ASV ģenerālis M. Millijs: ASV un sabiedrotie ir apmācījuši aptuveni 60 000 ukraiņu karavīru

Konfliktu zonas
Sargs.lv/NATO
Ukraiņu karavīru apmācības
Foto: Ukraiņu karavīru apmācības Foto: Reuters/Scanpix

NATO galvenajā mītnē šodien aizsākās divu dienu sanāksme, kurā tiekas NATO aizsardzības ministri, lai lemtu par tālāku atbalsta sniegšanu Ukrainai. Šī ir jau 13. šāda veida tikšanās. Sanāksmes laikā ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins atklāja, ka vairākas valstis ir apņēmušās sniegt Ukrainai palīdzību ilgtermiņā, kas ļaus uzturēt armijas kaujasspējas. Papildus sabiedrotie līdz šim ir apmācījuši aptuveni 60 000 Ukrainas armijas karavīru. Tāpat sanāksmē tika lemts par papildu pretgaisa aizsardzības spēju stiprināšanu.

Ukraina ir uzsākusi pretuzbrukumu, un mēs redzam sīvas kaujas. Mēs arī redzam, ka ukraiņi gūst panākumus un ka Ukraina spēj atbrīvot okupēto zemi, tāpēc šobrīd ir nepieciešams sabiedroto atbalsts, lai spētu padzīt okupantus no Ukrainas zemes.

“Karš Ukrainā nav viegls sprint, bet gan ilgstoša cīņa. Mēs atbalstīsim Ukrainu tik ilgi, cik tas būs nepieciešams. Nīderlande un Dānija sanāksmē informēja par progresu saistībā ar ukraiņu pilotu apmācībām, taču detalizētu informāciju šobrīd nevaram sniegt. Tāpat tika apspriesti Polijas un Vācijas centieni uzturēt ukraiņu tanku kaujasspējas. Tāpat Norvēģija un Vācija paziņoja par ilgtermiņa palīdzības plāniem, kamēr Dānija izziņoja vairāk nekā 2.5 miljardu dolāru lielu palīdzību 2024. gadam,” sanāksmē paziņoja L. Ostins.

ASV un sabiedrotie pauda neatlaidību atbalsta sniegšanā Ukrainai, taču šis atbalsts neaprobežojas tikai ar militārās tehnikas piegādi. Ukrainas sabiedrotie ir apmācījuši vairākus desmitus ukraiņu karavīrus, lai tie būtu pēc iespējas gatavāki krievu okupantu sakaušanai pretuzbrukuma laikā.

“33 valstīs šobrīd tiek apmācīti aptuveni 6000 Ukrainas karavīru. Kopš kara sākuma ASV ir apmācījusi vairāk nekā 11 000 ukraiņu karavīru. Šobrīd ASV apmāca trīs ukraiņu bataljonus, viens no tiem tanku bataljons. Kopumā ar sabiedrotajiem esam apmācījuši aptuveni 60 000 karavīrus,” sacīja ASV apvienotās štābu priekšnieku komitejas priekšsēdētājs ģenerālis Marks Millijs.

Rīt NATO pārstāvji tiksies arī NATO Kodolenerģētikas plānošanas grupā, lai risinātu jautājumu par to, kā turpināt nodrošināt, lai alianses kodolieroču atturēšana būtu droša, aizsargāta un efektīva arī bīstamākā pasaulē.

"Kara gaita tikai apliecina nepieciešamību atbalstīt Ukrainu. Mēs pievērsīsimies arī tam, kā vēl vairāk stiprināt NATO atturēšanu un aizsardzību, gatavojoties nākamajā mēnesī gaidāmajam Viļņas samitam, kurā mums būs jauni reģionālie plāni, jauns spēku modelis, jauna spēku struktūra, kā arī pievērsīsimies nepieciešamībai stiprināt mūsu apņemšanos vairāk ieguldīt aizsardzībā," skaidroja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

J. Stoltenbergs cer, ka samitā līderi vienosies, ka 2% no IKP aizsardzībai nozarei ir absolūtais minimums, kas jāiegulda kopīgajā drošībā. Tāpat tiks apspriests, kā vēl vairāk palielināt militārās industrijas ražošanas spējas.

NATO ģenerālsekretārs atklāja, ka NATO ir vairāki kopīgi iepirkuma projekti. Daudzus no tiem veicina NATO Atbalsta un iepirkumu aģentūra (NSPA). Piemērām, 155mm munīcijas iepirkuma summa sasniedz vienu miljardu ASV dolāru.

Dalies ar šo ziņu