Krievija aiztur hiperskaņas raķešu inženierus par valsts nodevību

Konfliktu zonas
Sargs.lv/The Moscow Times/Pravda
Anatolijs Maslovs, Aleksandrs Šipļuks, Valērijs Zvjegincevs
Foto: Anatolijs Maslovs, Aleksandrs Šipļuks, Valērijs Zvjegincevs Foto: The Moscow Times

Trīs Novosibirskas institūta zinātnieki, kas nodarbojās ar hiperskaņas raķešu izstrādi, tika aizturēti pēc apsūdzības valsts nodevībā. Kā ziņots, otrdien, 16. maijā, Teorētiskās un lietišķās mehānikas institūta darbinieki publicēja atklātu vēstuli, kurā informēja par tehnisko zinātņu doktora un galvenā pētnieka Valērija Zvjeginceva, kurš institūtā izveidoja ātrgaitas aerodinamikas laboratoriju, arestu aizdomās par valsts nodevību.

Kopš 7. aprīļa V. Zvjagincevs atrodas mājas arestā. Viņa priekšnieks, Teorētiskās un lietišķās mehānikas institūta direktors Aleksandrs Šipļuks, pagājušā gada augustā, dažas dienas pēc galvenā pētnieka Anatolija Maslova aresta, tika ievietots Lefortovas pirmstiesas apcietinājuma centrā. Abiem tika izvirzītas apsūdzības pēc viena un tā paša Krievijas Federācijas Kriminālkodeksa 275. panta - valsts nodevība. A. Maslovs tika turēts aizdomās par datu, kas saistīti ar hiperskaņas tehnoloģijām, nodošanu Ķīnai.

Aleksandrs Šipļuks un Anatolijs Maslovs vairāk nekā 10 gadus strādāja pie hiperskaņas raķetēm. Viņi 2012. gadā zinātniskajā seminārā Francijā prezentēja šāda ieroča eksperimentālu projektu. Četrus gadus vēlāk abi zinātnieki publicēja kopīgu darbu par aerodinamikas pētījumiem hiperskaņas ātruma apstākļos.

Pēdējos gados A. Šipļuks ir strādājis arī pie hiperskaņas raķešu aizsargpārklājuma.

Krievijas Zinātņu akadēmijas Sibīrijas filiālē, kas pazīstama ar spēcīgu potenciālu fizikas un matemātikas jomā, kopumā tika apsūdzēti 16 cilvēki, tostarp bijušais Krievijas Zinātņu akadēmijas vadītājs un akadēmiķis Aleksandrs Asejevs. Viens no zinātniekiem, 54 gadus vecais Dmitro Kolkers, Novosibirskas Valsts universitātes kvantu optisko tehnoloģiju laboratorijas vadītājs, nomira Maskavas pirmstiesas apcietinājuma centrā neilgi pēc tam, kad viņu arestēja FSB darbinieki.

 

"Kinzhal" “hiperskaņas” raķetes bija daļa no virknes jaunu, progresīvu ieroču klāsta, ko 2018. gadā prezentēja Krievijas diktators Vladimirs Putins. Saskaņā ar Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra (CSIS) ideju laboratorijas Pretraķešu aizsardzības projekta (Missile Defense Project) datiem to darbības rādiuss ir aptuveni 2000 kilometru, un tās var nest gan konvencionālu kaujas galviņu, gan kodolgalviņu.

Džefrijs Lūiss “James Martin Center for Nonproliferation Studies” doktors izdevumam "Popular Mechanics" atzīst, ka "Kinzhal" nav nekas cits kā no gaisa palaista ballistiskā raķete. Līdzīgi šaubas par "hiperskaņas" raķetes apzīmējumu pauž arī Sidharts Kaušals, doktors, no Lielbritānijā bāzētā aizsardzības pētniecības centra “RUSI”. "Tā neatbilst manevrēšanas kritērijiem, lai būtu īsts hiperskaņas ierocis."

Iepriekš Krievija apgalvoja, ka “Kinzhal” raķete lidojot ar ātrumu, kas vairāk nekā desmit reizes pārsniedz skaņas ātrumu, un tā praktiski neatstāj laiku pretgaisa aizsardzības sistēmu reakcijai. Situācija Ukrainā ir pierādījusi pretējo, proti, ASV izgatavotās “Patriot” pretgaisa aizsardzības sistēmas ir tikušas galā ar krievu “neiznīcināmo” raķeti.

Dalies ar šo ziņu