Šodien Esplanādē manāma aktīva rosība. Šeit Nacionālie bruņotie spēki kopā ar sabiedroto karavīriem izvietojuši militārās tehnikas izstādi. Aktīvu interesi par karavīru ieročiem, ekipējumu un bruņutehniku izrāda kā gados jauni bērni, tā arī vecāka gadagājuma cilvēki. Sarunā ar “Sargs.lv” viens no kanādiešu karavīriem uzsvēra, ka šis svinīgais Latvijas armijas gadadienas pasākums ir ne vien vērtīgs pašiem latviešiem, bet arī sabiedroto karavīriem, jo tā ir iespēja iznākt sabiedrībā, un parādīt visiem, ka arī viņi ir daļa no kopējās Latvijas drošības.
Militārās tehnikas izstāde Esplanādē tika izvietota plkst. 14:00. Tā šeit atradīsies līdz pat plkst. 20:00 kopā ar Rekrutēšanas un atlases centra, kā arī Zemessardzes informatīvajiem stendiem, kur cilvēki var saņemt plašāku informāciju par iespējām iesaistīties valsts aizsardzībā.
Sarunā ar “Sargs.lv” Rekrutēšanas un atlases centra izvietotā informatīvā centra organizators, kurš lūdza savu vārdu nenorādīt, atklāja, ka pērn ar šādu stendu viņi ir piedalījušies 193 pasākumos. “Šogad tas skaits jau ir tuvu tam pašam, kas bija pagājušajā gadā. Protams, šodien, Latvijas armijas gadadienā, mēs arī esam šeit – gan svinam, gan strādājam,” norādīja informatīvā stenda organizators.
No viņiem netālu savu stendu ir izvietojis arī Latvijas Zemessardzes 13. kājnieku bataljons, kuri piedāvā garāmgājējiem apskatīt zemessargu rīcībā esošos kājnieku ieročus. Lielākā cilvēku daļa ir sapulcējusies ap galdu, uz kura apskatei un apčamdīšanai izvietota triecienšautene “G-36”, ložmetējs “FN MAG” un pistole “Glock”. Drošākiem cilvēkiem tiek dota iespēja arī uzvilkt pilno karavīra ekipējumu un paņemt rokās 84 mm kalibra prettanku ieroci “Carl Gustaf M2”.
Uz sarunu ar “Sargs.lv” aicinājām kaprāli Audru Saueri, kura atklāja, ka šāda veida pasākumos interesi izrāda ne vien vietējā sabiedrība, bet arī tūristi. “Ļoti daudz nāk arī vecāki ar bērniem. Daļa no vecākiem paši kādreiz ir dienējuši vai joprojām dien un šeit viņiem ir iespēja saviem bērniem parādīt kaut kādu daļu no tās savas ikdienas, kuru citādi parādīt būtu grūti,” piebilda kaprāle.
Starp tehnikas vienībām ir apskatāms kājnieku mobilitātes transportlīdzeklis “VTLM LINCE”, kurš ir bruņots ar tālvadības ieroču staciju. Viņiem blakām izvietots augstas mobilitātes taktiskais transportlīdzeklis “URO VAMTAC”, uz kura uzmontēta prettanku vadāmās raķešu palaišanas sistēma “ATGM SPIKE”. Tāpat arī šeit ir apskatāma Latvijas bruņojumā esošā 6x6 bruņutransportieris “Patria”.
Tomēr vislielākā cilvēku daļa sapulcējusies ap kanādiešu kājnieku kaujas transportlīdzeklī “LAV 6.0”. Arī “Sargs.lv” piegāja pie kanādiešu karavīriem, lai noskaidrotu, kāda ir bijusi viņu pieredze šodienas militārajā izstādē.
1919. gadā pēc Cēsu kaujām, kad Ziemeļlatvijas brigāde kopā ar igauņiem pilnībā sakāva vācbaltiešu landesvēru un vācu Dzelzsdivīziju, 3. jūlijā tika noslēgts Strazdumuižas pamiers un 6. jūlijā Ziemeļlatvijas brigāde ienāca Rīgā, kur viņus sagaidīja Dienvidnieki. 1919. gada 10. jūlijā Pagaidu valdība oficiāli iecēla amatā pirmo armijas virspavēlnieku ģenerāli Dāvidu Sīmansonu, kurš nākamajā dienā izdeva pavēli Latvijas armijai Nr.1.
Atceroties šo nozīmīgo vēsturisko notikumu, aizsardzības nozare ik gadu atzīmē Latvijas armijas dzimšanas dienu 10. jūlijā.