![māčibas Balex delta](/sites/default/files/styles/article_large/public/2022-08/BALEX%20DELTA.jpg?h=67936e21&itok=CbSxZE1X)
No 23. līdz 25. augustam Rostokā, Vācijā Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku Patruļkuģu eskadras štāba un apgādes kuģis A-90 “Varonis” piedalīsies starptautiskajās naftas piesārņojuma seku likvidācijas mācībās „Balex Delta 2022”.
Mācību „Balex Delta 2022” mērķis ir pārbaudīt Baltijas jūras reģiona apziņošanas sistēmas darbību un valstu gatavību iesaistīties kopīgā naftas piesārņojuma seku likvidācijas operācijā jūrā un piekrastē, kā arī pārbaudīt Eiropas civilās aizsardzības sistēmas darbību.
Mācību laikā naftas produktu vākšanai jūrā tiks izmantoti speciāli aprīkoti kuģi, un aprīkojums naftas savākšanai piekrastē, kā arī iekārtas ar naftu sasmērēto dzīvnieku attīrīšanai. Mācību scenārijs paredz konteinera kuģa un tankkuģa sadursmi, kuras rezultātā jūrā nokļūst konteineri ar ķīmiskajām vielām un naftas produkti.
Mācībās „Balex Delta 2022” piedalīsies gan militārie, gan civilie kuģi, kā arī pārstāvji no astoņām Baltijas jūras valstīm un Eiropas jūras drošības aģentūras.
Baltijas jūras reģiona valstis 1994. gadā parakstīja Helsinku konvenciju, izveidojot Baltijas jūras vides aizsardzības komisiju (The Baltic Marine Environment Protection Commission – HELCOM). Konvencija paredz valstu sadarbību naftas produktu noplūdes Baltijas jūrā riska novēršanas un piesārņojuma seku samazināšanas pasākumu veikšanā. Helsinku konvencijas ietvaros izveidotā HELCOM flote sastāv no Baltijas jūras valstu – Dānijas, Igaunijas, Krievijas, Latvijas, Lietuvas Polijas, Somijas, Vācijas un Zviedrijas kuģiem, kuri ir aprīkoti ar naftas un ķīmisko vielu savākšanas iekārtām ar mērķi kopīgiem spēkiem likvidēt liela mēroga kuģa negadījuma jūrā sekas. Lai uzturētu augstu reaģēšanas spēju HELCOM flote katru gadu veic kopīgas mācības kādā no Baltijas jūras valstīm alfabētiskā secībā.
Plānots, ka nākamgad starptautiskās naftas seku likvidācijas mācības „Balex Delta 2023” notiks Latvijā.