Gandrīz puse no Gazas joslā nogalinātajiem ir "Hamās" kaujinieki; ASV aizstāv Izraēlu pret apsūdzībām genocīdā

Konfliktu zonas
LETA/AFP/DPA
Palestīnieši aizlūdz par Izraēlas uzlidojumos bojā gājušajiem
Foto: ZUMAPRESS.com/Scanpix

Gandrīz puse no karā Gazas joslā nogalinātajiem ir palestīniešu grupējuma "Hamās" kaujinieki, svētdien podkāstā paziņoja Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu.

"Hamās" kontrolētā Gazas joslas Veselības ministrija ir paziņojusi, ka vairāk nekā septiņus mēnešus ilgušajā karā starp Izraēlu un palestīniešu kaujiniekiem Gazas joslā ir nogalināts vismaz 35 091 cilvēks.

Netanjahu svētdien sniegtā intervijā podkāstā "Call Me Back" ("Atzvani man") sacīja, ka Gazas joslā nogalināto cilvēku skaits ir ap 30 000, bet gandrīz puse no viņiem ir "Hamās" kaujinieki.

"Hamās" kontrolētās Gazas joslas varas iestādes nav minējušas nogalināto kaujinieku skaitu, bet vairākkārt apgalvojušas, ka lielākā daļa no nogalinātajiem ir sievietes un bērni.

ANO un daudzas valstis ir paudušas satraukumu par civiliedzīvotāju nāves gadījumu skaitu.

Netanjahu tomēr uzstāja, ka Izraēla "ir spējusi uzturēt nogalināto civiliedzīvotāju un kaujinieku skaita attiecību (..) kā viens pret vienu".

"Ir nogalināti 14 000 kaujinieku un varbūt aptuveni 16 000 civiliedzīvotāju," sacīja Netanjahu.

Viņš minēja līdzīgus skaitļus arī intervijā izdevumam "Politico" martā, kad Gazas joslas Veselības ministrija ziņoja par vismaz 31 045 nogalinātajiem. Toreiz viņš sacīja, ka starp nogalinātajiem ir 13 000 kaujinieku un "daudz mazāk nekā" 20 000 civiliedzīvotāju.

Image
Dūmi Gazas joslā pēc bombardēšanas.
Dūmi Gazas joslā pēc bombardēšanas. Foto: AFP/Scanpix

Savukārt pirmdien ASV valdība aizstāvēja Izraēlas vadību pret apsūdzībām, ka tā īstenojot genocīdu pret palestīniešiem savā cīņā pret kaujinieku organizāciju "Hamās" Gazas joslā.

"Mēs neuzskatām, ka Gazā notiekošais ir genocīds. Mēs esam stingri noraidījuši šo pieņēmumu," paziņoja ASV prezidenta Džo Baidena nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans.

Salivans sacīja, ka ASV paudušas savu nostāju šajā jautājumā arī rakstiski un detalizēti ANO Starptautiskajā tiesā (ICJ) Hāgā.

"Mēs uzskatām, ka Izraēla var un tai vajag darīt vairāk, lai nodrošinātu nevainīgu civiliedzīvotāju aizsardzību un labklājību," piebilda Salivans.

Karš Gazas joslā sākās, Izraēlai atbildot uz "Hamās" un citu islāmistu grupējumu uzbrukumiem Izraēlai, kuros 7. oktobrī tika nogalināti vairāk nekā 1200 cilvēku. Ņemot vērā lielo nogalināto civiliedzīvotāju skaitu un katastrofālo situāciju Gazas joslā, Izraēla tiek starptautiski kritizēta par šo karu.

Dienvidāfrika decembra beigās ierosināja ANO Starptautiskajā tiesā lietu pret Izraēlu, apsūdzot to genocīdā pret palestīniešiem Gazas joslā. Dienvidāfrika uzskata, ka Izraēla ir pārkāpusi ANO Genocīda konvenciju, kuru ir parakstījusi gan Dienvidāfrika, gan Izraēla. Dienvidāfrika vēlas, lai tiesa liktu Izraēlai izbeigt uzbrukumus Gazas joslā.

ICJ šajā lietā nolēma, ka Izraēlai ir jāveic aizsardzības pasākumi, lai novērstu genocīdu.

Izraēla ir vairākkārt noraidījusi apsūdzības genocīdā un uzsvērusi, ka tā izmantojusi tiesības uz pašaizsardzību pēc 7. oktobra uzbrukumiem.

ASV valdība un prezidents Baidens ir saskārušies ar daudzām apsūdzībām par līdzdalību genocīdā, sniedzot militāru atbalstu Izraēlai. Demonstranti ar attiecīgiem lozungiem ir pārtraukuši Baidena publiskas uzstāšanās.

Baidens arī tiek kritizēts par aizvien skarbāku toni pret Izraēlu, kas tiek interpretēts kā ASV svarīgās sabiedrotās pamešana nelaimē.

Dalies ar šo ziņu