WSJ: Atsevišķas Ukrainas dronu vienības frontē darbojas kā tehnoloģiju jaunuzņēmumi

Konfliktu zonas
Sargs.lv/WSJ/Unian
Ukrainas FPV drona pilots
Foto: CEPA/David Kirichenko

Dažas Ukrainas dronu vienības pēc savas darbības modeļa vairāk atgādina tehnoloģiju jaunuzņēmumus, nevis tradicionālas militārās vienības, tādējādi spēlējot būtisku lomu valsts aizsardzībā pret Krievijas okupantiem. Kā ziņo “The Wall Street Journal”, mūsdienu dronu operatori kļūst par frontē ārkārtīgi efektīviem karavīriem, bieži vien darbojoties pavisam atšķirīgi no armijā ierastās procedūras.

Piemēram, dronu bataljons "Clear Eyes" sāka savu darbību kā civiliedzīvotāju veidota entuziastu grupa, kas izmantoja komerciālos dronus Krievijas karaspēka novērošanai. Tagad bataljonam ir inženiertehniskās darbnīcas, operatoru apmācības kursi un pat atpūtas zona. Lauka apstākļos viņi modernizē veco munīciju, radot jaunus ieroču veidus izmantošanai ar droniem.

Bataljona komandieris, 37 gadus vecais mārketinga speciālists Georgijs Volkovs, pret šo vienību attiecas kā pret jaunuzņēmumu, priekšplānā izvirzot inovācijas un efektīvu loģistiku. Viņš uzsver: "Viens labs pilots neko nemaina. Mēs esam civiliedzīvotāju komanda, kas vēlas iznīcināt ienaidnieku ar atjautību un tehnoloģijām."

Lielākā daļa šo vienību kaujinieku iepriekš nav dienējuši armijā un neievēro militāro reglamentu. Kopš pilna mēroga iebrukuma sākuma 2022. gadā Ukraina aktīvi izmanto dronus, lai veiktu triecienus Krievijas munīcijas noliktavām un enerģētikas infrastruktūras objektiem. Jo īpaši jūras droni ir piespieduši Krievijas Melnās jūras floti mainīt savu atrašanās vietu, savukārt "pūķu droni" sēj bailes Krievijas karavīru rindās.

“The Wall Street Journal” rakstā pieminēts arī Aleksandrs Dahno, 29 gadus vecs bijušais kopstrādes telpas pārvaldnieks, kurš tagad ir dronu pilots un pusotra gada laikā ir iznīcinājis aptuveni 300 Krievijas karavīru. Oktobrī prezidents V. Zelenskis paziņoja, ka Ukraina spēj ražot līdz 4 miljoniem dronu gadā, faktiski radot jaunu aizsardzības nozari nemitīgu Krievijas uzbrukumu apstākļos.

Jūnijā “The Times” žurnālisti ziņoja, ka Ukraina izstrādā "dronu spietu", kas varētu uzbrukt mērķiem bez pilotu iesaistes. Tika atzīmēts, ka šādi droni spēs sadarboties savā starpā un "cīnīties kā vienota komanda".

Militārais eksperts Valentīns Badraks iepriekš norādījis, ka frontē parādās arvien vairāk FPV dronu ar optiskās šķiedras kabeli – tos līdz šim pielietojusi Krievija. Tie ir izturīgi pret elektroniskās karadarbības traucējumiem, taču visticamāk neizraisīs revolūciju dronu kaujaslaukā, jo tos var izmantot tikai nelielā attālumā.

Dalies ar šo ziņu