![Iznīcinātāji "Mirage 2000"](/sites/default/files/styles/article_large/public/2025-02/afp_32ee3vg_0.jpg?h=520acb63&itok=jq8mk7D-)
Pirmie Ukrainai piegādātie franču iznīcinātāji “Mirage 2000-5” pārveidoti par virsskaņas vienvietīgajām lidmašīnām, lai tās spētu izmantot spārnotās raķetes SCALP-EG, ko Ukrainai arī nodrošinājusi Francija. Šo iznīcinātāju piegāde paplašina Ukrainai krietni plašākas gaisa spēku triecienu spējas kritiskā brīdī, raksta “Forbes”.
Apbruņotajām Ukrainas brigādēm cenšoties noturēt līniju Austrumukrainā, gaisa spēki spēlē galveno atbalsta lomu — tās vēršas pret Krievijas komandpunktiem, lai izjauktu frontes līnijas koordināciju un dotu iespēju karot Ukrainas mazākām sauszemes spēku vienībām.
Francijas prezidents Emanuels Makrons par nodomu Ukrainai piegādāt tās iznīcinātājus “Mirage 2000-5” paziņoja 2024. gada jūnijā. Drīz vien Ukrainas piloti un apkalpe devās uz Franciju, lai apgūtu reaktīvo lidmašīnu vadīšanu un apkalpošanu. Astoņus mēnešus vēlāk pirmie trīs “Mirage 2000”, to piloti un uzturētāji bija gatavi darbam.
“Mirage” pievienosies skaitā pieaugošajai bijušo “European Lockheed Martin F-16” flotei, lai atjaunotu nopostītos Ukrainas gaisa spēkus. Tie līdz šim lielākoties iztikuši ar tiem dažiem simtiem bijušo padomju kara lidmašīnu, kas Ukrainas bruņoto spēku arsenālā bija pirms Krievija izvērsa pilna mēroga karu pret Ukrainu.
Ukrainas gaisa spēki, pateicoties Krievijas raķetēm, pazaudējuši aptuveni 100 padomju laika lidmašīnas. 85 F-16 iznīcinātāji un, iespējams, ducis vai vairāk “Mirage 2000” papildinās izdzīvojušos padomju modeļus.
Aptuveni ducis bijušie dāņu un nīderlandiešu F-16 iznīcinātāji, kas līdz šim piegādāti Ukrainai, atskaitot vienu bijušo Dānijas reaktīvo lidmašīnu, kas avarēja pagājušajā gadā, ir veikuši gaisa aizsardzības misijas, kuru mērķis ir Krievijas bezpilota lidaparāti un spārnotās raķetes, kas bombardē Ukrainas pilsētas.
“Mirage” spēj veikt uzbrukums mērķiem uz zemes. Kā vēsta laikraksts “La Tribune”, franči uzlaboja “Mirage 2000-5” pretgaisa aizsardzības spējas, lai tās spētu ne tikai pārvadāt spārnotās raķetes SCALP-EG, bet lai tās spētu nest arī AASM aviobumbas, ko Ukraina arī saņem no Francijas.
SCALP-EG ir kritiski svarīgas. Šīs 2900 mārciņas (ap 1315 kilogramu) smagās raķetes var trāpīt krievu vienībām tur, kur tās ir visneaizsargātākās – to štābā, kas atrodas līdz 155 jūdžu (aptuveni 249 kilometru) attālumā.
Dažus mēnešus pirms ofensīva uzsākšanas Kurskā, Krievijā ukraiņi pielika lielas pūles, lai atrastu Krievijas 810. jūras kājnieku brigādes komandpunktu un veiktu triecienus. Tā nav nejaušība, ka, kad krievi pagājušajā nedēļā uzbruka savas 250 kvadrātjūdzes lielās Kurskas ievērojamākās vietas dienvidaustrumu malai, ukraiņi koncentrēja savu karaspēku un apšaudes spēkus tajā pašā sektorā, ko turēja apspiestā un apmulsusī Krievijas jūras kājnieku brigāde.
“Mirage” iznīcinātāji būs tikai tik noderīgi, ja tiem pietiekamā daudzumā tiks nodrošināta labākā munīcija. Nav skaidrs, cik SCALP-EG Ukraina ir saņēmusi no Francijas un Itālijas. Varbūt tās ir tikai 100 raķetes. Nav arī skaidrs, cik daudz raķešu Ukrainai palicis pēc gadiem ilgas smagas cīņas.
Franči Ukrainai cenšas sūtīt vairāk. Parīze šogad piešķīra divus miljardus dolāru munīcijas ražošanai, tostarp jaunai SCALP-EG partijai, no kurām daudzas varētu nonākt Ukrainā.
Tikmēr Ukraina izstrādā savu jaunu tālu triecienu munīciju. Un, lai gan sākotnēji tā tiek pārbaudīta ar vecām padomju lidmašīnām, tostarp bumbvedējiem Sukhoi Su-24, iespējams, ka ar šo munīciju varētu apbruņot arī “Mirage 2000”, saglabājot triecienspejas pat tad, ja SCALP-EG krājumi ir beigušies.