Pirms ziemas perioda iestāšanās Ukraina steidz nostiprināt savu enerģētisko infrastruktūru, pēdējo nedēļu laikā pieaugot raķešu un bezpilota lidaparātu triecieniem tieši pa Ukrainas elektrostacijām. Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretārs Oleksijs Danilovs pavēstīja, ka Krievija uzkrāj resursus, lai ar aukstā gadalaika iestāšanos nodarītu kaitējumu Ukrainas civiliedzīvotājiem, un Ukraina, kas maksimāli gatavojas šādam scenārijam, apsverot iespēju arī iznomāt pretgaisa aizsardzības sistēmas no saviem partneriem.
Pagājušajā gadā tika iznīcināti aptuveni 40% Ukrainas elektroenerģētiskās infrastruktūras, taču lielākā daļa jau ir atjaunota. O. Danilovs atzīmēja, ka šogad Ukraina šādiem uzbrukumiem būs daudz labāk sagatavojusies, taču visi uzdevumi vēl neesot izpildīti. “Taču situācija nav kritiska. Lielākā daļa kritiskās infrastruktūras objektu tiek aizsargāti. No mūsu partneriem saņemam papildu pretgaisa aizsardzības līdzekļus,” paziņoja sekretārs.
Mazāka izmēra apakšstacijas esot nostiprinātas ar betonu bloku sienām, kā arī akmeņu vai smilšu gabioniem, kas nodrošina vismaz minimālu aizsardzību pret krītošām atlūzām. Papildus tam tie infrastruktūras elementi, kuriem nav nepieciešama ventilācija, ir pārvietoti pazemē, bet apakšstaciju un transformatoru remontam nepieciešamās detaļas tiek uzglabātas aiz robežām, lai tās būtu iespējams ātri pasūtīt. Ukraina veikusi pamatīgu elektroenerģijas apgādes sistēmas decentralizāciju, lai bojājumi vienā vietā nenodarītu kaitējumu citos reģionos.
RNBO sekretārs piebilda, ka nomāšana ir vienkāršota procedūra, kas ļauj citu valstu politiķiem daudz vieglāk izskaidrot, ka sistēmas netiek atdotas pavisam, bet tikai uz noteiktu laika periodu. “Tas nav nekas pārsteidzošs un noslēpumains. Mūsu uzdevums ir aizsargāt debesis, pilsoņus, pilsētas un laukus pret uzbrukumiem.”
Ja arī šajā ziemā atkārtosies plaši elektroenerģijas piegādes pārtraukumi, tad siltuma uzturēšanai kā galējais līdzeklis tiks izmantoti nelieli dīzeļdegvielas ģeneratori, ko piegādājuši sabiedrotie un iepirkušas mājsaimniecības un uzņēmumi.
Analītiķi atgādina, ka Ukrainas elektroenerģijas apgādei lielu iztrūkumu rada arī Zaporižjas AES okupācija un sekojošā darbības pārtraukšana, kā arī Kahovkas HES dambja iznīcināšana.
Militārais analītiķis Aleksandrs Kovaļenko ir paudis, ka Krievija aktīvi gatavojas triecieniem pa Ukrainu ar raķetēm un bezpilota lidaparātiem ziemas periodā vai uzreiz pēc temperatūras pazemināšanās zem 0 °С.
Viņš uzskata, ka Krievija veido spārnoto raķešu uzkrājumus sistemātisku triecienu veikšanai: vai nu pa dažiem desmitiem (no 40 līdz 60), bet ar garām pauzēm, vai arī ar ierobežotiem kaujas komplektiem (vidēji 10 līdz 15), taču ar lielu intensitāti.
Eksperts atzīmēja, ka triecienu veikšanai pa enerģētisko infrastruktūru tiek uzkrātas tieši spārnotās raķetes Х-101/55/555 un "Kalibr".