Atlasīti 800 valsts aizsardzības dienesta kandidāti; brīvprātīgo skaits sasniedz jaunu rekordu

Latvijā (Papildināts)
Sargs.lv
Kristers Grauze
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Šodien Aizsardzības ministrijā norisinājās otrā valsts aizsardzības dienesta (VAD) atlase, kurā pēc nejaušības principa tika izvēlēti 800 Latvijas pilsoņi – vīrieši vecumā no 18 līdz 19 gadiem, no kuriem iesauks 320. Kā norāda Aizsardzības ministrija, šogad pieredzēts rekordliels brīvprātīgo skaits – 782, kas ir gandrīz par 250 vairāk nekā pērn, tostarp 44 no brīvprātīgajiem ir sievietes.

Atlase, kuru pārraudzīja īpaša komisija, norisinājās stingri noteiktā kārtībā, lai nodrošinātu pilnīgu pārskatāmību un leģitimitāti. No 800 atlasītajiem kandidātiem pēc veselības pārbaudēm dienestā tiks iesaukti 320. Kopējā atlases grozā bija iekļauti 32 664 cilvēki, bet gala atlikumā atlasē iekļauti 5505.

Šāda situācija izveidojusies, jo ministrija jau paspējusi secināt, ka daudzi jaunieši pēc pilngadības sasniegšanas turpina iegūt izglītību, kas nav augstākā izglītība. Tāpat daļa jauniešu pastāvīgi dzīvo ārvalstīs, ir sodīti, tiem ir invaliditāte vai arī viņi ir vienīgais aizbildnis vai aprūpētājs kādam, norādīja Aizsardzības ministrijas Valsts aizsardzības dienesta departamenta direktora vietnieks Kristers Grauze.

Image
Kristers Grauze veic atlasi
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

 “Šis gads apliecina, ka jaunieši arvien aktīvāk iesaistās valsts aizsardzības dienestā. Pieteikumu skaita pieaugums, tostarp no sievietēm, ir apliecinājums, ka mūsu nākotnes aizsardzība ir kopīgs sabiedrības mērķis,” uzsvēra Grauze.

No 27. novembra pirmo reizi jaunieši varēs pārliecināties vai ir iesaukti obligātā kārtā portālā klustikaravirs.lv, Valsts aizsardzības dienesta sadaļā. Autentificējoties ar e-ID karti, eParakstu, eParaksts mobile, SMART-ID vai kādu no internetbankām būs iespējams uzzināt par savu atlases statusu, proti, vai pilsonis ir atlasīts atlasē pēc nejaušības principa.

Dalība valsts aizsardzības dienestā sniedz jauniešiem daudzpusīgu ieguvumu. Kā uzsvēra NBS komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš: “Šie 11 mēneši nebūs velti – jaunieši iegūs gan jaunas prasmes, gan draugus uz mūžu. Tas ir laiks, kurā viņi attīstīs savu raksturu un spējas, iegūstot praktisku un morālu pieredzi, kas viņiem noderēs visā dzīvē.”

Kalniņš uzsvēra, ka dienests ir veidots tā, lai nodrošinātu kvalitatīvu apmācību, sākot ar pamatprasmēm un beidzot ar specializētām iemaņām, kuras būs vērtīgas gan turpmākajā karjerā, gan civilajā dzīvē.

Image
Leonīds Kalniņš
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Ko jauniešiem nepieciešams zināt?

1. Statusa pārbaude:

  • No 27. novembra portālā klustikaravirs.lv būs iespēja autorizēties un apskatīt savu atlases statusu. Atlases rezultāti būs anonimizēti un pieejami drošā vidē, lai nodrošinātu datu aizsardzību.

2. Atlases rezultāti un pavēstes:

  • Uz oficiālo elektronisko adresi (e-adresi) vai dzīvesvietai tuvāko Latvijas Pasta nodaļu tiks izsūtītas pavēstes par ierašanos uz veselības pārbaudēm, kuras notiks no janvāra līdz aprīlim.
  • Pēc pavēstes saņemšanas, atlasītajiem iesaucamajiem piecu darba dienu laikā tiešsaistē vai rokrakstā ir jāaizpilda un jāiesniedz Aizsardzības ministrijai iesaucamo aptaujas anketa, par ko detalizētāka instrukcija būs atrodama pavēstē.

    3. Veselības pārbaudes un lēmumi:

    • Ārstu komisija izvērtēs jauniešu atbilstību dienestam, un ne vēlāk kā divus mēnešus pirms dienesta sākuma tiks izsūtīts galīgais lēmums par iesaukšanu.
    • Dienests sāksies 2025.gada 19.jūlijā, un tas ilgs 11 mēnešus.
    Image
    Aizsardzības ministrs A. Sprūds
    Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

    Aizsardzības ministrs Andris Sprūds izcēla jauniešu nozīmīgo lomu valsts aizsardzības stiprināšanā: “Būt par karavīru nozīmē kalpot savai valstij, iegūt prasmes un draugus, kā arī kļūt par nozīmīgu sabiedrības daļu. Mēs lepojamies ar ikvienu, kas izvēlas šo ceļu – gan brīvprātīgi, gan caur atlases procesu.”

    Sprūds arī uzsvēra, ka aizvien vairāk jauniešu saskata iespējas, ko piedāvā valsts aizsardzības dienests, un šī atlase ir kārtējais pierādījums, ka sabiedrība un valsts virzās uz vienotu mērķi – visaptverošu aizsardzību.

    Aizsardzības ministrija ir apņēmusies turpināt attīstīt valsts aizsardzības dienestu, mērķtiecīgi virzoties uz 2028. gada mērķi – 4000 karavīru iesaukšanu valsts aizsardzības dienestā, norāda A. Sprūds.

    Dalies ar šo ziņu