Operacionālais klusums ir valsts izziņots laika periods, kurā iedzīvotāji tiek aicināti neizplatīt informāciju par savas armijas militārās operācijas aktivitātēm. Mūsdienu informatīvajā telpā iedzīvotāji var ātri dalīties ar dažādām ziņām un audiovizuāliem materiāliem. Militāra konflikta laikā šīs iespējas var izrādīties gan dzīvību glābjošas, gan tieši pretēji – neievērojot operacionālo klusumu, briesmām var tikt pakļauti karavīri vai pat valsts.
Bez civilo iedzīvotāju atbalsta nav iespējams īstenot operacionālo klusumu. Armijai gatavojot aizsardzības pozīcijas vai pretuzbrukumu, civilie iedzīvotāji noteikti pamanīs bruņoto spēku pārvietošanos vai cita veida sagatavošanās darbības, kas liecinās par noteiktas militārās operācijas veikšanu. Ja civilie iedzīvotāji to fiksē un dalās sociālajos medijos ar šādu informāciju, tad pretinieka izlūkošanas spēki var iegūt kritiski svarīgu informāciju, kuru vēlāk var izmantot pret Latviju. Šādā veidā pretinieks var priekšlaicīgi uzzināt konkrētās teritorijas aizsardzības spējas un armijas gatavību, kas būtiski samazina armijas efektivitāti. Jo pretinieks ir mazāk gatavs uzbrukumam, jo potenciāli lielākas iespējas, ka tiks sasniegts veiksmīgs rezultāts.
Mūsdienās īstenot operacionālo klusumu pie liela apjoma uzbrukuma ir ļoti grūti, jo, pārvietojot liela apjoma spēkus un izvēršot tos uzbrukumam, to ir iespējams novērot ar satelītu tīklu. Operacionālais klusums ir īstenojams pie maza apjoma uzbrukumiem, kur ir iespējams ātri pārvietot skaitliski nelielas karavīru grupas, lai veiktu triecienu konkrētās pretinieka pozīcijās.
Tāpat operacionālo klusumu ir nepieciešams ievērot, piemēram, pēc pretinieka raķešu vai drona uzbrukuma, kad uzņemtā foto vai video fiksācijas var kalpot par lielisku informācijas avotu uguns koriģēšanai. Gadījumā, kad pretinieku spēki redz raķetes, lādiņa vai drona piezemēšanas vietu, tiem ir iespēja koriģēt koordinātas nākamajam uzbrukumam, lai tas būtu pēc iespējas efektīvāks.
Pretēja situācija ir gadījumos, kad civilie iedzīvotāji fiksē pretinieka armijas pārvietošanos. Šādos gadījumus iedzīvotājiem, izvērtējot drošības riskus, būtu vēlams fiksēt pretinieka militārās tehnikas un personāla pārvietošanos vai izvietojumu, tādējādi palīdzot mūsu bruņotajiem spēkiem koordinēt aizsardzību vai uzbrukumu.
Aizsardzības spēkiem ir kritiski svarīga jebkāda informācija par pretinieku: informācija par priekšējiem komandpunktiem, radaru un elektroniskās karadarbības vienībām, pārapgādes un transporta centru ģeolokāciju, militāro kolonnu kustību, militāro vienību pārvietošanos pa dzelzceļu, lielāku vienību koncentrēšanās vietām, degvielas vedēju un artilērijas ģeolokācijām.
Iedzīvotāji izņēmuma stāvokļa laikā var atbalstīt dienestus ar saviem vērojumiem pretizlūkošanas aktivitāšu atbalstam. Sarunā ar “Sargs.lv” valsts drošības iestāžu eksperti uzskaita pazīmes, pēc kādām iedzīvotāji hibrīdā konflikta vai kara var atpazīt iespējamos pretinieka aģentus vai diversantus, lai pēcāk par to aktivitātēm informētu dienestu darbiniekus.
Saskaņā ar valsts drošības iestāžu darbinieku sniegto informāciju, parasti pretinieka diversantus vai aģentus raksturo šādas pazīmes:
- fiziski sagatavoti vīrieši vai sievietes;
- cilvēku grupas, kas turas kopā pa trim līdz desmit personām;
- pretinieka iespējamie aģenti runā valsts valodā ar savdabīgu akcentu, vai arī daļa no šādas grupas nemaz nezina latviešu valodu;
- iespējamie pretinieka aģenti izvairās no cilvēku pūļiem un turas nomaļus;
- iespējamie pretinieka aģenti nepārzina vietējo sabiedrisko transportu un tā maršrutus;
- vāji orientējas apvidū;
- lai pārvietotos, izmanto mikroautobusus vai taksometrus.
Savukārt Valsts drošības dienests apdraudējuma apstākļos iesaka pievērst pastiprinātu uzmanību personām vai personu grupām ar šādām pazīmēm:
- aizsegta seja un cita veida centieni slēpt identitāti;
- militāristiem raksturīgi atribūti – kamuflāžas apģērbs, militāra stila zābaki;
- līdzi ir binoklis, nakts redzamības iekārta vai cita novērošanai izmantojama ierīce;
- nestandarta sakaru ierīču, piemēram, rācijas, izmantošana;
- ar nedraudzīgajām valstīm saistīti simboli uz apģērba vai tetovējumi.
Valsts drošības dienestu darbinieki iedzīvotājiem, kuri vēlas atbalstīt Latvijas dienestu cīņu pret šādiem pretinieka aģentiem primāri iesaka parūpēties par savu individuālo drošību. Tāpēc, veicot pierakstus par redzēto, iedzīvotājiem jācenšas informāciju šifrēt sev zināmā veidā. Līdzko informācija par iespējamajiem pretinieka aģentiem ir nodota Latvijas dienestiem, tā tūdaļ jāizdzēš no savām viedierīcēm, vai jāiznīcina, likvidējot visus pierādījumus par tās nodošanu.
Valsts drošības iestādes iedzīvotājus aicina būt aktīviem un arī miera laikā ziņot par aizdomīgām personām un aktivitātēm. Tam pieejams Valsts drošības dienesta diennakts tālrunis: +371 67208964.