Vācijas Aizsardzības ministrija ceturtdien apstiprināja piecu Polijas iznīcinātāju “MiG-29” reeksportu uz Ukrainu. Lēmums tika pieņemts jau tajā paša dienā, kad Varšava lūdza atļauju. Padomju laika kara lidmašīnas sākotnēji piederēja bijušajai Austrumvācijas armijai. Vācijas valdība tos nodeva Polijai 2003. gadā ar brīdinājumu, ka turpmākai pārvietošanai uz citām valstīm ir nepieciešama Berlīnes atļauja.
Polija ir nodevusi Ukrainai jau astoņas “MiG-29” lidmašīnas, bet Slovākija sola piegādāt vēl 13 lidmašīnas, no kurām četras tika piegādātas pagājušajā mēnesī. Eiropas un ASV amatpersonas uzskata, ka PSRS laika lidmašīnas Kijivai ir noderīgākas nekā Rietumu lidmašīnas, jo Ukrainas spēkiem ar tām ir liela pieredze.
Tomēr dažas NATO valstis ir sākušas apmācīt ukraiņu pilotus uz modernākām lidmašīnām, piemēram, “F-16”, lai izveidotu pēckara Ukrainas gaisa spēkus.
Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā daži sabiedrotie Vāciju uzskatīja par pārāk vāju Ukrainas atbalstīšanā ar militāro palīdzību. Kopš tā laika Berlīne ir sākusi mērķtiecīgāk dāvināt ieročus, tostarp modernos tankus “Leopard 2”, ko izmanto arī pašas valsts bruņotie spēki.
Gaidāmais Polijas “MiG-29” ziedojums tiks veikts, kad tās gaisa spēki gaida pirmās Dienvidkorejas vieglās uzbrukuma lidmašīnas “FA-50” piegādi. Pagājušā gada septembrī Varšava parakstīja divus darījumus par 48 šādu lidmašīnu iegādi, lai aizstātu tās padomju laikā ražotās lidmašīnas. Pirmās 12 vieglās uzbrukuma lidmašīnas tiks piegādātas šogad, bet vēl 36 reaktīvās lidmašīnas no 2025. līdz 2028. gadam. Papildus tam Polijas gaisa spēki iegūs arī 32 iznīcinātājus “F-35 Lightning II”.
Tikmēr Bulgārijas aizsardzības ministrs Dimitars Stojanovs 12.aprīlī noliedza, ka viņa valsts būtu piekritusi dāvināt Ukrainai savus “MiG-29”, vienlaikus atzīstot, ka Bulgārijas valdība ar sabiedrotajiem apspriedusi Padomju Savienības ražoto ieroču nomaiņu pret Rietumu bruņojumu. Bulgārija varētu būt ieinteresēta nomainīt “MiG-29” pret NATO ražotām lidmašīnām.