Igaunijas vērienīgajās militārajās mācībās “Kevadtorm” jeb “Pavasara vētra” šogad piedalīsies arī Zemessardzes Latgales brigādes profesionālās apakšvienības – 36. kaujas atbalsta bataljona Mīnmetēju baterijas karavīri. Kā stāsta vienības komandieris virsleitnants Andris Laizāns, uz Igauniju viņi dosies uzreiz pēc Nacionālo bruņoto spēku starptautiskajām mācībām “Summer Shield XVII”, kas vēl visu šo nedēļu norisinās Ādažu poligonā.
Virsleitnants A. Laizāns norāda, ka viņš ar vienību uz Igauniju dosies 27. maijā taisnā ceļā no mācībām “Summer Shield”, kurās piedalās arī Zemessardzes 3. Latgales brigādes 36. kaujas atbalsta bataljona Mīnmetēju baterijas karavīri.
Jautāts par Latvijas bruņoto spēku vienības uzdevumu Igaunijas mācībās, viņš atklāj, ka mācību scenārijs šobrīd detalizēti neesot zināms, taču skaidrs, ka vienība piedalīsies kaujas šaušanas vingrinājumos ar mīnmetēju.
Covid-19 pandēmijas dēļ mācību mērogi, salīdzinot ar citiem gadiem, nedaudz sašaurināti, vienlaikus paredzot stingrus drošības pasākumus jaunā koronavīrusa izplatības novēršanai un pēc iespējas samazinot tiešus kontaktus starp dažādām vienībām.
Kā ziņo Igaunijas Aizsardzības spēku galvenais štābs, 21. maijā uz Igaunijā notiekošajām mācībām ieradusies arī Polijas bruņoto spēku piekrastes aizsardzības vienība, atvedot līdzi savu militāro tehniku, tai skaitā krastā bāzējamos pretkuģu raķešu kompleksus.
Polijas vienība, kurā ir 52 militārie speciālisti un aptuveni desmit tehnikas vienības, divos “Lublin” klases desanta kuģos nogādāta Paldisku ostā, no kurienes Igaunijas militārā policija to eskortēja uz Hījumā salu.
Tikmēr Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida, apmeklējot mācības, norādījusi - tikpat svarīgs, kā NATO 5. pants, ir līguma 3. pants, kas attiecas uz pašaizsardzību. Tā tiek trenēta arī ikgadējo starptautisko militāro mācību "Kevadtorm" laikā. "Tieši šis apsvērums, šī augsta līmeņa apmācība nodrošina atturēšanu, un tas ar katru gadu kļūst arvien labāk," viņa sacīja.
Arī rezervisti, kuri piedalās mācībās, šo pienākumu uztverot ļoti nopietni. Prezidente uzsvēra, ka šīs mācības ir vērtīgas arī tādēļ, lai identificētu nepilnības, kuras vēl jānovērš Igaunijas visādi citādi stiprajā aizsardzības sistēmā.
Plānots, ka šodien, 24. maijā, sāksies kārtējā “Kevadtorm” fāze, kurā kaujas mācības norisināsies gan uz sauszemes, gan jūrā, gan gaisā. Vienības tiks izkliedētas pa Hījumā salu, lai pilnveidotu sadarbību ar jūras spēkiem un piedalītos sauszemes operācijās, kamēr floti no gaisa atbalstīs arī aviācija.
Igauniju šajā mācību posmā pārstāv aptuveni 150 kara jūrnieki un pieci Jūras spēku kuģi – “Wambola”, “Admiral Cowan”, “Sakala”, “Roland” un “Risto”, kā arī nirēju vienība un divas Aizsardzības līgas (Kaitseliit) Ziemeļu un Rietumu aizsardzības reģionu vienības.
Jau ziņots, ka Igaunijas Aizsardzības spēku organizētās starptautiskās militārās mācības “Kevadtorm” šogad sākās 17. maijā un turpināsies trīs nedēļas. Tajās piedalās ap 7000 karavīru un simtiem tehnikas vienību gan no pašas Igaunijas, gan Latvijas, ASV, Dānijas, Francijas, Itālijas, Lielbritānijas un Polijas.