Ukraiņu cīņa par gaisa telpas aizsardzību pret Krievijas raķetēm un droniem sasniedz jaunus rekordus, raksta ASV medijs “The Wall Street Journal”. Pretgaisa aizsardzības vienības intensīvi strādā, lai neitralizētu ienaidnieka uzbrukumus, kuri kopš rudens ir kļuvuši biežāki un intensīvāki.
Gaisa spēku karavīri strādā īpaši aprīkotās vietās, lai novērotu un neitralizētu ienaidnieka uzbrukumus. Kā piemēru var minēt vienu no vienībām, kura darbojas sarkanā autobusā ar pilnīgu elektroniskās karadarbības aprīkojumu. Šajā autobusā monitoros mirgo dzelteni punkti – tie ir ienaidnieka droni, raķetes un lidaparāti, kas iebrūk Ukrainas debesīs. 164. radiotehniskās brigādes karavīri ātri identificē un pārtver šos objektus, lai pasargātu pilsētas no iznīcības.
Krievijas uzbrukumi kļūst intensīvāki
Krievijas uzbrukumu intensitāte būtiski pieaugusi pēdējos mēnešos. Ukrainas Gaisa spēku dati liecina, ka septembrī, oktobrī un novembrī Krievija raidījusi uz Ukrainu vairāk nekā 6000 sprādzienbīstamu dronu un raķešu. Šis skaits ir trīs reizes lielāks nekā iepriekšējā ceturksnī un četras reizes pārsniedz 2023. gada rudens rādītājus.
Krievija masveidā izmanto Irānā ražotos “Shahed” tipa dronus, kurus papildina grūtāk pārtveramas ballistiskās raķetes. Viens no jaunajiem taktikas paņēmieniem ir "dronu-ēsmas" izmantošana, lai novājinātu Ukrainas pretgaisa aizsardzību. Turklāt tiek izmantotas termobāriskās kaujas galviņas un radari, kas ir grūti atklājami.
Ukrainas aizsardzība un izaicinājumi
"Šī ir sacensība – kurš kuru pārspēs," atzīst 164. brigādes komandieris majors Antons Janovičs. Viņa komanda darbojas mobilās stacijās, kas aprīkotas ar dušām, virtuvēm, gultām un citām ērtībām, lai karavīri būtu gatavi ilgstošai cīņai.
Lai gan Rietumvalstis piegādā Ukrainai modernas pretgaisa aizsardzības sistēmas, tās joprojām nav pietiekamā apjomā, lai pilnībā tiktu galā ar arvien pieaugošajiem draudiem. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis uzsver, ka nepieciešamas papildu piegādes.
Neraugoties uz grūtībām, Ukrainas pretgaisa aizsardzība ir kļuvusi efektīvāka. Krievijas dronu kvalitāte samazinās, bet Ukrainas spēki izmanto mūsdienīgas elektroniskās karadarbības metodes, lai apmānītu dronus un kavētu to darbību.
Mobilās grupas un inovatīva taktika
Liela loma cīņā pret droniem ir mobilajām vienībām. Karavīri izmanto padomju laika ložmetējus, uzstādot tos uz pikapiem, lai efektīvi likvidētu mērķus. Piemēram, seržants Vasīlijs Kopča un kareivis Vladimirs Homjaks dežurē līdz pat 16 stundām dienā, lai iznīcinātu dronus, kas mēģina slēpties mākoņos vai reljefa aizsegā.
Elektroniskās karadarbības metodes ir būtiski uzlabotas – droniem tiek nosūtītas nepatiesas GPS koordinātas, liekot tiem novirzīties no kursa vai iztērēt degvielu. Taču Krievija pielāgojas, izmantojot elektroniskās aizsardzības ierīces un izlūkdronus, lai atrastu mobilās aizsardzības grupas.
Gaisa spēku pārstāvis Jurijs Ihnats norāda, ka izšķiroša ir spēja pārspēt ienaidnieku tehnoloģijās un taktikā. "Šī ir stratēģiska sacensība, kur katrs meklē risinājumu, kas izšķirs gaisa kauju uzvarētāju," uzsver Gaisa spēku runasvīrs.