Jaunsardzes centrs no 28. jūnija līdz 20. jūlijam militārajā poligonā “Mežaine”, Kuldīgas novadā organizē šīs vasaras pirmo valsts aizsardzības mācības (turpmāk – VAM) 23 dienu nometni. Paredzēts, ka uz nometnē piedalīsies aptuveni 60 audzēkņi, kuri šī mācību gada ietvaros ir apguvuši VAM kursu.
Nometnes laikā jaunieši papildinās savas ierindas, ieroču apmācības, šaušanas, maskēšanās, patvēruma ierīkošanas, pirmās palīdzības, orientēšanās un citas prasmes.
Vakaros, pēc mācībām, notiks dažādas aktivitātes, kas palīdzēs nometnes dalībniekiem iepazīties un saliedēties. Plānotas sporta spēles, patriotisma vakari, galda spēļu vakars un citas aktivitātes. Vakarā, pirms nometnes noslēguma, tiks iekurts kopīgs ugunskurs, lai jaunieši varētu dalīties savos iespaidos par piedzīvoto nometnē.
3. jūlijā nometnē ar ekipējuma, tehnikas un militārās karjeras displejiem viesosies Valsts policija, Valsts robežsardze, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests un NBS Rekrutēšanas un atlases centrs. Savukārt 10. jūlijā ar saviem displejiem nometnē viesosies Nacionālo bruņoto spēku vienības.
20. jūlijā, plkst. 11.00 plānota nometnes noslēguma ceremonija, kurā jauniešus uzrunās Jaunsardzes centra direktors pulkvedis Aivis Mirbahs.
Paredzēts, ka vēl viena VAM 23 dienu nometne notiks no 1. līdz 23. augustam militārajā mācību poligonā “Lāčusils” Alūksnes novadā.
Kā jau iepriekš ziņots, tad 2024. gada 16. aprīlī Ministru kabinets pieņēma grozījumus vispārējās vidējās izglītības standartā, nosakot, ka no 2024. gada 1. septembra vidējās izglītības programmā ir iekļauta obligāta VAM īstenošana. Šis mācību priekšmets būs viens no Veselības, drošības un fiziskās aktivitātes mācību jomas pamatkursiem. Tā apguve notiks 8 mācību stundas vienu dienu mēnesī, izņemot septembri un janvāri, divus secīgus mācību gadus, paredzot kursa apgūšanai 112 mācību stundas.
VAM nometne ir brīvprātīga un tiek īstenota kā interešu izglītība. Tajā piedalās izglītojamie pēc VAM satura apgūšanas vispārējā vidējā izglītībā. VAM mērķis ir veicināt pilsonisko apziņu un patriotismu, kā arī sniegt iespēju apgūt militārās pamatiemaņas un prasmes, veidojot pilsoniski atbildīgus un Latvijai lojālus pilsoņus, kas ir vitāli svarīgi visaptverošas valsts aizsardzības kontekstā.