Sīrijas pilsoņu karš, kas regulāri uzliesmo jau kopš 2011. gada, ir atsācies ar dramatisku opozīcijas spēku uzbrukumu, ieņemot Alepo un radot starptautiska mēroga satraukumu. Pasaules uzmanība atkal pievērsta konfliktam Sīrijā, izceļot globālo lielvaru iesaisti, tostarp ziņojumus par Ukrainas speciālo spēku uzbrukumiem Krievijas militārajiem objektiem Sīrijā un to dalību opozīcijas spēku apmācībā. Tas iezīmē tālāku militāro eskalāciju Tuvajos Austrumos, ko aizsāka “Hamās” un Izraēlas konflikts 2023. gada oktobrī. "Sargs.lv" pēta, kādu nākotni prognozē Asada režīmam un cik lielā mērā militārās sadursmes Sīrijā ir kļuvušas arī par Ukrainas un Krievijas kara dimensiju.
Opozīcijas spēki ieņem Alepo ar strauju ofensīvu
Historic moment in Syria. The rebels have taken back nearly all of Aleppo in less than 72 hours, they’ve brought down the Assad regime’s flag in the city center. #FreeSyria pic.twitter.com/YND3I1UbS0
— Anonymous (@YourAnonCentral) November 29, 2024
Opozīcijas spēku koalīcija, kuru vada džihādistu alianse "Hayat Tahrir al-Sham" (HTS), 27. novembrī izvirzījās no Idlibas un uzsāka pārsteidzošu uzbrukumu, kas ātri vien piespieda Sīrijas valdības spēkus atkāpties. Vien dažu dienu laikā opozīcijas spēki ieņēma seno Alepo cietoksni un nozīmīgas teritorijas pilsētas apkārtnē. Sociālajos tīklos parādījās attēli ar bruņotiem sacelšanās dalībniekiem pilsētas ielās un pat rindā pie ātrās ēdināšanas restorāniem, ilustrējot šī militārā sasnieguma pārsteiguma efektu un dinamisko notikumu attīstību.
Ukrainas speciālo spēku loma
Jaunu dimensiju konfliktam Sīrijā piešķir informācija, ka Ukrainas speciālie spēki piedalās uzbrukumiem Krievijas militārajiem objektiem Sīrijā. Grupa “Khimik”, īpaša vienība Ukrainas Galvenajā izlūkošanas pārvaldē (GUR), tiek saistīta ar neseno Sīrijas opozīcijas spēku apmācību ar taktiku, kas izstrādāta, cīnoties pret okupantiem Ukrainā. Lai gan neatkarīgs apstiprinājums par tiešu Ukrainas spēku iesaisti nav iegūta, šis pieņēmums sakrīt ar Ukrainas stratēģiju graut Krievijas intereses visā pasaulē.
2024. gada septembrī grupa “Khimik” esot veikusi uzbrukumu Krievijas militārajai bāzei netālu no Alepo, iznīcinot krievu trieciendronus un improvizētās spridzināšanas ierīces. Vēl agrāk, jūlijā, grupa tika saistīta ar uzbrukumiem Krievijas objektiem militārajā lidlaukā. Tas atspoguļo Ukrainas proaktīvo pieeju, paplašinot savu konfliktu ar Krieviju uz citiem pasaules reģioniem.
GUR vadītājs ģenerālmajors Kirilo Budanovs 2023. gada maijā paziņoja, ka Ukrainas spēki iznīcinās "Krievijas kara noziedzniekus visur pasaulē". Šī stratēģija, kas vērsta pret Krievijas objektiem ārpus Ukrainas, uzskatāmi demonstrē globālo dimensiju Ukrainas un Krievijas konfliktā un tā mijiedarbību ar citiem ģeopolitiskiem “karstajiem” punktiem.
Asada režīms un Kremlis zem spiediena
Opozīcijas spēku ofensīva notiek Bašāra al Asada režīmam kritiski smagā brīdī. Lai gan tas ar Krievijas un Irānas atbalstu saglabājis kontroli pār galvenajām pilsētām un galvenajiem ceļiem, tā faktiskā vara ir trausla. Straujā Alepo zaudēšana uzsver Sīrijas valdošā režīma ievainojamību.
