Kiberdrošības kompetenču kopiena apvienojas sabiedrības kibernoturības ceļa kartes izstrādē

Latvijā
Sargs.lv
Kiberdrošības kompetenču kopienas septītā ekspertu sanāksme
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Šī gada 7. janvārī Eiropas Savienības mājā Rīgā norisnājās Kiberdrošības kompetenču kopienas septītā ekspertu sanāksme, kura tika veltīta Sabiedrības kibernoturības ceļa kartes izstrādei un būtiskākajiem kiberdrošības attīstības jautājumiem 2025. gadā.

Sanāksmi atklāja Aizsardzības ministrijas Kiberdrošības departamenta direktors Edgars Kiukucāns, pateicoties kopienas dalībniekiem par līdzšinējo ieguldījumu un aicinot turpināt aktīvu iesaisti kiberdrošības politikas jautājumu risināšanā.

Savukārt Nacionālais koordinācijas centrs “NCC-LV” prezentēja plānotās aktivitātes 2025. gadam, uzsverot divas nākamā gada svarīgākās iniciatīvas. Viena no tām ir Nacionālais kiberdrošības izaicinājums jauniešiem, kas sniedz iespēju jauniešiem vecumā no 14 līdz 24 gadiem pārbaudīt savas kiberdrošības prasmes un piedalīties Eiropas kiberdrošības sacensībās Polijā 2025. gada oktobrī. Vairāk informācija: https://kibiz.lv/

Kā arī šogad nozīmīgi ir Reģionālie kiberdrošības semināri, kas norisināsies janvārī un februārī četrās Latvijas pilsētās – Liepājā, Rēzeknē, Jelgavā un Valmierā. Semināru laikā dalībniekiem tiks sniegta aktuāla informācija par kiberhigiēnu, kibertelpas apdraudējumiem un CERT.LV piedāvātajiem risinājumiem.  

Kopienas eksperti uzsāka darbu pie ceļa kartes izstrādes sabiedrības kibernoturības veicināšanai. Ceļa karte aptver trīs pīlārus – (1) valsts, (2) kopienas (pašvaldības, NVO, uzņēmēji), (3) indivīdi. Katrā no šiem pīlāriem eksperti apzina nozīmīgākās problēmas un izaicinājumus, kā arī identificēja risinājumus šo nepilnību risināšanai, tostarp sniedzot konkrētas rekomendācijas politikas veidotājiem, lai stiprinātu Latvijas sabiedrības noturību pret kiberdrošības apdraudējumiem. Galvenie sanāksmes secinājumi ir sekojoši:

  • Jāveicina kiberdrošības jautājumu iekļaušana vēl plašākā kontekstā visās darbības jomās – izglītībā, valsts sektorā, uzņēmējdarbībā un citās.
  • Jāveicina kiberdrošības speciālistu un ar to saistīto profesiju iekļaušana profesiju klasifikatoros, profesiju standartos un amata kvalifikāciju aprakstos.
  • Jāiekļauj kiberdrošības zināšanu un prasmju apguve dažādās mācību programmās un jāparedz šo zināšanu apguve, sākot no bērnudārza vecuma.
  • Jāmaina sabiedrības domas un jākliedē sabiedrībā mīts, ka kiberdrošība ir sarežģīta. Jāpadara tā ērtāka, saprotamāka un pieejamāka iedzīvotājiem.
  • Jānodrošina vienota kiberdrošības resursu platforma, kas apvienotu izglītojošus materiālus un koordinētu aktivitātes.
  • Kiberdrošības tēmas jāintegrē skolu programmu mācību priekšmetos, lai labās prakses piemēri un situācijas tiktu atspoguļotas arī saistībā ar šīm tēmām.
  • Jāiekļauj kiberdrošības tēmas kultūras un izklaides pasākumos.

Ceļa kartes izstrāde tiek veikta visaptveroša pētījuma ietvaros par Latvijas kiberdrošības ekosistēmu, ko veic Nacionālais kiberdrošības centrs (Aizsardzības ministrija) sadarbībā ar nozares vadošajiem pētniekiem un ekspertiem. Plānots, ka pētījuma rezultāti būs publiski pieejami 2025. gada otrajā pusē. Pētījumu atbalsta Eiropas Kiberdrošības kompetenču centrs un to līdzfinansē Eiropas Savienība.

Sanāksme apliecināja, ka kiberdrošība ir kļuvusi par būtisku sabiedrības noturības un attīstības sastācdaļu. Kopienas dalībnieki vienojās, ka vienota koordinācija un resursu apvienošana palīdzēs uzlabot kiberdrošības līmeni valstī un sekmēs ilgtermiņa rezultātu sasniegšanu.

Latvijas Kiberdrošības kompetenču kopiena izveidota 2022. gadā kā daļa no Eiropas Savienības kiberdrošības kompetenču tīkla. Tās mērķis ir aptvert visu Latvijas kiberdrošības ekosistēmu un kalpot kā centrālā platforma sadarbībai starp valsts, pašvaldību iestādēm, privātā sektora profesionāļiem un pētniekiem.

Dalies ar šo ziņu