā grupējuma “Doņeckas tautas republikas” (DNR) bruņotie spēki, kas Krievijas sāktā visaptverošā iebrukuma Ukrainā laikā karo agresorvalsts Krievijas pusē, konfliktā zaudējuši vismaz pusi savu kaujinieku, ziņo ASV biznesa izdevums “Forbes”.
Medijs gan norāda, ka kara apstākļos ziņas par bojā gājušajiem vai ievainotajiem karavīriem ir teju neiespējami pārbaudīt, tomēr DNR gadījumā ar skaitļiem nācis klajā Maskavas atbalstītā Austrumukrainas okupantu režīma tiesībsarga birojs.
Saskaņā ar šiem datiem, pirms Krievijas plaša mēroga iebrukuma Ukrainā, DNR grupējuma kontrolētajā teritorijā, kurā oficiāli par iedzīvotājiem uzskatāmi divi miljoni iedzīvotāju, bruņotajās bandās dienēja aptuveni 20000 cilvēku.
“Forbes” norāda, ka šie skaitļi liecina, ka DNR bruņotie grupējumi zaudējuši vairāk nekā pusi sava personāla. Lai arī tas tiek papildināts caur mobilizāciju, uzskatāms, ka Austrumukrainas teroristu bandu kaujas spējas ir būtiski samazinājušās. Iemesls – lielākie dzīvā spēka zaudējumi bijuši tieši manevra bataljonos, kas bija DNR kaujas spējīgākās vienības.
Arī Ukrainas amatpersonas nesen paziņoja, ka ik dienu Donbasā Ukrainas karaspēks zaudē ap simts karavīriem. Tas nozīmē, ka šajā Krievijas izraisītajā karā, iespējams, bojā gājuši jau 10 000 ukraiņu karavīru, jūrnieku, jūras kājnieku un lidotāju. Šāds zaudējumu apmērs nozīmē, ka arī Ukrainas pusē zaudējumu apmērs ir gana augsts un tas ir tikai nedaudz mazāks par agresorvalsts Krievijas ciestajiem zaudējumiem. Pirms kara Ukrainas bruņotajos spēkos dienēja nedaudz virs 100 000 karavīru.
“Forbes” raksta, ka DNR militārie formējumi ir apgādāti ar novedojuši Krievijas un padomju laika bruņojumu. Šī Maskavas atbalstītā režīma kaujinieki apgādāti ar T-64 kaujas tankiem un BMP-1 tipa kājnieku kaujas mašīnām, kā arī BM-21 “Grad” reaktīvajām zalvjuguns sistēmām. Tiesa, atsevišķi kaujas laukā uzņemtie fotoattēli norāda, ka DNR kaujinieki ir apbruņoti ar tik pat novecojušu individuālo ekipējumu, piemēram, pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados ražotajām tērauda ķiverēm. Šie kaujinieki arī netiek apgādāti ar bruņu vestēm, kas, iespējams, ir iemesls tik augstam zaudējumu īpatsvaram.
Tik pat novecojis ir DNR kaujinieku bruņojums, jo īpaši individuālie ieroči. Atsevišķos fotoattēlos redzams, ka teroristu karotāji apbruņoti pat ar 19. gadsimtā izstrādātajām “Mosina” tipa karabīnēm.
Pie zaudējumiem DNR rindās noved arī šo kaujinieku izmantošanas prakse. Parasti Krievijas spēki šos kaujiniekus virza priekšējās līnijās – krietni pirms krievu okupantu regulārajām vienībām. Kā norāda “Forbes” šādi DNR kaujinieki tiek izmantoti kā lielgabalu gaļa. Šāda prakse īpaši vērojam Krievijas karaspēkam iesaistoties sarežģītās pilsētu cīņās.