Jūras spēki piedalās Lielbritānijas vadītajās militārajās mācībās Baltijas jūras reģionā

Militārās mācības
Sargs.lv
Jūras spēki
Foto: Foto: Apvienotie reaģēšanas spēki

Šonedēļ Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēki Apvienoto reaģēšanas spēku sastāvā piedalās Lielbritānijas vadītajās militārajās mācībās Baltijas jūras reģionā. Mācībās trenē Apvienoto reagēšanas spēku dalībvalstu Jūras spēku sadarbību un savietojamību aizsardzības nodrošināšanai Baltijas jūras reģionā.

Mācībās piedalās Latvijas Jūras spēku patruļkuģis P-08 “Jelgava”, Lielbritānijas Karalisko jūras spēku kuģi – fregates “HMS Lancaster” un “Westminster”, tankkuģis “RFA Tiderace”, Igaunijas Jūras spēku mīnu kuģis “Wambola”, Lietuvas mīnu kuģis “Jotvingis” un patruļkuģis “Selis”, lai demonstrētu apņemšanos nodrošināt reģiona drošību. 

Image
Jūras spēki
Foto: Foto: Apvienotie reaģēšanas spēki
Foto: Apvienotie reaģēšanas spēki

Kā norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Latvijas un Lielbritānijas sadarbība aizsardzības jomā balstīta praktiskā, uz aizsardzības spēju nepārtrauktu attīstību vērstā rīcībā.

"Lielbritānijas vadīto Apvienoto reaģēšanas spēku dalībvalstu kopējie treniņi Baltijas jūrā ir spilgts apliecinājums reālai spējai izlēmīgi rīkoties un kopīgiem spēkiem stāties pretī jebkādiem izaicinājumiem jebkādos apstākļos, lai gādātu par Baltijas reģiona drošību," viņš saka.

Lielbritānijas vadītie Apvienotie reaģēšanas spēki ir augstas gatavības spēki, kas spēj ātri reaģēt uz jebkuru krīzi jebkurā vidē, spēj īstenot pilna spektra operācijas un reaģēt uz jebkuras krīzes attīstību, lai novērstu tās iespējamo eskalāciju. 

Image
Jūras spēki
Foto: Foto: Apvienotie reaģēšanas spēki
Foto: Apvienotie reaģēšanas spēki

 

Tikmēr Lielbritānijas aizsardzības sekretārs Bens Volless (Ben Wallace) norāda: “Vieni no Lielbritānijas tuvākajiem un nelokāmākajiem sabiedrotajiem atrodas Baltijas reģionā. Spēku izvietošana ir gan apliecinājums mūsu ilggadējai sadarbībai aizsardzības jomā, ar ko lepojamies, gan uzskatāmi demonstrē Lielbritānijas vadīto Apvienoto reaģēšanas spēku spējas.”

Apvienoto reaģēšanas spēku izveide ir Lielbritānijas iniciatīva, par kuras īstenošanu tika paziņots NATO samitā Velsā, kad iniciatīvas dalībvalstu aizsardzības ministri parakstīja nodoma protokolu par šo spēku izveidi. 2014. gada septembrī tika uzsākts darbs pie šo spēku struktūras izveides, uzdevumu un mērķu noteikšanas dalībvalstīm. 2015. gada 30. novembrī Lielbritānijā septiņas valstis - Lielbritānija, Dānija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Nīderlande un Norvēģija - parakstīja dibināšanas līgumu par Apvienoto reaģēšanas spēku izveidi. 2017. gadā iniciatīvai pievienojās arī Somija un Zviedrija.

Image
Jūras spēki
Foto: Foto: Apvienotie reaģēšanas spēki
Foto: Apvienotie reaģēšanas spēki

Apvienoto reaģēšanas spēku mērķis – ātri reaģējoši, apmācīti un ekipēti spēki, kuri spēj reaģēt uz jebkāda veida konfliktiem, tostarp piedalīties ANO, NATO un Eiropas Savienības operācijās. Lielbritānija veido Apvienoto reaģēšanas spēku kodolu, taču spēku struktūra tiek veidota elastīgi, lai varētu piesaistīt partnervalstis, balstoties uz to vēlmi iesaistīties konkrētajās operācijās. Iniciatīvas pamatā ir vēlme turpināt pilnveidot starptautiskajās operācijās iegūto pieredzi un savstarpējo savietojamību.

Image
Jūras spēki
Foto: Foto: Apvienotie reaģēšanas spēki
Foto: Apvienotie reaģēšanas spēki

Latvijas galvenie ieguvumi, iesaistoties Apvienotajos reaģēšanas spēkos, ir sadarbības padziļināšana ar Lielbritāniju, bruņoto spēku spēju attīstība, kā arī iespēja regulāri piedalīties starptautiskajās militārajās mācībās, tādējādi attīstot praktisko partnerību un jaunas spējas, pilnveidojot dalībvalstu bruņoto spēku spēju savstarpējo savietojamību.

Dalies ar šo ziņu