ASV un Lielbritānija ceturtdienas vakarā un piektdienas rītā veica gaisa triecienus hutiešu nemierniekiem Jemenā, atbildot uz Irānas atbalstīto hutiešu uzbrukumiem kuģiem Sarkanajā jūrā, ziņoja ASV mediji.
Gaisa triecienos, kas notikuši pēc vairākiem Rietumu sabiedroto brīdinājumiem, tika izmantoti iznīcinātāji un raķetes "Tomahawk".
Gaisa triecieni trāpīja vairākām pilsētām Jemenā, kur hutieši kontrolē plašu teritoriju, sacīja ziņu avots hutiešu aprindās un aculiecinieki.
Hutiešu oficiālie mediji ziņoja, ka triecieni bija vērsti pret gaisa spēku bāzi pie galvaspilsētas Sanas, pret lidostām Taezā, Hodeidā un Absā, un militāru nometni pie Saadas.
ASV prezidents Džo Baidens paziņoja, ka triecieni hutiešiem tika veikti ar "atbalstu" no Austrālijas, Bahreinas, Kanādas un Nīderlandes puses. Baidens sacīja, ka šie triecieni bija "aizsardzības akcija" pēc hutiešu uzbrukumiem kuģiem Sarkanajā jūrā un ka viņš "nevilcināsies" dot pavēli par tālāku militāru rīcību, ja tā būtu nepieciešama.
Viņš arī piebilda, ka šie mērķētie triecieni ir skaidrs vēstījums, ka ASV un tās partneri necietīs uzbrukumus to personālam un neļaus naidīgiem aktoriem apdraudēt kuģošanas brīvību vienā no pasaules svarīgākajiem tirdzniecības maršrutiem.
Lielbritānijas premjerministrs Riši Sunaks paziņoja, ka pret hutiešiem Jemenā veiktie triecieni bija "nepieciešami un samērīgi".
Hutieši ir vairākkārt uzbrukuši svarīgam starptautiskās kuģošanas maršrutam Sarkanajā jūrā, kopš 7.oktobrī Gazas joslā sākās karš starp Izraēlu un palestīniešu kaujinieku grupējumu "Hamās". Viņi paziņojuši, ka šādi solidarizējas ar palestīniešiem, atbildot uz Izraēlas veikto Gazas joslas bombardēšanu.
Rietumvalstu triecieni riskē pārvērst saspīlēto situāciju Tuvajos Austrumos plašākā konfliktā, kurā ASV un Izraēla nostātos pret Irānu un tās sabiedrotajiem reģionā.
Lielbritānijas premjerministrs Riši Sunaks ceturtden sasauca valdības ārkārtas sanāksmi, lai apspriestu iespējamos triecienus hutiešiem, ziņoja britu mediji.
ASV decembrī izveidoja starptautisku koalīciju jūras satiksmes aizsardzībai Sarkanajā jūrā, kuru šķērso 12% pasaules tirdzniecības plūsmas.
Šīs koalīcijas 12 valstis 3.janvārī brīdināja hutiešus par "sekām", ja viņi nekavējoties neapturēs uzbrukumus tirdzniecības kuģiem.
Hutieši otrdienas vakarā veica līdz šim lielāko uzbrukumu, kura gaitā ASV un Lielbritānijas spēki notrieca 18 dronus un trīs raķetes.
ANO Drošības padome trešdien pieprasīja nekavējoties izbeigt hutiešu uzbrukumus kuģiem, brīdinot par draudiem reģionālajam mieram un drošībai.
Rietumu sabiedroto pacietība izsīka ceturtdienas rītā, kad ASV armija paziņoja, ka hutieši izšāvuši pretkuģu ballistisko raķeti uz kuģu maršrutu Adenas līcī.