Zemessardzes 1. Rīgas brigādes apakšvienību instruktori trīs nedēļu ilgās apmācībās Nacionālo bruņoto spēku poligonā “Mežaine” pilnveido mazo vienību taktiku pilsētvidē. Zemessardzes Rīgas 1. brigādes Mobilās apmācības nodaļas pasniedzējs un instruktors virsseržants Jānis Laķis uzsver – apmācības galvenokārt domātas, lai instruktori, strādājot komandā, trenētu spēju pieņemt lēmumus, kā arī izdarītu secinājumus, uzdevumu izpildē izmēģinot dažādas taktikas. Turklāt šodien pirmo reizi militāro mācību uzdevumu izpildē integrēta arī bezpilota sauszemes kaujas atbalsta platforma “Natrix”. Tās uzdevums bija evakuēt cietušos karavīrus no kaujas lauka.
Zemessardzes 1. Rīgas brigādes instruktoru trīs nedēļu apmācība sākās ar teorijas un individuālo kaujas iemaņu apgūšanu – kaujas šaušanu tuvās distancēs, kā arī šaušanu ar triecienšauteni, ieņemot šķēršļus.
Šonedēļ – militāro apmācību vidus posmā – 1. Rīgas brigādes instruktori attīsta zināšanas un pilnveidojas mazo vienību taktikā pilsētvidē, apgūstot, kā veidojas operācijas apbūvētā apvidū un kā reaģēt uz nestandarta situācijām. Virsseržants J. Laķis uzsver – apmācība tendēta, lai instruktori ne tikai pilnveidotu zināšanas ieroču lietošanā, bet, lai viņi izdarītu secinājumus, paši analizētu sava kļūdas, plānotu, pielietotu jau iegūtās zināšanas un uzņemtu jaunas.
Zemessardzes 17. kaujas atbalsta bataljona Kājnieku nodaļas komandieris zemessargs kaprālis Alģirts Vilkoitis stāsta, ka līdz šim atstrādātas tādas darbības, kā pievirzīšanās un ieiešana ēkā, tās tīrīšana jeb atbrīvošana no pretinieka un pēc tam arī atvirzīšanās no ēkas. Savukārt šodienas instruktoru uzdevums bijis integrēšanās nodaļā. Piemēram, kaprālis A. Vilkoitis, integrējies kājnieku nodaļā, kur pildījis vadošās funkcijas. Līdz ar to viņa kaujas uzdevums bijis piesegt savu grupu.
“Mūsu mērķis bija pārbaudīt platformas spējas nonākt līdz vienībai, veikt uzdevumu, sadarbojoties ar medicīnas personālu, un nogādāt cietušo drošībā. Šie manevri mums bija ļoti svarīgi gan no inženiertehniskā un mākslīgā intelekta apmācības viedokļa, gan arī taktisko uzdevumu procesu izpētes,” stāsta G. Vectirāns.
Lai arī sauszemes kaujas atbalsta platforma testēta dažādās vidēs, tieši šādā poligonā un arī militārajās mācībās kā tādās, tā izmēģināta pirmo reizi. Iekārtas izgudrotājs saka, ka poligona remontdarbi un dažādais segums robotam sagādājis, viņa vārdiem sakot, patīkamus izaicinājumus.
Viņaprāt, arī šodienas uzdevums evakuēt cietušos izpildīts veiksmīgi. Viņš novērojis – lai nogādātu ievainoto līdz platformai, nodarbināti trīs karavīri. Savukārt pēc tam garāko posmu, lai cietušo nogādātu līdz sadales punktam, platforma paveikusi viena cilvēka sastāvā, līdz ar to ietaupot karavīru resursu uzdevumu veikšanā. Viņš gan piebilst – šobrīd “Natrix” komanda aktīvi strādā, lai iespējami tuvākā laikā platforma tiktu pie autonomās vadības, kā rezultātā ievainotā evakuācijā nebūtu iesaistīts neviens cilvēks.
Savukārt virsseržants J. Laķis pauž – mācības devušas iespēju “Natrix” komandai saprast, kas, iespējams, ir jāuzlabo, lai platformu attīstītu un pēcāk arī integrētu.
“Natrix” platformu ļoti atzinīgi vērtē arī kaprālis A. Vilkoitis, norādot – pateicoties platformas integrācijai uzdevumā, samazināts karavīru slogs. “Kamēr platforma nodarbojas ar cietušā evakuāciju, vienība var pildīt citus uzdevumus. Tādējādi cilvēku resurss tiek lietderīgāk izmantots,” vērtē kaprālis.
Tāpat ne mazāk atzinīgi kaprālis vērtē arī mācības kopumā. Viņš tās atzīst par ļoti vērtīgām kvalificēto instruktoru dēļ. “Visvairāk es novērtēju, ka instruktori ļauj mums izmēģināt dažādas taktikas un pašiem saprast, kas strādā, kas nestrādā. Tālāk, jau dodoties uzdevumos ar savu vienību, varēšu viņiem piedāvāt jau daudz plašākas uzdevuma izpildes iespējas, izvēloties to, kas strādā vislabāk,” saka kaprālis A. Vilkoitis.
Jāpiebilst, ka instruktori jau pirms tam ir veikuši kaujas šaušanu nakts laikā. Tieši šo uzdevumu kaprālis A. Vilkoitis uzskata par līdz šim visizaicinošāko. “Iepriekš to nebiju darījis – ar nakts redzamības ierīcēm, pilnīgā tumsā, tikai redzot mērķi un strādājot pāros. Tas bija labs izaicinājums gan man pašam, gan arī manam pāriniekam. Tas arī bija labākais, kas līdz šim bijis,” stāsta kaprālis.
Savukārt pēc šīs trīs nedēļu intensīvās apmācības, kā norāda virsseržants J. Laķis, instruktori būs kopīgi izveidojuši vienotas SOP jeb standarta operāciju procedūras, piemēram, pa NATO krāsu kodiem, ko lieto apbūvētā vidē. Tāpat iegūtās zināšanas viņi nodos tālāk savās vienībās.
Šo militāro mācību plānošana sākta jau pagājušajā gadā, un to realizēja virsseržants J. Laķis. Tās organizētas 1. Rīgas brigādes apakšvienību instruktoriem, jo brigāde atrodas visapbūvētākajā vidē – Rīgā un Pierīgā, un poligons “Mežaine” ir piemērotākā vieta, lai trenētu vienību taktiku pilsētvidē.