Godinot Kurzemes atbrīvošanas sākuma 103. gadadienu, no Rudbāržu muižas līdz memoriālajai sienai Lēnās norisinājās ikgadējais pārgājiens “Oskaram Kalpakam pa pēdām”, kurā pirmo reizi piedalījās arī Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas kadeti. Jāteic gan, ka šī gada pārgājiens bija īpašs, jo, dodot svinīgo zvērestu pārgājiena beigās, jaunieši tika iesvētīti kā pilntiesīgi O. Kalpaka profesionālās vidusskolas kadeti.
3. martā Latvijā atzīmē operācijas “Atkusnis” sākumu. 1919. gada 3. martā no Rudbāržu muižas Latvijas atsevišķais bataljons 900 karavīru sastāvā pulkveža Oskara Kalpaka vadībā uzsāka Latvijas teritorijas atbrīvošanu no Boļševikiem. Civilie, jaunsargi, zemessargi, Kanādas sabiedrotie karavīri un Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas kadeti devās ikgadējā piemiņas pārgājienā.
Pasākums iesākās ar uzrunu sadaļu Rudbāržu muižas pakājē. Tieši šeit nākotnē ir paredzēts pārcelt Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālo vidusskolu, kas šobrīd atrodas Kandavā. Vidusskolas kadetiem šī vieta ir īpaši nozīmīga, jo šeit ir atradies Latvijas atsevišķā bataljona štābs, ko vadīja pulkvedis Oskars Kalpaks. Uzrunās skolniekus un jaunsargus motivēja Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Artis Roberts, Oskara Kalpaka muzeja un piemiņas vietas “Airītes” vadītājs Roberts Sipenieks.
Pēc uzrunām skolas kadeti R. Sipenieka vadībā devās Rudbāržu muižas ekskursijā, kurā apskatīja sapulču telpu, Oskara Kalpaka kabinetu, apmācību telpas un uzklausīja muzeja vadītāja stāstus par tā laika notikumiem.
Pēc Rudbāržu muižas ekskursijas kadeti devās pusdienot, taču tās nebija parastas pusdienas. Kadeti pirmo reizi izmantoja karavīra sauso uzturdevu, kas ir paredzēta lauku apstākļiem, kad ēdināšanas uzņēmumi vai pavāri nevar atrasties blakus. Kadetu sejās varēja novērot patīkamu pārsteigumu, kad no it kā mazas paciņas, var pagatavot pilnvērtīgu maltīti.
Kārtīgi iestiprinājušies un iepazinušies ar drošības noteikumiem, kadeti devās pārgājienā. Pēc pieveiktiem vairākiem kilometriem, kadetus sagaidīja pirmais uzdevums – kartes salikšana. Topogrāfiskā karte bija sagriezta vairākos gabalos, kas papildus sarežģīja uzdevumu jau tā nezināmajā apvidū. Pēcāk meža ielokā bija nepieciešams atrast dažādus militāros priekšmetus, kurus rūpīgi bija paslēpuši zemessargi no 4. Kurzemes brigādes. Kad bija izdevies atrast visus priekšmetus, tad profesionālās vidusskolas audzēkņiem tika dota iespēja pašaut ar Airsoft ieročiem.
Pēc vēl dažu kilometru pārgājiena jaunieša nonāca pie izaicinošākā uzdevuma, kas varēja rezultēties vēsā peldē. Kadetiem bija nepieciešams ar virvju palīdzību šķērsot upi. Šajā uzdevumā visvairāk parādījās komandas gars, proti, stiprākie kadeti stingrāk nostiepa virves, lai palīdzētu saviem ciņu biedriem vieglāk pārvarēt šķērsli. Jāatzīst, ka neviens kadets šo uzdevumu nepabeidza ūdenī. Visi veiksmīgi nokļuva upes otrajā krastā.
Pārgājiena noslēgumā skolas vadība bija izstāstījusi, ka kadetiem būs nepieciešams forsēt Kojas upi...ar kājām! Tas nozīmētu upes pārvarēšanu ledaini aukstā ūdenī. Kursa drosmīgākie kadeti jau laikus sacīja, ka: “Ja liek to darīt, tad jādara!” Vienlaikus gan dažu kursantu acīs tomēr varēja novērot arī nelielu satraukumu. Nonākot upes krastā, kadeti varēja uzelpot, jo izrādās, ka tas viss ir bijis joks, jo upe tiks šķērsota ar motorizētu laivu. Šajā brīdī varēja novērot ļoti daudz smaidīgu seju.
Pēc garā pārgājiena un daudzajiem piedzīvojumiem kadeti vienojās kopīgās vakariņās un nelielā atpūtā, lai jau pēc brīža piedalītos svinīgajā zvēresta došanas ceremonijā.
Ceremonija norisinājās pie memoriālās sienas Lēnās, kuru uzcēla Jānis Blūms, lai godinātu savu tēvu virsleitnantu Pauli Blūmu, kurš bija viens no Oskara Kalpaka karavīriem.
Pasākuma noslēgumā kadeti deva svinīgo solījumu, saņēma skolas uzšuves un ar Elmāra Pļaviņa palīdzību iesvētīja kursa standartu. Standarts ir jebkuras militārās vienības vienotības simbols, kuru tur godā un lepojas ar to.
Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas direktors pulkvežleitnants Intars Kušners atzina, ka kopš septembra kadeti ir ievērojami auguši gan fiziski, gan garīgi. Par spīti dažādajām personībām, kadeti ir atraduši veidu kā sastrādāties komandā.