Aizvadītajā nedēļā deviņu dienu garumā norisinājās Zemessardzes 1. Rīgas brigādes Studentu kājnieku bataljona zemessargu plānveida mācības "Kurbads II", lai uzturētu un pilnveidotu bataljona kaujas spējas un sagatavotos rudenī gaidāmajām visaptverošas valsts aizsardzības mācībām “Namejs 2023”. Pirmo reizi Zemessardzes mācību vēsturē tika veikts uzbrukums Televīzijas tornim Zaķusalā, lai atbrīvotu to no teroristiskas organizācijas kaujiniekiem. “Sargs.lv” devās līdzi un vēroja, kā aptuveni 200 zemessargi īstenoja šo mācību operāciju pašā Rīgas centrā.
Mācību rīts Zaķusalā sākās vēl pirms pieciem no rīta, kad saule bija krietni aiz horizonta, taču debess lēnām sāk krāsoties maigi dzeltena. Pulksten 05:11 zemessargi pameta savu pulcēšanās punktu Daugavas kreisajā krastā, lai, nepievēršot lieku uzmanību klusi ar laivām pietuvotos Zaķusalai.
Ir pus seši no rīta un divas laivas ir pie Zaķusalas krasta. Pirmais zemessargs izkāpj, pārbauda perimetru un pārliecinās vai pārējie var droši kāpt ārā. Pēc viņa signāla, no laivām izkāpj pārējie zemessargi.
Pakāpeniski Zaķusalas dienvidu daļu piepilda vairāki desmiti zemessargu. Kolīdz desanta operācija pabeigta, zemessargi dodas Radio un televīzijas torņa virzienā. Pie gala mērķa, teju pašā torņa pakājē zemessargi nonāk sešos no rīta un paslēpjas tuvāko krūmāju aizsegā.
Izlūki dodas izpētīt situāciju pie Televīzijas torņa ēkas, lai informētu savus pārējos biedrus un atbilstoši pielāgotu uzbrukuma plānu. Kad veiktas nepieciešamās korekcijas, uzbrukuma vienības izkārtojas manevram un sākas trieciens.
Nesnauž arī nosacītais ienaidnieks, kurš izkārtojies uz ēkas jumta novēro situāciju un iekārtojis uguns pozīcijas. Ap 07:12 sākas pirmās apšaudes. Ik no krūma zib ložmetēja uguns. Arī pretinieki zemessargu virzienā raida ložmetēja kārtas.
Lai piesegtu uzbrukuma virzienu, zemessargi izmet dūmu granātas. Dūmu un nospiedošā uguns aizsegā zemessargi pievirzās un Televīzijas torņa pakājei. Ātrā solī, piesedzot savus kolēģus no pretinieka uguns, zemessargi nokļūst pie torņa ēkas durvīm un metas iekšā objektā.
Augot “ievainoto” un kritušo skaitam no ēkas tiek iznesti vairāki cietušie, kādam ir cauršauta kāja, citam ir ievainojums krūtīs. Daudziem ir nepieciešama palīdzība. Te nu sākas otra mācību daļa – kaujas mediķiem no Zemessardzes 1. Rīgas brigādes sadarbībā ar NATO paplašinātās kaujas grupas partneriem. Cietušos nogādā tuvējā mežā, kur nosacītā drošībā mediķi tiem steidz sniegt pirmo medicīnisko palīdzību. Tikmēr “izdzīvojušie” zemessargi paliek savās pozīcijās Televīzijas tornī.
“Sargs.lv” seko līdzi cietušajiem uz mežu. Tur pirmo palīdzību sniedz zemessargi, kuri apguvuši kaujā cietušo pirmo medicīnisko aprūpi. Lai gan ārēji cauri cietušo kliedzieniem šķiet, ka apkārt valda sava veida haoss, un desmitiem cietušo ik minūti piebiedrojas jauni ievainotie ar mākslīgām, tomēr gana reālistiskām asiņainām brūcēm, kontrole pār procesu netiek zaudēta. Mediķi līdz ar pirmās palīdzības sniegšanu sāk pacientu šķirošanu, nosakot prioritātes, kuriem palīdzība jāsniedz neatliekami un kuri var pagaidīt. Te 1. Rīgas brigādes zemessargiem aktīvi palīdz arī NATO kaujas grupa mediķi no Spānijas, Kanādas un Itālijas.
