No 24. līdz 25. augustam Somu līča Kotkas ostas rajonā Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Jūras spēku Patruļkuģu eskadras štāba un apgādes kuģis A-90 “Varonis” piedalīsies starptautiskajās naftas piesārņojuma seku likvidācijas mācībās „Balex Delta 2021”.
Mācību „Balex Delta 2021” mērķis ir pārbaudīt Baltijas jūras reģiona apziņošanas sistēmas darbību un valstu gatavību iesaistīties kopīgā naftas piesārņojuma seku likvidācijas operācijā jūrā un piekrastē, kā arī pārbaudīt Eiropas civilās aizsardzības sistēmas darbību.
Mācību laikā naftas produktu vākšanai jūrā tiks izmantoti speciāli aprīkoti kuģi, un aprīkojums naftas savākšanai piekrastē, kā arī iekārtas ar naftu sasmērēto dzīvnieku attīrīšanai.
Mācību scenārijs paredz naftas produktu un ķīmiskās kravas tankkuģu sadursmi uz kuģu ceļa dienvidrietumos no Kotkas ostas, kuras rezultātā ir notikusi būtiska ķīmisko vielu un 20 tūkstošu tonnu naftas noplūde jūrā. Negadījuma radītais piesārņojums apdraud īpaši aizsargājamās jūras teritorijas (NATURA 2000) un salu arhipelāgu. Mācību dalībnieku uzdevums ir pēc iespējas ātrāk ierasties notikuma vietā, uzsākt ķīmisko vielu noplūdes novēršanas pasākumus un ierobežot noplūdušo naftas plankumu, lai uzsāktu naftas produktu savākšanu no jūras virsmas. Ņemot vērā iespējamību, ka piesārņojums šādos gadījumos var izskaloties krastā, Somijas glābšanas dienests un brīvprātīgie trenēsies veikt naftas produktu savākšanas operāciju arī piekrastē un uz salām.
Mācības „Balex Delta 2021” vadīs Somu līča Krasta apsardzes apriņķa komandieris. Tajās piedalīsies 18 militārās un civilās flotes kuģi no septiņām Baltijas jūras valstīm un Eiropas jūras drošības aģentūras, kuri ir iekļauti Baltijas jūras naftas un ķīmisko vielu noplūdes piesārņojuma seku likvidācijas flotē (Helkom flote), kā arī Somijas robežsardzes gaisa kuģis.
Plānots, ka nākamgad starptautiskās naftas seku likvidācijas mācības „Balex Delta 2022” notiks Vācijā.
Baltijas jūras reģiona valstis 1994.gadā parakstīja Helsinku konvenciju, kas paredz valstu sadarbību naftas produktu noplūdes Baltijas jūrā riska novēršanas un piesārņojuma seku samazināšanas pasākumu veikšanā. Helsinku konvencijas ietvaros izveidotā HELKOM flote sastāv no Baltijas jūras valstu – Dānijas, Igaunijas, Krievijas, Latvijas, Lietuvas Polijas, Somijas, Vācijas un Zviedrijas kuģiem, kuri ir aprīkoti ar naftas un ķīmisko vielu savākšanas iekārtām ar mērķi kopīgiem spēkiem likvidēt liela mēroga kuģa negadījuma jūrā sekas. Lai uzturētu augstu reaģēšanas spēju HELKOM flote katru gadu veic kopīgas mācības kādā no Baltijas jūras valstīm alfabētiskā secībā.