Pie Kara muzeja iededz tradicionālo Latvijas Neatkarības kara varoņiem veltīto ugunskuru

Latvijā
Sargs.lv
Ugunskura iedegšana
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Šodien pie Kara muzeja norisinājās tradicionālā brīvības cīnītājiem veltītā ugunskura iedegšana, simboliski arī atklājot patriotu mēnesi. Latvijas Neatkarības kara varoņiem veltītā uguns degs līdz pat 11. novembrim, un to iededza aizsardzības ministrs Andris Sprūds, Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Kaspars Pudāns un Latvijas Kara muzeja direktore Kristīne Skrīvere.

Laukumā pie Pulvertorņa pulcējas kupls pulks interesentu. Viņi ar interesi aplūko turpat izvietoto Latvijas un sabiedroto bruņutehniku, kā arī labprāt pārmij pāris vārdus ar turpat blakus esošajiem NBS un Dānijas sabiedrotajiem karavīriem. Turpat atrodas tradicionālā, varoņiem veltītā ugunskura vieta, kas jau sagatavota iedegšanai.

“Šī ugunskura iedegšanas tradīcija mums atgādina par ļoti svarīgām lietām un vērtībām. Tas simbolizē, ka mēs turam svētu mūsu vēsturisko atmiņu, turam svētas savas tradīcijas, ka atceramies brīvības cīnītājus, kuri parādīja savu varonību, cīnoties par brīvu Latviju un latviešu tautu. Šis ugunskurs ir ne tikai simbols, bet arī pierādījums mūsu varonībai, pierādījums, ka mēs nesam atbildību ar spēcīgu gribasspēku, apņēmību virzīties, aizstāvēt savu dzimteni, un darīt to ilgā laika posmā,” uzrunājot klātesošos sacīja aizsardzības ministrs.

Viņš arī uzsvēra, ka šis ugunskurs atgādina, ka Latvijas iedzīvotājiem ir jābūt gataviem un modriem.

“Mēs saskaramies ar ļoti daudziem izaicinājumiem. Tos redzam šobrīd Ukrainā, kur tās tauta cīnās par savu brīvību. Tas nozīmē, ka arī mums jābūt gataviem šiem izaicinājumiem. Mums ir jāstiprina savas spējas, tāpēc esmu pateicīgs mūsu karavīriem, zemessargiem un valsts aizsardzības dienesta karavīriem, kuri nes pienesumu mūsu kopīgā drošībā, un tā ir mūsu visa kopīga atbildība,” teica A. Sprūds, norādot, ka Zemessardzes moto “Mana zeme, mana atbildība” ir par katru no mums.

“Kā katru gadu pulcējamies pie Kara muzeja, lai iedegtu brīvības gaismu – mūsu brīvības cīnītāju piemiņas ugunskuru. Šis ugunskurs nav tikai simbols mūsu pagātnei, manuprāt, tas simbolizē arī mūsu nākotni, mūsu apņēmību, mūsu kopīgo mērķi sargāt mūsu Latviju,” uzrunājot klātesošos sacīja Kara muzeja direktore.

Viņa arī atgādināja, ka novembris nav tikai piemiņas un atceres laiks, tas ir svētku laiks, kurā svinam savas valsts dzimšanu, izveidi un izcīnīšanu, kā arī svinam to cilvēku dzīves, kuras izcīnījušas, izveidojušas un nosargājušas Latviju.

“Mūsu valsts vēsture ir izaicinājumiem un pārbaudījumiem bagāta. Bet, neskatoties uz tiem, mēs esam cīnītāju tauta un esam uzvarētāju tauta, un ar šo apziņu mums ikdienā ir jāsargā sava valsts. Visaptverošā valsts aizsardzība nav tikai mūsu karavīru pienākums, tā ir mūsu visu apņēmība,” sacīja K. Skrīvere, atgādinot, ka valsts drošība sākas mūsu ģimenēs, mājās un katra ikdienas rīcībā un vārdos.

“Dažkārt lielākā drosme ir stāties pretī savam ienaidniekam ne tikai kaujas laukā, bet arī ikdienā, kurā dzīvojam. Mūsu Latvija ir mūsu visu atmiņā. Iededzot ugunskuru, es domāšu par brīvības gaisumu, ko katrs latvietis sevī nesam,” viņa teica.

Zemessardzes komandieris uzrunā norādīja, ka Valsts svētki novembrī ir būtiski, jo katrs varam pārdomāt savu lomu, vietu, mūsu spēku aizsargāt savu valsti.

“Aicinu katru padomāt, kas bija tas spēks, kas palīdzēja mūsu senčiem pirms 105 gadiem stāties pretī tumšajiem spēkiem, kas vien dažās nedēļas pēc tam, kad tikai izveidota mūsu valsts, mēģināja mums to atņemt ar viltu, ar spēku, atņemt mums to, ko tik tikko izveidojām. To, kas mums deva iespēju būt zem sava karoga, veidot savu kultūru un savu vēsturi. Tobrīd lielākā daļa, kuri cīnījās ne tikai Rīgā Lāčplēša dienā, bet visā Neatkarības kara laikā, nemaz nebija karavīri. Viņi iestājās par to, ko pirms tam pat nebija īsti pieredzējuši. Bet tas viņus neapturēja cīnīties un, ja nepieciešams, nest upurus par savu valsti,” sacīja brigādes ģenerālis K. Pudāns, uzsverot, ka tāds ir mūsu pienākums arī tagad.

“Mēs kā Bruņotie spēki, kā Zemessardze uzņemamies pilnu šo atbildību, kamēr sabiedrības atbalsts ir tas, kas mūs iedvesmo,” viņš teica.

Pēc Neatkarības kara piemiņas ugunskura iedegšanas Latvijas Kara muzejā tika arī atklāta izstāde “Varoņstāsts”, kur pirmo reizi Kara muzeja vēsturē vienuviet apskatāmas visas trīs Lāčplēša Kara ordeņa šķiras.

Jaunā izstāde, tāpat kā viss muzejs, būs skatāma bez maksas. Izstāde būs aplūkojama arī 11. novembrī, kad Latvijas Kara muzejs būs atvērts apmeklētājiem līdz plkst. 21.00, kā arī 18. novembrī, kad muzejs strādās līdz plkst. 18.00!

Dalies ar šo ziņu