Latvijas kultūrai šis ir īpašs gads, jo, atzīmējot tradīcijas 150 gadu jubileju, notiek XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki, kas šogad norisinās Rīgā no 30. jūnija līdz 9. jūlijam. Kā ierasts, svētku aktivitātēs aktīvi piedalās arī Nacionālo bruņoto spēku orķestri un deju kolektīvi, ar savu augstvērtīgo sniegumu priecējot visplašāko skatītāju loku no visas pasaules un pārstāvot mūsu bruņoto spēku vērtības. Papildus oficiālajai NBS reprezentācijai koncertos un deju uzvedumos citu kolektīvu sastāvā piedalās arī kupls skaits zemessargu.
Viņš sarunai izbrīvējis nelielu pauzi saspringtajā mēģinājumu grafikā trešdienas, 5. jūlija, rītā tieši blakus koristu un mūziķu pārpildītajai Mežaparka Lielajai estrādei.
Majors atklāj, ka NBS orķestriem ir liels gods piedalīties Dziesmu svētkos, jo militārie orķestri šo svētku tapšanā ir ņēmuši dalību jau kopš pašiem pirmsākumiem 1873. gadā.
No NBS orķestriem svētku koncertos ir četri Dziesmu svētku virsdiriģenti un virsvadītāji – majors Andis Karelis, kapteiņleitnants Guntis Kumačevs, kas vada orķestri, vecākais zemessargs Ārijs Šķepasts, kas diriģē kori, un civilā darbiniece Taiga Ludborža, kura rūpējas par dejotāju vadību.
Turklāt NBS pārstāvji Dziesmu un deju svētkos piedalās ne tikai kā izpildītāji un vadītāji, bet arī autoru statusā. Svētku laikā atskaņos NBS civilās darbinieces Inga Meijeres radītās oriģinālkompozīcijas pūtēju orķestru lielkoncertā “Laiks iet pāri”, oriģinālkompozīciju un aranžējumus koru lielkoncertā “Tīrums. Dziesmas ceļš” un aranžējumu Dziesmu svētku noslēguma koncertā “Kopā augšup”.
Ar saviem aranžējumiem pūtēju orķestru lielkoncertā “Laiks iet pāri” skatītājus priecēja arī majors Andis Karelis, tikmēr Taiga Ludborža veidojusi horeogrāfijas deju lielkoncertos “Balts” un “Mūžīgais dzinējs”, kā arī noslēguma koncertā “Kopā augšup”. Skanēs arī komponista un pianista seržanta Sergeja Austra Universa aranžējumi lielkoncertā “Laiks iet pāri” un noslēguma koncertā “Kopā augšup”.
Visi trīs NBS orķestri piedalījās Dziesmu svētku atklāšanā ar Dziesmu svētku gājienu. Gājienu atklāja un pirms tā valsts himnu atskaņoja NBS Štāba un Zemessardzes orķestri, bet Jūras spēku orķestris pievienojās Liepājas Valstspilsētas kolektīviem. Gājiena beigās bija Zemessardzes koris “Stars” un Zemessardzes deju kopa “Bramaņi” kopā ar Zemessardzes metāla pūšamo instrumentu ansambli.
Uzreiz pēc gājiena Zemessardzes koris “Stars” piedalījās arī atklāšanas koncertā pie Arēnas “Rīga” kopā ar sabiedrībā pazīstamiem māksliniekiem. Tikmēr Zemessardzes deju ansamblis “Bramaņi” piedalījās Latviešu skatuviskās dejas lielkoncertā “Balts” Arēnā “Rīga” un būs redzami deju lieluzvedumā “Mūžīgais dzinējs” Daugavas stadionā.
NBS Štāba orķestris un Zemessardzes orķestris piedalās koru lielkoncertā “Tīrums. Dziesmas ceļš” Mežaparka lielajā estrādē, Zemessardzes kora “Stars” dziedātāji pievienojas dažādu novadu koriem, un šo koncertu virsdiriģents ir majors Andis Karelis. Kā viesdiriģenti un virsdiriģenti majors Andis Karelis un kapteiņleitnants Guntis Kumačevs piedalījās arī pūtēju orķestru lielkoncertā “Laiks iet pāri”, kas 5. jūlija vakarā izskanēja Andrejsalā.
NBS Štāba orķestris, Jūras spēku orķestris un Zemessardzes orķestris piedalīsies arī noslēguma koncertā “Kopā augšup”, un viņiem pievienosies arī Zemessardzes kora “Stars” dziedātāji.
“Ar katru gadu mēs pilnveidojamies, gan organizatoriski, gan izpildījuma ziņā. Protams, katriem svētkiem ir savs vadmotīvs, sava ideja. Turklāt šie ir jubilejas Dziesmu svētki. Jebkuram latvietim iekšēji būs sajūta, ka Dziesmu svētki ir viena no tām tradīcijām, kas palīdzēja mums pārdzīvot okupācijas gadus un saglabāt mūsu kultūru, mūsu valodu, mūsu tautastērpus. Mēs varam mainīt svētku uzbūvi, organizatorisko pusi, taču svētku galvenā ideja ir neiznīcināma. Kamēr būs kaut viens cilvēks, kas var uzkāpt uz skatuves, tikmēr svētki būs,” ar pārliecību pauž majors Andis Karelis.
NBS komandieris novēl visiem dalībniekiem daudzus ar pozitīvām emocijām piepildītus mirkļus, ar vieglu soli raiti izdejojot un skanīgām balsīm izdziedot visas tautas svētkus.