No 17. oktobra līdz 9. novembrim norisinājās Latvijā pirmais Kaujas atbalsta un nodrošinājuma mācību centra organizētais bruņumašīnas “Patria” 6x6 apkalpes mācību kurss, kurā piedalījās desmit zemessargi un divi profesionālā dienesta karavīri, lai apgūtu zināšanas, kā vadīt, apkopt un pilnvērtīgi izmantot kaujas bruņumašīnu dažādos lauka apstākļos.
2019. gadā Latvija pievienojās Somijas vadītajai kopējās bruņumašīnu sistēmas “Patria” 6x6 programmai, kurai 2021. gadā piebiedrojās Zviedrija un pašlaik iestāšanās procesā arī ir Vācija. Starptautiskās sadarbības programmas mērķis ir izstrādāt bruņutehnikas sistēmu, pamatojoties uz iesaistīto valstu kopējām prasībām.
Jau ziņots, ka bruņutransportiera kopējais garums sasniedz 7,5 metrus, bet augstums bez torņa - 2,5 metrus. Ar atbalsta ieročiem neaprīkotā kaujas mašīnas apkalpē nepieciešami divi cilvēki, savukārt desanta nodalījumā ietilpst līdz 10 kaujiniekiem ar individuālo ekipējumu. Bruņutransportieris peldus spēj šķērsot ūdens šķēršļus kā ezerus un upes. “Patria” aizsardzībai uz jumta izvietota ložmetēja platforma ar ložmetējnieka aizsargbruņām pa visu tās perimetru.
Galvenā atšķirība “Patria” 6x6 no parastas kravas mašīnas ir tā, ka tas ir kaujas transportlīdzeklis, kas ir bruņots, daudz smagāks, garāks un platāks. Atšķiras tās braukšanas specifika bezceļos, kā arī tā braukšanas uzsākšana dažādās vidēs gan pret kalnu, gan mitrā apvidū, gan ūdenī.
6x6 bruņutransportieri “Patria” jau šobrīd tiek daļēji komplektēti Cēsīs esošajā Latvijas uzņēmumā SIA “Defence Partnership Latvia”. No 2023. gada plānots, ka transportlīdzekļu komplektācija Latvijā tiks veikta pilnā apmērā, turklāt arī lielākā daļa detaļu tiek ražotas tepat Latvijā.
Pagaidām Sauszemes spēku Mehanizētas kājnieku brigādes rīcībā ir astoņas platformas, taču plānots, ka līdz 2029. gada beigām NBS, tai skaitā arī Zemessardze, saņems ap 200 šādu transportlīdzekļu.
Lai nodrošinātu, ka mūsu karavīri un zemessargi spētu pilnvērtīgi izmantot Latvijā iepirkto bruņutehniku, Kaujas atbalsta un nodrošinājuma mācību centrs (KANMC) novembra pirmajā nedēļā organizēja pirmās patstāvīgās “Patria” apmācības. Tās vadīja Latvijas instruktori, kuri iepriekš apguva platformas izmantošanas zināšanas no Somijas kolēģiem.
Mācības uzsāka 10 zemessargi un 2 karavīri no Sauszemes spēku Mehanizētas kājnieku brigādes, taču mācību laikā vienam no kursantiem, veselības problēmu dēļ, nācās pamest apmācības. 8. novembrī “Patria” apmācību kursu pabeidza 11 kaujinieki.
Kursa ietvaros tika gatavotas sešas “Patria” apkalpes. Apkalpes sastāvā ir divas personas – vadītājs un nosacītais komandieris platformā, taču abiem ir jābūt spējīgiem vadīt platformu, nepieciešamības gadījumā aizvietojot citam citu.
Apmācībās tika izmantotas divas bruņumašīnas no NBS vienībām.
MVP KANMC Majors Intars Bērziņš intervijā portālam Sargs.lv stāsta, ka mācībās tika apgūts ļoti daudz, tas ietvēra iepazīšanos ar drošības noteikumiem, satiksmes drošību, kāda ir bruņutehnikas uzbūve, kā jāveic platformas apkope, kā pareizi ekspluatēt bruņutehniku, kādas ir ārkārtas procedūras, kā veikt ātros remontus, kā arī praktiskā vadīšana gan bezceļos, gan piedaloties satiksmē. “Praktiski mācījām visas zināšanas, kuras būtu jāzina “Patria” vadītājam, lai pilnvērtīgi vadītu un spētu uzturēt bruņutehniku,” saka Majors Intars Bērziņš.
Nākamās speciālistu apmācības tiks organizētas atbilstoši tam, cik jauni kaujas transportlīdzekļi tiks saņemti no ražotāja. Vēl līdz šī gada beigām tiek plānoti divi apmācības kursi. Paredzēts, ka nākamais no tiem sāksies jau 21. novembrī.
Šajos kursos plānots apmācīt vēl 12 platformu apkalpes, organizējot četrus apmācību kursus gadā. Mācībās varēs piedalīties tie karavīri un zemessargi, kuru brigādēm bruņutehnika tiks piegādāta.
Kā norāda Majors Intars Bērziņš, visticamāk, ka tās vienības, kuru karavīri un zemessargi piedalījās apmācībā, jau ir saņēmuši bruņutransportierus un šie karavīri, uzreiz pēc apmācības, varēs ar tām braukt.
Kā norāda Majors Intars Bērziņš, visticamāk, ka tās vienības, kuru karavīri un zemessargi piedalījās apmācībā, jau ir saņēmuši bruņutransportierus un šie karavīri, uzreiz pēc apmācības, varēs ar tām braukt.
Majors I.Bērziņš saka, ka mācības izdevās labāk nekā bija plānots un visas iespējamās ķibeles, kas varēja rasties, KANMC paredzēja un novērsa. Ja kursa laikā radās sarežģījumi, tie tiks novērsti un nākamo apmācību kvalitāte tikai pieaugs.
6x6 bruņu transportlīdzekļu projekts Latvijai ir nozīmīgs gan no aizsardzības spēju, gan tautsaimniecības attīstības viedokļa. “Patria” braukšanas spējas atbilst Latvijas videi. Tā rezultātā tiks būtiski stiprināta Nacionālo bruņoto spēku mobilitāte, savukārt pašmāju uzņēmumiem tas sniegs iespēju veicināt savu atpazīstamību un konkurētspēju starptautiskā līmenī.