Latvijā atklāts Mākslīgā intelekta centrs

Latvijā
Sargs.lv/LETA
Mākslīgā intelekta centra atklāšana
Foto: Evija Trifanova/LETA

2. aprīlī Rīgas Tehniskās universitātes Zinātnes un inovāciju centrā oficiāli atklāts Mākslīgā intelekta centrs (MIC), kura mērķis ir attīstīt Latviju kā vadošu valsti mākslīgā intelekta (MI) atbildīgā pielietošanā un ieviešanā.

Centrs dibināts kā kopīgs valsts, zinātnes un digitālā sektora projekts, piedaloties Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM), Ekonomikas ministrijai, Aizsardzības ministrijai, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijai (LIKTA) un Latvijas Universitāšu asociācijai. Tas veidots kā nodibinājums, kura pārvaldību nodrošinās padome, centra direktors un sekretariāts – šo funkciju pildīs Valsts digitālās attīstības aģentūra (VDAA).

“Tehnoloģijas mūs iedvesmo un vienlaikus biedē, bet mums ir jānodrošina, lai tās kalpo cilvēcei,” sacīja viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa (JV). Viņa uzsvēra, ka MIC ir jābūt inovatīvai līderības un izcilības platformai, kurā cieši sadarbojas valsts, zinātne un uzņēmējdarbība.

MIC izveide balstās uz 6. martā pieņemto Mākslīgā intelekta centra likumu, kura mērķis ir veicināt uzticamu un drošu MI izmantošanu sabiedrības labā, uzlabojot produktivitāti un konkurētspēju. Centrs darbosies kā ekosistēmas katalizators, veicinot sadarbību starp publisko un privāto sektoru un augstskolām, vienlaikus rūpējoties par MI risinājumu ētiskumu un drošību.

Latvijas Universitāšu asociācijas padomes priekšsēdētājs un Rīgas Stradiņa universitātes rektors Aigars Pētersons norādīja, ka MI platformas jau šodien ir realitāte, un MIC būs vieta, kur “zinātne un tehnoloģijas ies kopā”, radot idejas, kas var kalpot tautsaimniecības attīstībai.

Ministru prezidente Evika Siliņa atklāšanas pasākumā uzsvēra, ka MI jau ir mūsu tagadne un nākotne, un ka centrs kalpos konkurētspējīgu produktu radīšanai. “Būsim tie, kas iet soli priekšā citiem,” viņa norādīja.

VARAM valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols skaidroja, ka MIC stratēģiskās prioritātes būs inovācijas un komercializācija, drošība un uzticamība, MI izmantošana publiskajā sektorā, latviešu valodas un kultūras stiprināšana MI jomā, kā arī kapacitātes celšana un talantu piesaiste. Tāpat viņš norādīja, ka MIC vadītājs tiks izraudzīts konkursā, kas izsludināms pavasarī.

MIC padomē darbosies deviņi pārstāvji no ministrijām, akadēmiskā un privātā sektora, tostarp Raivis Bremšmits (EM), Aivars Puriņš (AM), eksperte Ieva Ilves, Irina Arhipova (LBTU), Ēriks Eglītis (LU), Andrejs Vasiļjevs (“Tilde”), Ņikita Kazakevičs (LMT), kā arī LIKTA prezidente Signe Bāliņa un Gatis Ozols.

Centra darbības uzsākšanu ar 50 000 eiro ziedojumu atbalstīja arī SIA “Latvijas mobilais telefons” (LMT). Kā norādīja LMT prezidents Juris Binde, šis finansējums paredzēts MIC darbības plāna un uzdevumu izstrādei.

Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (ZZS) izteica vēlējumu, lai centrs attaisnotu uz to liktās cerības un kļūtu par piemēru, kā MI var kalpot tautsaimniecības izaugsmei un sabiedrības labklājībai.

Jau ziņots, ka Saeima 6.martā pieņēma Mākslīgā intelekta centra likumu. Savukārt valdība nolēma Nacionālā mākslīgā intelekta centra izveidei piešķirt 370 000 eiro.

Likuma mērķis ir veicināt "uzticama un droša mākslīgā intelekta pielietošanu sabiedrības labā produktivitātes un konkurētspējas celšanai".

Dalies ar šo ziņu