Lai bataljona līmeņa komandpunktu personāls trenētu rīcību hibrīda un konvencionāla kara scenārija situācijās, no 16. līdz 19. maijam militārajā bāzē “Kaugurmuiža” notika Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes štāba organizētas mācības “Sudraba Grifs 2023”. Mācības bija arī efektīva platforma realitātei pietuvinātu sadarbības procedūru treniņam, jo pirmo reizi mācībās piedalījās Vidzemes pašvaldību sadarbības teritoriju civilās aizsardzības komisiju, Valsts Robežsardzes Viļakas pārvaldes, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes, Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvaldes, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, Vidzemes augstskolas, kā arī Igaunijas Zemessardzes jeb Aizsardzības līgas “Kaitseliit” pārstāvji un NATO spēku integrācijas vienības Latvijā (NFIU). Tikmēr Vidzemes Augstskolas Mediju studiju un žurnālistikas studiju programmas studenti mācību laikā radīja mediju klātesamības efektu, lai nodrošinātu situācijai atbilstošu kompetentās iestādes reakciju.
Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes bataljonu kompandpunktu personālam mācību laikā bija iespēja trenēt sadarbības procedūras ar valsts un pašvaldību iestādēm, savstarpēji apmainoties ar informāciju un kopīgi plānojot rīcību militāra un hibrīdapdraudējuma gadījumā
2.Vidzemes brigādes štāba priekšnieks pulkvežleitnants Roberts Innus, atskatoties uz aizvadītajām mācībām, uzsvēra, ka krīzes apstākļos visām pašvaldībām un dienestiem ir jāstrādā kopā un jāsaprot katra uzdevumi un funkcijas.
Apkopojot secinājumus pēc mācībām, 2.Vidzemes brigādes štāba priekšnieks norādīja uz iesaistīto pušu gūto izpratni, kā arī atzinīgi vērtēja mācību dalībnieku lielo atdevi, iesaistoties mācību incidentu risināšanā:
“Šāda veida mācības jāturpina rīkot, jo tiek gūts priekštats un pārliecība par katras iestādes rīcību militāra apdraudējuma gadījumā. Arī valsts un pašvaldību institūcijas guva ieskatu Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes vienību darbībā, līdz ar to arī tiek veicināta izpratne par dažādu sadarbības procedūru nozīmi un būtiskumu,” norāda pulkvežleitnants R. Innus.
“Nebūs vienas pareizās atbildes vai receptes, bet šādi mācību incidenti liek padomāt, kā viens otru varam atbalstīt. Resursu ir daudz, bet jāsaprot, kā tos pareizi un efektīvi izmantot. Mācībās “Sudraba Grifs 2023” paralēli bataljonu komandpuktiem bija iespēja vingrināt procedūras gan hibrīda gan konvencionālā scenārija ietvaros. Un arī šeit ir gūtas vērtīgas atziņas, ko nākotnē mums kā Brigādei būtu jāpilnveido un jāattīsta,” tā R. Innus.
Civilo sadarbības partneru iesaiste mācībās notika trīs posmos: sākotnēji dalībnieki tika iepazīstināti ar vispārējo mācību konceptu, otrajā posmā mācību dalībnieku klātbūtne bija būtiska mācību scenārija izstrādē, notikumu un incidentu plānošanā. Trešajā posmā jeb mācību aktīvajā fāzē – notika situāciju risināšana, veicot reālu komunikāciju ar bataljonu komandpunktiem, norunājot un tiekoties ar atslēgas personām, plānojot civilā sektora atbalstu, lai bataljona vienībām nekas netraucētu pārvietoties un veikt savus uzdevumus.
Madonas novada pašvaldības speciālists darba un civilajā aizsardzībā un ugunsdrošībā Roberts Kaļva piedalījās visos mācību posmos un norāda, ka šādas mācības, iesaistot visus sadarbības dienestus, ir ļoti nepieciešamas.
Šādi vingrinājumi sniedz iespēju trenēt un pilnveidot sadarbību ar civilajām institūcijām, veicinot iesaistīto pušu izpratni par veicamajiem uzdevumiem militāra apdraudējuma gadījumā. Cieši sadarbojoties militārajām vienībām un civilajam sektoram un sniedzot dažāda veida atbalstu, tiek stiprināta visaptveroša valsts aizsardzības sistēma Latvijā.