Ienaidnieka mehanizēto vienību uzbrukums zemessargiem, kas tiek atvairīts ar praktiski visiem Zemessardzes arsenālā esošajiem ieročiem, turklāt, strādājot ar kaujas munīciju. Šāds bija galvenais mērķis Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes mācībām “Stiprais grifs”, kuras šajā nedēļas nogalē noslēdzās Ādažu poligonā. Šīs bija pirmās mācības Zemessardzes vēsturē, kurās tika īstenots kombinēto ieroču šķiru apvienotais manevrs, izmantojot kaujas munīciju. Kā tās noritēja, vēroja arī “Sargs.lv”.
Ādažu poligonā “Sargs.lv” komanda ierodas svētdienas rītā. Vidzemes 2. Zemessardzes brigādes bataljonu zemessargi te trenējas jau nedēļu. Šodien jānotiek mācību kulminācijai – ienaidnieka uzbrukuma atvairīšanas un iznīcināšanas uzdevumam, kurā tiek izmantoti gan kājnieku nodaļu strēlnieku un atbalsta ieroči, gan smagie ieroči – prettanku raķetes “Spike”, 120 milimetru mīnmetēji un 155 milimetru pašgājējhaubices.
Scenārijs paredzēja, ka pretinieka mehanizētās un bruņotās vienības virzās zemessargu pozīciju virzienā. Zemessargu uzdevums tās veiksmīgi apturēt un pilnībā iznīcināt.
Lai arī Zemessardzē kaujas šaušanas mācības notiek bieži, šīs ir pirmās, kurās tiek apvienoti trīs elementi – kaujas šaušana, manevra veikšana un vienlaicīga artilērijas atbalsta ieroču izmantošana. Īpaši sarežģītas tās padara stingro drošības prasību ievērošana, kas jāsabalansē ar nepieciešamību pretinieka pozīciju virzienā raidīt maksimālu smago ieroču uguni. Šo uzdevumu veica kā Zemessardzē dienošie profesionālie karavīri, tā arī zemessargi, kuri dienestā iesaistās savā brīvajā laikā.
Zemessargu pirmais uzdevums ir vada sastāvā apturēt pretinieka dzīvā spēka virzību. Kaujas šaušanas vietā zemessargi ierodas bruņutransportieros “Patria”. Viņu uzdevums – iznīcināt pretinieku, ko imitē fiksētu un paceļamo mērķu siluetu kopums attālumā no 100 līdz 400 metriem. Zemessargu rīcībā ir triecienšautenes un ložmetēji. Šaušana no visiem ieročiem ilgst aptuveni piecas minūtes, pēc kā zemessargi, atkāpjoties izmet dūmu granātas, un dodas bruņutransportieru virzienā, kuri atkāpšanos sedz ar lielkalibra ložmetēju M2 “Browning” QCB uguni.
Lai kavētu pretinieka virzību, Zemssardzes 2. Vidzemes brigādes Inženieru rotas zemessargi pretinieka virzības ceļā plāno spridzināt caurteku. Tās iznīcināšanai tiek izmantoti teju 50 kilogrami sprāgstvielas.
Līdzko caurteka uzspridzināta, zemessargi atkāpjas uz nākamo pozīciju un līdz ar tehniku izkārtojas ķēdē aiz smilšu vaļņa. Kolīdz tiek dota atļauja, zemessargi atsāk mērķu iznīcināšanu. Darbā tiek laists praktiski viss – triecienšautenes, ložmetēji, prettanku granātmetēji un prettanku raķetes “Spike”, kā arī uz bruņutransportieriem “Patria” izvietotie smagie ložmetēji. Efektīvākai pretinieka iznīcināšanai tiek izsaukts artilērijas atbalsts - 120 milimetru mīnmetēju uguns un 155 milimetru haubiču lādiņi.
Īpaši atbildīgs uzdevums ir Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes 25. Kaujas atbalsta bataljona vīriem. Viņiem, tiešā veidā neredzot pretinieka pozīcijas, jāspēj izšaut kaujas lādiņi tā, lai nekādā gadījumā netrāpītu savu biedru pozīcijās.
Vērtējot uzdevuma izpildi Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes komandieris pulkvedis Kaspars Miezītis pauž gandarījumu par zemessargu veikumu. Viņš atzīst, uzdevums tika izpildīts pilnā apmērā. Vienlaikus mācību ietvaros brigādes vadība identificēja atsevišķus punktus, kas jāuzlabo turpmāk, lai brigādes uguns jauda tiktu vadīta daudz efektīvāk un raitāk. Tomēr, kā atzīst pulkvedis K. Miezītis, pamatuzdevums tika sekmīgi izpildīts.
Pulkvedis piebilst, ņemot vērā uzdevuma sarežģītību, Zemessardzes 2. Vidzemes brigāde ir uzstādījusi sava veida sarežģītības latiņu arī pārējām Zemessardzes brigādēm.
Liela atbildība šajās mācībās gūlās uz Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes 25. kaujas atbalsta bataljona zemessargiem. Šī ir viena no tām Zemessardzes vienībām, kuru veido profesionālā dienesta karavīri.
25. kaujas atbalsta komandieris pulkvežleitnants Raivo Jaunslavietis atzīst – šī ir pirmā reize, kad bataljona karavīri mācību laikā var izmantot teju visu bataljona rīcībā esošo bruņojumu. Noslēdzošā uzdevuma izpildei vienība gatavojusies īpaši atbildīgi.
25. bataljona komandieris atzina, apzinoties uzdevuma atbildīgumu, stress uzdevuma izpildes gaitā bija jūtams arī komandpunktā, tālab jo skrupulozāk tika ievērotas visas drošības procedūras, lai zemessargi un karavīri no mācībām atgrieztos sveiki un veseli.
Pulkvežleitnata R. Jaunslavieša vadītajā 25. kaujas atbalsta bataljonā, līdzās profesionālā dienesta karavīriem, nākamā gada sākumā dienestu uzsāks arī valsts aizsardzības dienesta karavīri. Kā atzina 25. kaujas atbalsta bataljona komandieris, arī viņiem, gluži kā citiem bataljona karavīriem būs iespēja apgūt tās ieroču sistēmas ar kādām mācībās “Stiprais grifs” piedalījās profesionālā dienesta karavīri.
Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes kombinēto ieroču šķiru mācības “Stiprais grifs” Ādažu poligonā notika no 16. līdz 22. oktobrim.