Krievija, kas ir aizņemta ar karu Ukrainā, pārvietojusi daļu spēku no Sīrijas, atstājot Asada režīmu neaizsargātu. Atbildot uz opozīcijas spēku ofensīvu, Maskava apsolījusi papildu atbalstu, tostarp Su-34 iznīcinātāju nosūtīšanu, lai palīdzētu režīmam.
Ukrainas izlūkdienests svētdien, 1. decembrī, ziņoja, ka Krievijas zaudējumi kaujās Sīrijā piespieduši Kremli nomainīt savu spēku komandieri šajā valstī, atstādinot ģenerāli Sergeju Kiseļovu.
Iepriekš Sergejs Kiseļovs tika kritizēts par neveiksmēm pilna mēroga iebrukuma Ukrainā laikā, kas noveda pie viņa atstādināšanas un sekojošās pārcelšanas uz Sīriju. Viņa vietā Kremlis iecēla ģenerāli Aleksandru Čaiko, kurš jau iepriekš vadījis Krievijas spēkus Sīrijā no 2017. līdz 2019. gadam.
Izlūkdienests papildina, ka "pēc trīs dienu veiksmīgām Turcijas atbalstīto spēku ofensīvas Sīrijā Krievijas spēki cietuši ievērojamus zaudējumus, un atsevišķas agresorvalsts militārās vienības ir aplenktas. Simtiem Maskavas karavīru tiek uzskatīti par bezvēsts pazudušiem Sīrijā."
Sarežģītā reģionālā dinamika
Atsācies konflikts atspoguļo Sīrijas sadrumstaloto politisko ainavu. Opozīcijas spēku kontrolētā Idliba kalpo par platformu HTS operācijām, kamēr kurdu kontrolētie Sīrijas Demokrātiskie spēki (SDS), kurus atbalsta ASV, kontrolē lielāko daļu ziemeļaustrumu Sīrijas. SDS arī iesaistījušies konfliktā, it kā pārņemot kontrolē Alepo starptautisko lidostu.
Turcija, būtisks reģionālais spēlētājs, turpina atbalstīt noteiktas opozīcijas frakcijas, vienlaikus īstenojot savu kampaņu pret kurdu grupām. Irāna un “Hezbollah”, ko nesenie Izraēlas un ASV uzbrukumi ir novājinājuši, cīnās, lai saglabātu savu ietekmi, kamēr Islāma valsts grupējuma paliekas reizēm veic slēpņu operācijas tuksnesī.
Starptautiskās bažas un civiliedzīvotāju ciešanas
Russia carpet bombing streets in Aleppo full of civilians. pic.twitter.com/Ot22m5GVCE
— Kvist.P 🇩🇰🇺🇦 (@kvistp) December 1, 2024
Vardarbības uzliesmojums Sīrijā izraisījis plašu starptautisko nosodījumu. ANO Sīrijas īpašais sūtnis Geirs Pedersens brīdināja, ka jaunākie notikumi rada nopietnus draudus civiliedzīvotājiem un reģionālajai drošībai. Viņš uzsvēra, ka neveiksmīgi bijuši centieni īstenot ANO rezolūciju 2254, kas aicināja uz politisku risinājumu un brīvām vēlēšanām Sīrijā.
Prognoze: haoss reģionā
Kamēr opozīcijas spēki nostiprina savus panākumus, Asada režīms saskaras ar lielākajiem izaicinājumiem pēdējo gadu laikā. Solītie Krievijas papildspēki varētu pastiprināt režīmu, taču ofensīva jau ir atklājusi tā militāro ievainojamību. Ukrainas speciālo spēku iesaiste, ja tā apstiprināsies, padara situāciju vēl sarežģītāku, saistot pilsoņu karu Sīriju ar globālo karadarbību starp Ukrainu un Krieviju.
Politikas analītiķu skatījumā šobrīd Alepo un pašas Sīrijas liktenis paliek neskaidrs, taču nav iespējams droši apgalvot, ka Asada režīma liktenis jau ir izlemts. Bez politiska risinājuma un ar starptautisku lielvaru iesaisti, kas cīnās par ietekmi reģionā, karš Sīrijā draud iegrimt vēl lielākā haosā, ieraujot reģionu plašākā militārajā konfrontācijā.