Pēc pārgrupēšanās un munīcijas krājumu papildināšanas trieciens turpinās. Ar jauniem spēkiem zemessargi dodas pretim nosacītajam pretiniekam, viņa virzienā raidot blīvu nospiedošo uguni. Atkārtotais pievirzīšanās manevrs jau ir veiksmīgāks. Tiek veiksmīgi nosegts ēkas jumts, bīstamākie stūri un vietas, kur varētu slēpties pretinieks. Palīgā ēkā esošajiem atsteidzas jauni spēki, lai turpinātu triecienu. Un tas ir veiksmīgs. Zemessargi ar blīvu uguni, šaujot pa visiem aizdomīgajiem stūriem, likvidējot vienu pretinieka kaujinieku pēc otra pamazām virzās aizvien dziļāk ēkā. Priekšā viena no bīstamākajām uzbrukuma daļām – kāpņu attīrīšana, lai ieņemtu ēkas jumta daļu. Pēc pamatīgas apšaudes zemessargi nonāk uz jumta ,ko kontrolē vairāk nekā desmit kaujinieku. Līdz ko tie likvidēti, seko operācijas otrā fāze.
No Salu tilta puses pievirzās jauni zemessargu papildspēki, lai dotos ēkas pagrabā, kurā iebrucēji sagrābuši ķīlniekus. Laukums iepretim TV torņa ēkai ir klajš, tādēļ zemessargi, lai pievirzītos, izmanto krūmu aizsegu Daugavas krastā. Viņus atbalsta kolēģi no torņa ēkas, kuri ik pa laikam atšauj zemāk esošos pretinieka kaujiniekus. Kopējas sadarbības ietvaros pagrabs tiek ieņemts triecienā.
Zemessardzes 1. Rīgas Studentu kājnieku bataljona komandieris majors Ģirts Rasa intervijā portālam “Sargs.lv” skaidro - šīs mācības paredzētas, lai zemessargus sagatavotu hibrīdkara apstākļiem.
Viņš stāsta – kopumā, izpildot dažādas operācijas Rīgas centrā un citās pilsētas apkaimēs Studentu bataljona zemessargi trenējās deviņas dienas.
Studentu kājnieku bataljona komandieris uzsver - šādas mācības ir ļoti svarīgas, lai zemessargi iepazītu Rīgas teritoriju. “Arī šī bija daļa no “Nameja vairoga” mācībām, kas nebija koordinētas kopā,” viņš piebilst.
Zemessardzes 1. Rīgas brigādes komandieris pulkvedis Normunds Baranovs intervijā “Sargs.lv” atzinīgi novērtēja zemessargu sniegumu. “Šīs mācības ir sagatavošanās “Namejs 2023” mācībām. Studentu bataljons jau veselu nedēļu gatavojās un šis ir noslēgums šajās mācībās. Es domāju, ka šī bataljona zemessargi būs atkārtojuši savas iemaņas, guvuši pārliecību, lai ļoti veiksmīgi startētu mācībās “Namejs”,” norāda pulkvedis.
Intervijas noslēgumā pulkvedis N. Baranovs rīdziniekus aicināja neuztraukties, redzot ielās bruņotus zemessargus. Viņu klātbūtnē cilvēkiem vajadzētu justies daudz drošākiem, jo šāda mēroga mācības parāda, ka karavīri un zemessargi ir gatavi aizsargāt savu valsti jebkurā vietā un jebkurā laikā.
Jau vēstīts, ka Rīgā un Ķekavas novadā norisinājās Zemessardzes 1. Rīgas brigādes Studentu kājnieku bataljona zemessargu plānveida mācības "Kurbads II". Tajās zemessargi pilnveidoja bataljona kaujas spējas un sagatavojās rudenī gaidāmajām visaptverošas valsts aizsardzības mācībām “Namejs 2023”, kuras notiks no 5. septembra līdz 2. oktobrim visā Latvijas teritorijā.