Igaunijas aizsardzības nozares tehnoloģiju jaunuzņēmums “Frankenburg Technologies” šomēnes Ukrainā plāno izmēģināt izstrādātās mazbudžeta pretdronu raķetes laikā, kad Krievijas bezpilota lidaparātu uzbrukumi turpina radīt postījumus visā kara plosītajā valstī, raksta “Defense News”.
Igaunijā bāzētais uzņēmums “Frankenburg Technologies” pagājušā gada decembrī paziņoja, ka 2025. gada sākumā nenorādītā vietā Ukrainā veiks savu pretgaisa raķetes “Mark 1” pirmo izmēģinājumu.
Pēc ražotāja teiktā, raķete ir lētāka nekā šobrīd Ukrainā izmantotās pretdronu raķetes. Kompānijas izstrādātajā pretdronu aizsardzības sistēma ir paredzēta arī mākslīgā intelekta programmatūrai, lai raķetes notēmētu uz ienākošajiem draudiem.
“Frankenburg Technologies” izpilddirektors Kusti Salms, kurš iepriekš bija Igaunijas Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs, intervijā sacīja, ka raķete spēs stāties pretī bezpilota lidaparātiem, kas lido augstumā līdz diviem kilometriem.
Tikmēr Ukrainas aizsardzības analītiķi atzīmējuši, ka Irānā ražoto bezpilota lidaparātu “Shahed” uzbrukuma profils pēdējos mēnešos ir attīstījies, un arvien biežāk tiek ziņots, ka tie lido zemā augstumā no diviem līdz pieciem kilometriem, lai izvairītos no pretgaisa aizsardzības triecieniem.
Igaunijas uzņēmumam ir biroji Latvijā, Lietuvā, Ukrainā un drīzumā tas atvērs vēl vienu Apvienotajā Karalistē, 16.decembrī paziņoja Lielbritānijas valdība.
“Strauji augošais uzņēmums jau cieši sadarbojas ar Lielbritānijas aizsardzības nozari, ievērojamu daļu savu apakšsistēmu iegādājoties vietējā tirgū, un tas ieguldīs 50 miljonus eiro Apvienotajā Karalistē zemu izmaksu raķešu dzinēju pētniecībai un attīstībai,” teikts Lielbritānijas premjerministra biroja paziņojumā.
Ukrainas militārpersonas lielā mērā ir paļāvušās uz elektroniskās karadarbības sensoru, signālus bloķējošo iekārtu un kājnieku ieroču tīklu, lai notriektu dronus no tuva attāluma. Tomēr šīs spējas ne vienmēr ir efektīvas.
Arī citas kompānijas ir piedāvājušas līdzīgas mazu un salīdzinoši lētu bezpilota lidaparātu iznīcināšanas koncepcijas, tostarp “Lockheed Martin” ražotās miniatūras kinētiskās enerģijas (hit-to-kill) raķetes, kas ir neliela tuvās darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēma, kas spēj neitralizēt pretinieka raidītās raķetes un artilērijas šāviņus.