GS komandieris: Jauni radari un droni palīdz sasniegt labus rezultātus mācībās “Baltic Zenith”

Militārās mācības
Sargs.lv
Baltic Zenith 2023
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Arī šogad no 10. līdz 20. jūnijam Kurzemes jūrmalā Šķēdes militārajā poligonā  un Jūrmalciema militārās aviācijas poligonā norisinās ierastās starptautiskās militārās mācības „Baltic Zenith 2023”. Tajās Latvijas, Lietuvas un Amerikas Savienoto Valstu pretgaisa aizsardzības operatoriem beidzot ir iespēja reizi gadā pārbaudīt savas teorētiskās zināšanas, šaujot ar kaujas raķetēm pa reāliem mērķiem virs Baltijas jūras. Šogad “Baltic Zenith” priecēja operatorus ne tikai ar kaujas šaušanai ideāli piemērotām skaidrām debesīm, bet arī vairākiem noderīgiem jaunievedumiem, kas palīdzēja gan efektīvāk pārbaudīt viņu spējas, gan tās būtiski uzlabot, sarunā ar “Sargs.lv” atklāj Gaisa spēku komandieris pulkvedis Viesturs Masulis.

Mācībās “Baltic Zenith” šogad piedalās aptuveni 200 dalībnieki, tostarp karavīri, zemessargi un civilie darbinieki no Gaisa spēkiem, Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes, Zemessardzes, Lietuvas bruņotajiem spēkiem un Amerikas Savienoto Valstu Nacionālās gvardes vienībām.

Image
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
Latvijas Gaisa spēku un Sauszemes spēku karavīri, kā arī kursus izgājušie zemessargi šauj ar pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmu RBS-70, lietuviešu partneri trenējas ar GROM un RBS-70, bet amerikāņi šajās mācībās izmanto AVENGER sistēmu, kas aprīkota ar FIM-92 “Stinger” tipa raķetēm un 50. kalibra ložmetēju. Zemessardzes 1. Rīgas brigāde sniedz atbalstu ar 81 mm kalibra mīnmetēju apkalpēm, nodrošinot gaisa mērķus šaušanai ar GROM un AVENGER sistēmām.

Kā skaidro pulkvedis Viesturs Masulis, tad Latvijas rīcībā esošās RBS-70 sistēmas no GROM un AVENGER sistēmām atšķiras ar to, ka operatoram raķete ir manuāli jāaizvada līdz mērķim ar lāzerstaru, tikmēr abas pārējās sistēmas šauj ar “Stinger” tipa raķetēm, kas pašas izseko siltuma avotu. Tādējādi operators pēc šādas raķetes izšaušanas nekavējoties var pamest pozīciju, ātrāk nokļūstot drošībā. Vienlaikus šīm sistēmām nav 100% trāpījuma garantijas, bet darbā ar RBS-70 viss atkarīgs no cilvēka drošās rokas un vērīgās acs.

Image
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
“Viens jauninājums šajās mācībās bija jauns aprīkojums, kas palīdz mums labāk monitorēt un vadīt pretgaisa ieročus. Tas ir Zviedrijas ražojuma radars “Giraffe 1X”, kuru pirmoreiz testējam šajās mācībās, kā arī jauns ASV ražojuma radars,” par jaunievedumiem mācībās “Baltic Zenith 2023” stāsta Gaisa spēku komandieris.

Vaicāts par jauno radaru sistēmu sniegtajiem rezultātiem, viņš ar prieku atzīst, ka tie pilnībā atbilst gaidītajiem. “Viena lieta ir šaut autonomi, bet otra lieta – šaut, ja mērķis ir redzams jau krietni ātrāk. Jaunie radari spēj efektīvi atšķirt putnus un citus viltus mērķus, kā arī ļauj mūsu operatoriem strādāt ievērojami ātrāk, jo spēj uztvert mērķus tālu aiz cilvēka acs redzamības attāluma,” precizē Viesturs Masulis.

Image
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Šogad tiek izmantoti divu veidu gaisa mērķi – pirmkārt, tie ir droni, kas palaisti noteiktā orbītā un ātrumā, un, otrkārt, ar mīnmetēju izšauti speciāli lādiņi ar siltuma avotu, kas imitē lidmašīnas dzinēja karstuma avotu. Tieši dronu izmantošana ir nozīmīgs jaunievedums, kas pretgaisa aizsardzības operatoru kaujas šaušanu padarījusi ātrāku, lētāku un vienkāršāku salīdzinājumā ar iepriekšējās mācībās izmantotajiem mērķiem, kas tika vilkti ar lidmašīnu.

“Pirms septiņiem gadiem mēs tikai sākām runāt par droniem, toreiz tie pildīja tikai trešās ceturtās šķiras atbalsta funkciju. Šodien Ukrainā dronus izmanto ne tikai izlūkošanas un apgādes funkcijām, bet arī kaujas darbībai. Dronu izmantošana plašā spektrā mūsdienu armijās tikai pieaugs,” prognozē Gaisa spēku komandieris.

Viņš norāda, ka Latvijas Gaisa spēki jau uzsākuši taktiska un operacionāla līmeņa dronu iepirkumu, ar mērķi iegūt gan izlūkošanas spējas, gan nākotnē arī kinētiskās spējas. Viņš piebilst, ka Latvijā ir uzrunāti ražotāji, kas spējīgi nodrošināt dronu ražošanu tepat uz vietas. “Tehnoloģijas ir mainījušās, mūsdienās ir 3D printeri, ar kuriem šīs detaļas var izprintēt un salikt kopā krietni īsākā laikā un lētāk,” skaidro pulkvedis.

Image
Foto: NBS Gaisa spēku komandieris pulkvedis Viesturs Masulis mācību "Baltic Zenith 2021" laikā/srž. Edgars Grundšteins

Kādi, viņaprāt, ir “Baltic Zenith 2023” rezultāti? Lai arī mācības vēl turpinās līdz 20. jūnijam, līdz šim nospraustie mērķi, īpaši attiecībā uz šaušanas drošības ievērošanu, ir sasniegti.

“Esmu ļoti apmierināts ar operatoru sniegumu – visas vienības, kas līdz šim ir šāvušas, ir parādījušas un pierādījušas savu apmācību efektivitāti. Rezultāti ir atbilstīgi plānotajiem, kas jāsasniedz raķešu operatoram pēc kursa pabeigšanas,” sarunā ar “Sargs.lv” rezumē Gaisa spēku komandieris.

Iedzīvotāju ievērībai!

No 10. līdz 20. jūnijam pretgaisa aizsardzības kaujas šaušanas laikā no plkst. 12.00 līdz 24.00 jūras un gaisa drošības zonas tiks slēgtas saskaņā ar Latvijas normatīvo aktu prasībām. Ievērojot drošības prasības, būs ierobežota pārvietošanās gar Baltijas jūras piekrastes zonu Jūrmalciema poligona robežās. Arī iebraukšana poligona teritorijā būs ierobežota.

Mācību norise ir saskaņota ar Dienvidkurzemes novada pašvaldību, un mācību laikā tiks ievēroti visi noteiktie drošības pasākumi.

Nacionālie bruņotie spēki lūdz iedzīvotājus ar sapratni izturēties pret notiekošajām mācībām un īslaicīgi radītajiem trokšņiem.

Dalies ar šo ziņu